تیم پژوهشگران ایرانی موفق شدند؛

تشخیص میکروب های آبی با دستگاه پرتابل ایرانی

یک محقق ایرانی همراه گروهی از پژوهشگران دستگاه قابل حملی برای بررسی میکروب ها و میکروارگانیسم های بسیار ریز ابداع کرده که در محیط های آبی و اقیانوس ها زندگی می کنند.

به گـــزارش خبرگزاری علم و فناوری استان سمنان؛برای بشر امروزی که در تهدید بزرگ و کوچک میکروب ها و باکتری ها در تمام اماکن،وسایل و ...قرار دارد جالب خواهد بود تا دستگاهی را در اختیار داشته باشد که بتواند به سرعت میکروب های بسیار ریز موجود در آب اقیانوس و محیط های آبی دیگر را تحلیل، سلامت این ارگانیسم ها را تایید و علاوه بر آن واکنش میکروب ها نسبت به تهدید محیط زیستشان را نیز بررسی کند.

میکروب های آبی

بیماری های ناشی از آب آلوده یا بیماری هایی که از طریق آبهای آلوده منتقل می‌شوند به وسیله میکروارگانیسم های مختلف، سموم و آلاینده‌های سمی ایجاد می‌شوند که به بیماریهای کشنده و خطرناکی همچون وبا، تب حلزون و دیگر مشکلات روده ای – گوارشی منجر می‌گردند.

شیوع بیماری های ناشی از آب آلوده اغلب پس از ریزش باران های شدید یا کولاک های برف رخ می‌دهند.

خطرات ناشی از وجود میکروب ها در آب

میکروارگانسیم های بیماری زا، نشت و شیوع باکتری ها و دیگر آلاینده ها، همگی باهم باعث به وجود آمدن بیماری های بسیار خطرناکی همچون وبا، اسهال، تیفوئید، تب حلزون، هپاتیت و کرمهای روده ای می‌شوند.

1: بیماری اسهال :

معمولترین و شناخته شده ترین بیماری های ناشی از آب آلوده اسهال بوده که بیشتر کودکان زیر 5 سال را مبتلا می سازد. علائم بیماری اسهال شامل این موارد است :

    سرگیجه
    رنگ پریدگی پوست
    از دست دادن هوشیاری

بیماری اسهال معمولا چندین هفته فرد را مبتلا ساخته و اگر مورد رسیدگی و درمان قرار نگیرد باعث مرگ می‌شود.

 2: بیماری وبا :

بیماری وبا بوسیله باکتری به نام ” ویبریو کلرا ” یا ( Vibrio Cholera ) و در اثر استفاده از آب یا غذای آلوده ایجاد می شود. علائم و نشانه های بیماری وبا عبارتند از :

    حالت تهوع
    تب و دل درد

بیماری وبا بیشتر از همه، در کودکان شیوع می یابد اما گاهی اوقات بزرگترها را نیز مبتلا می سازد . مرگ و میر ناشی از بیماری وبا در میان تمامی بیماری های ناشی از آب های آلوده، در رده نخست جای دارد. افرادی که سیستم دفاعی بدنشان ضعیف بوده و یا به بیماری ایدز مبتلا هستند بسیار در معرض ناشی از ابتلا به بیماری وبا قرار دارند .

3: بیماری تیفوئید یا تب حصبه :

تب حصبه (تیفوئید) به وسیله باکتری بنام Salmