تعداد قابل توجهی دستگاهها و تجهیزات در دانشکده فنی خبرگزاری علم و فناوری - تعداد قابل توجهی دستگاهها و تجهیزات در دانشکده فنی شهید مهاجر ساخته شده است/ توسط این دانشکده کمیته ساخت ایجاد می شود
معاون پژوهشی دانشکده فنی شهید مهاجر اصفهان خبر داد؛

تعداد قابل توجهی دستگاهها و تجهیزات در دانشکده فنی شهید مهاجر ساخته شده است/ توسط این دانشکده کمیته ساخت ایجاد می شود

دکتر شیروانی معاون پژوهشی دانشگاه فنی حرفه ای استان اصفهان با بیان این که دانشکده فنی شهید مهاجر دارای ۱۷ رشته کاردانی و ۹ رشته کارشناسی است، خبر داد: اکثر دستگاهها و تجهیزات مورد نیاز دانشکده فنی شهید مهاجر توسط استادان و دانشجویان خودمان ساخته شده است و کمیته ساخت تجهیزات استان اصفهان هم توسط این دانشکده ایجاد می شود همچنین طرح برند ملی را با دو شرکت ایساکو و رایان خودرواجرا کرده ایم.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، دکتر شیروانی معاون پژوهشی دانشگاه فنی حرفه ای استان اصفهان با بیان این که دانشکده فنی شهید مهاجر دارای 17 رشته کاردانی و 9 رشته کارشناسی است و 70 درصد فارغ التحصیلان آن هم بلافاصله جذب بازار کار می شوند،خبر داد: اکثر دستگاهها و تجهیزات مورد نیاز دانشکده فنی شهید مهاجر توسط استادان و دانشجویان خودمان ساخته شده است و با توجه به توانمندی که داریم کمیته ساخت تجهیزات استان اصفهان هم توسط این دانشکده ایجاد می شود همچنین طرح برند ملی را با دو شرکت ایساکو و رایان خودرواجرا کرده ایم.

معاون پژوهشی دانشگاه فنی حرفه ای استان اصفهان در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری، گفت: دانشگاه فنی وحرفه ای استان اصفهان (شهید مهاجر) از سال۱۳۴۶با نام انستیتو تکنولوژی شروع به کار نمود و از سال۱۳۵۱ با عنوان آموزشگاه حرفه‌ای با۳۰ نفر پرسنل و۲۴۰ نفر هنرجو به فعالیت خود ادامه داد.

وی افزود: از سال۱۳۵۷ و هم‌زمان با پیروزی انقلاب اسلامی به آموزشکده فنی وحرفه‌ای وابسته به آموزش و پرورش با۶۰ نفر دانشجو تغییر نام داد این دانشگاه بعد از انقلاب به نام یکی از دانش آموخته گان شهیدش، آموزشکده شهید مهاجر نام گرفت و این روند تا سال ۱۳۸۹ادامه داشت که پس از تصویب مجلس شورای اسلامی در قالب برنامه ۵ ساله توسعه از آموزش و پرورش جدا و به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ملحق شد.

معاون پژوهشی دانشگاه فنی حرفه ای استان اصفهان گفت: با نگاه استانی شدن دانشگاه فنی و حرفه ای در کشور از سال 1395 دانشگاه فنی و حرفه ای استان اصفهان تاسیس شد و رئیس بزرگترین و قدیمی ترین مرکز دانشگاهی فنی و حرفه ای استان یعنی دانشکده فنی و حرفه ای شهید مهاجر اصفهان به عنوان رئیس دانشگاه فنی استان اصفهان نیز می باشد

معاون پژوهشی دانشکده فنی شهید مهاجر اظهار داشت: هم اکنون دانشگاه فنی و حرفه ای استان اصفهان حدود 12600 دانشجو  و سالانه حدود 20000 فارغ التحصیل دارد و با 193 کارگاه و 70 آزمایشگاه با 88 کد رشته کاردانی و37 کد رشته کارشناسی در دو نوبت روزانه و شبانه درقالب۳ گروه فنی برق، عمران و مکانیک و نیز گروه های علوم پایه و هنر و دو گروه تخصصی حرفه‌ای حسابداری وتربیت بدنی، با امکانات مجهز در 12 مرکز دانشگاهی در حال فعالیت است.

.

شیروانی  ادامه داد: دانشگاه فنی حرفه ای در کل کشور دارای ۱۷۳ واحد، آموزشکده و دانشکده است و حدود ۱۶۰ هزار دانشجو هم دارد.

 

 در استان اصفهان 12 واحد، دانشکده و آموزشکده فنی و حرفه ای داریم

وی با تصریح این که در همه استانها دانشگاه فنی و حرفه ای راه اندازی شده است، افزود: دانشگاه فنی حرفه‌ای استان اصفهان دارای ۱۲ واحد، دانشکده و آموزشکده است که از این تعداد ۵ مرکز دخترانه و 7 مرکز پسرانه است.

معاون پژوهشی دانشگاه فنی حرفه ای استان اصفهان در مورد پراکنش این مراکز در سطح استان، اظهار داشت: دانشکده فنی شهید مهاجر اصفهان، آموزشکده سروش و آموزشکده دختران در اصفهان، آموزشکده دختران و آموزشکده پسران در شهرضا، آموزشکده پسران در شاهین شهر، آموزشکده پسران در حبیب آباد اصفهان ، آموزشکده دخترانه سمیه در نجف آباد، آموزشکده دختران در خوانسار، آموزشکده پسران در گلپایگان، دانشکده پسران شهید رجایی پسران در کاشان و آموزشکده دختران را در کاشان داریم.

وی با بیان این که دکتر دوازده امامی ریاست دانشگاه فنی و حرفه ای استان اصفهان و ریاست دانشکده فنی شهید مهاجر برعهده دارند، گفت: حول وحوش 12 هزار دانشجو در استان اصفهان داریم که حدود 3700 دانشجو در دانشکده فنی شهید مهاجر هستند.

 

70 درصد فارغ التحصیلان دانشکده فنی شهید مهاجر بلافاصله جذب بازار کار می شوند

 معاون پژوهشی دانشکده فنی شهید مهاجر بیان داشت: ماهیت کار در دانشگاه فنی و حرفه ای بیشتر عملی است و ۷۰ درصد فارغ‌التحصیلان به دلیل این برخورداری از مهارت بلافاصله جذب بازار کار می شوند.

 

 معاون پژوهشی دانشگاه فنی حرفه ای استان اصفهان ابراز داشت: دانش آموزانی هنرستانی 3 یا 4 سال در رشته های فنی تحصیل کرده و با کنکورجداگانه بعنوان ورودی های دانشگاه فنی و حرفه ای در قسمت کاردانی در گرایش های مختلف مکانیک، برق، کامپیوتر، عمران پذیرفته می شوند.

شیروانی خاطرنشان کرد: گرایشهای مختلفی مثلا در مکانیک گرایش مکانیک خودرو، صنایع یا ماشین آلات صنعتی، ساخت و تولید یا ماشین ابزار، ، نقشه کشی صنعتی، نقشه کشی صنعتی، تاسیسات و متالوژی؛ در رشته برق هم گرایشهای برق، برق قدرت، الکترونیک و کامپیوتر، در رشته عمران گرایش عمران ساختمان و عمران عمران؛ همچنین معماری و رشته‌های حرفه ای مانند حسابداری و تربیت بدنی هم از دیگر رشته ای در این دانشکده است.

معاون پژوهشی دانشکده فنی شهید مهاجر بیان کرد: فارغ التحصیلان هنرستانی در آموزشکده ها و دانشکده ها به صورت ناپیوسته ۲ سال یا دو سال و نیم کاردانی پذیرفته می شوند و دوباره در کنکور شرکت می‌کنند و برای مقطع کارشناسی ناپیوسته که ۲ سال یا دو سال و نیم است کارشناسی یا تکنولوژی مهندسی را می‌گیرند این ها معمولاً مهارتهای خوبی کسب کرده و برای ورود به بازار کار اصولا مشکلی ندارند.

 شیروانی تصریح کرد: بیشتر کارهای پژوهشی هم که در دانشکده فنی شهید مهاجر داریم به کارهای ساخت برمی‌گردد. تعداد مقاله و کتاب نسبت به دانشگاه‌های دیگر خیلی کمتر است چرا که ما مقطع کارشناسی ارشد و دکتری نداریم.

 

اکثر دستگاهها و تجهیزات مورد نیاز دانشکده فنی شهید مهاجر توسط استادان و دانشجویان خودش ساخته شده است

وی با بیان این که مقالات و کتاب در این دانشکده بیشتر توسط استادان و با توجه به نیازی که برای ارتقا دارند انجام می شود، تصریح کرد: «ماهیت کار در دانشکده فنی شهید مهاجر بصورت عملی و فنی و در کارگاهها و با دستگاهها و تجهیزات است، برهمین اساس بیشتر کارهای پژوهشی در این دانشکده منجر به ساخت دستگاهها و تجهیزاتی شده که در کارگاهها و آزمایشگاههای خودمان مورد نیاز بوده و کاربرد دارد».

معاون پژوهشی دانشکده فنی شهید مهاجر افزود: «تعداد زیادی از دستگاهها مورد نیاز این دانشکده توسط اساتید و دانشجویان خودمان ساخته شده و کارگاهها را با این دستگاهها تجهیز کرده ایم و این صرفه جویی فوق العاده بالایی ایجاد کرد».

 

تمام ست های هیدرولیک و الکتروهیدرولیک راخودمان ساختیم

وی با تصریح این که در گرایش مهندسی مکانیک (در جامدات و آزمایشگاه های هیدرولیک و پنوماتیک و الکترو هیدرولیک) تخصص دارد، گفت: در آزمایشگاه هیدرولیک تمام ستهای هیدرولیک و الکتروهیدرولیک راخودمان ساختیم.

 

در دانشکده فنی شهید مهاجر دستگاهها و تجهیزات خیلی زیادی ساخته ایم قابل شمارش نیست

شیروانی در پاسخ به این سوال که اگر ممکن است دستگاههایی که در این دانشکده ساخته شده است را نام ببرید، گفت: دستگاههای خیلی زیادی ساخته ایم قابل شمارش نیست، در هر کارگاهی در هر آزمایشگاهی یک تعداد قابل توجهی از دستگاه‌ها  توسط اساتید و دانشجویان ساخته شده است.

وی ادامه داد: مثلا در آزمایشگاه هیدرولیک تمام دستگاههایی که ما در این قسمت داریم در قسمت الکترو هیدرولیک 4 میز و در قسمت هیدرولیک 3 میز را خودمان ساخته ایم.

شیروانی ابراز داشت: در قسمت هیدرولیک قیمت تجهیزات یا میزها که خارجی یا داخلی هم هست قیمت فوق العاده بالایی دارد، برای مثال، سال 96 تابلوهای هیدرولیک ساختیم که قیمت آن نسبت به نمونه های موجود کمتر از یک سوم شد و با کیفیت بسیار عالی ساختیم.

وی افزود: علاوه بر این سعی کردیم قطعاتی (یونیت، الکتروموتور، شیرآلات، سیلندرها موتورها) که استفاده می کنیم قطعات صنعتی باشد قطعاتی که دقیقا در صنعت وجود دارد، وقتی دانشجو در این آزمایشگاه با این شیر آلات و تجهیزات کار میکند با بخش هیدرولیک بیگانه نیست و این مزیتی برای فارغ التحصیل ما دارد که بلافاصله جذب صنعت می شود یعنی حالت آزمایشگاهی اصلا نداریم از قطعات صنعتی استفاده کردیم و تابلوهایی را ساختیم.

معاون پژوهشی دانشکده فنی شهید مهاجر بیان کرد: در رشته ها و گرایشهای دیگر دانشکده هم همینطور است مثلاً در قسمت برق، تابلوهای برقی که وجود دارد اکثرا توسط خود اساتید به کمک دانشجویان ساخته شده است، در واقع بیشتر دست ساخته های ما دست ساخته های کاربردی بوده است، همچنین در بحث آزمایشگاه مقاومت مصالح چند دستگاه برای واحدهای مختلف ساخته ایم.

 

 

کمیته ساخت تجهیزات در استان اصفهان توسط دانشکده فنی شهید مهاجر ایجاد می شود

وی با اشاره به این که حدود 6 ماه است مسئولیت معاون پژوهشی دانشگاه فنی و حرفه ای عهده دار شده است، تصریح کرد: توانمندیهای خوبی داریم و به همین دلیل هم یک کمیته ساخت تجهیزات در استان اصفهان ایجاد می کنیم، به مراکز هم اعلام شده توانایی های خود را اعلام کنند، از توانمندیهای ارزشمندی در حوزه ساخت تجهیزات برخورداریم،این کمیته به این صورت است که با یک حرکت جهادی در وهله اول دستگاه‌های مورد نیاز کلیه واحدهای فنی و حرفه ای استان به کمک اساتید و دانشجویان خودمان ساخته می شود و البته که نیاز دستگاهها و تجهیزات مورد نیاز کشور و سایر دانشگاه‌ها و در واقع خودکفایی کشور عزیزمان از اهداف اصلی ایجاد این کمیته است و تامین خواهیم کرد.

 

 در ساخت تجهیزات معمولا مشکلی نداریم

شیروانی تصریح کرد: همین الان بعضی دانشگاهها بازدید هایی از دستگاه‌های ساخت این دانشکده انجام داده و درخواست‌هایی هم داشتند که قرار است در آینده انجام شود، یکسری از دستگاههای آزمایشگاهی که آنها نیاز دارند با قیمت‌های خیلی کمتر توسط اساتید و دانشجویان این دانشکده ساخته می شود، توانمندی خوبی وجود دارد، در ساخت تجهیزات معمولاً مشکلی نداریم.

 

مرکز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی در دانشکده فنی شهید مهاجر ایجاد شده است

معاون پژوهشی دانشکده فنی شهید مهاجر گفت: در دانشکده فنی شهید مهاجر یک مرکز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی هم ایجاد شده که آموزش تخصصی را می‌توانیم به دانشجویان این دانشکده و دانشجویان و فارغ التحصیلان دیگر دانشگاه ها که از نظر مهارتی ضعیف هستند ارائه می کنیم.

وی بیان داشت: این دوره‌ها بامدرک رسمی از خود سازمان فنی حرفه ای و وزارت کار برگزار می شود همچنین آموزش های کوتاه مدت و بلندمدت با مدرک وزارت علوم هم توسط این دانشکده برگزار می شود، یکسری دوره‌های فنی حرفه ای با توجه به تجهیزات موجود برگزار می شود و با امتحانی که در سایت توسط سازمان فنی حرفه ای گرفته می شود مهارت آموزان مدرک می گیرند که این مدرک معتبر و قابل ترجمه در سراسر جهان (مدرک بین المللی) است.

نقش و ارتباط دانشکده فنی شهید مهاجر با صنایع چگونه است؟

وی افزود: همچنین برای کارخانه‌های مهم خود استان مثل فولاد مبارکه و شرکت ذوب آهن و شرکت‌های دیگر دوره های تخصصی و مهارت آموزی و بعضا امتحانهایی که مهارت کارکنان را مشخص می‌کند توسط دانشکده فنی شهد مهاجر برگزار کرده و می کنیم، یعنی با خود صنعت هم در این قسمت ارتباط داریم که به آنها آموزش بدهیم و این توانایی در این دانشکده وجود دارد.

معاون پژوهشی دانشگاه فنی حرفه ای استان اصفهان گفت: در پروژه‌های صنعت هم میتوانیم شرکت کنیم برای همین با دانشگاه‌های بزرگ استان دانشگاه صنعتی و دانشگاه اصفهان جلساتی برگزار شده از توانایی این دانشکده مطلع شده اند و قرار است در پروژه ها با این دانشکده همکاری داشته باشند به این صورت که بخش عملی و فنی پروژه‌های پژوهشی شرکت‌هایی مثل فولاد مبارکه و ذوب آهن و غیره  را با کمک دانشکده مهاجر انجام بدهند.

 

تعداد کارگاهها و آزمایشگاهی بسیار زیادی داریم

وی در پاسخ به این سوال که دانشکده فنی مهاجر چند کارگاه و آزمایشگاه دارد گفت: تعداد کارگاهها و آزمایشگاهها بسیار زیاد است برای هریک از رشته های موجود یک مجموعه کارگاه وجود دارد، همچنین در این دانشکده 9 سایت کامپیوتر داریم.

 

طرح برند ملی دانشگاه فنی و حرفه ای چیست؟

معاون پژوهشی دانشگاه فنی حرفه ای استان اصفهان گفت: یک بحث دیگر دانشگاه فنی و حرفه ای یک طرحی امسال در سراسر کشور  اجرا کرده تحت عنوان برند ملی به این صورت است که یک کارخانه، شرکت یا یک خیر می تواند قسمتی از کارگاه ما را به اسم خود یا  برنده خودش تجهیز کند که هم کارشناسان و کارکنان خود آنها می توانند آموزشها و دوره های را این کارگاهها ببیند هم ما برای آموزش دانشجویان از آن استفاده می کنیم.

وی تصریح کرد: برای نمونه در دانشگاه  فنی مهاجر کارگاه مکانیک خودرو را با برند ملی شرکت ایساکو تجهیز کرده ایم که این کارگاهها برای کارکنان شرکت ایساکو و هم برای دانشجویان ما استفاده میشود قسمتی از کارگاه مکانیک خودرو را در اختیار آنها قرار داده ایم و آنها این کارگاه را با انواع موتور های ایران خودرو، انواع موتور پژو، سمند و غیره تجهیز کرده اند کارگاه به وسایل جانبی و ابزار هم مجهز شده است.

شیروانی گفت: همچنین با رایان خودرو تفاهم کردیم، که دستگاه میزان فرمان سه بعدی و یک دستگاه عیب یاب شرکت خودشان را در این کارگاه نصب کرده اند و کارکنان این شرکت و هم دانشجویان ما مهارت های لازم را در این کارگاهها فرا می گیرند.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به این که دستگاهها و تجهیزات زیادی در این دانشکده ساخته شده است وارد تولید انبوده هم شده اید، گفت: بصورت مستقیم نه در این مورد مشکلات اداری وجود دارد پیگیر هستیم که بتوانیم با برند خودمان تولید انبوه داشته باشیم.

معاون پژوهشی دانشگاه فنی حرفه ای استان اصفهان، با تاکید بر این که توانایی در ساخت تجهیزات و دستگاهها یکی از دستاوردهای بسیار ارزشمند این دانشکده محسوب می شود، یادآورشد: حدود ده پانزده سال قبل یک ست  برای یکی از کارگاهها از کشور آلمان و با دلار هزار تومان با قیمت 7 میلیون تومان خریداری کردیم در همین زمان نیازمند ستهای هیدرولیک هم بودیم این ستها با دلار هزار تومان حدود 40 تا 50 میلیون برای ما هزینه داشت که بودجه آن را نداشتیم تصمیم گرفتیم و توانستیم همین ستها را با قیمت یک دهم نمونه آلمانی و قابل رقابت با آن بسازیم قیمت نسبت به نمونه داخلی هم یک سوم بود.

انتهای پیام/

 معصومه صادقی

زمان انتشار: سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۷:۰۲

شناسه خبر: 85385

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
۰ مخالف          ۰ موافق
چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۱:۱۹

خبرگزاری باید صادق باشد و مطالب کذب منتشر نکند !! اقای شیروانی دکتر نیست هی تکرار کردین دکتر کی این عناوین کذب تو این کشور حذف میشه

اشتراک گذاری مطالب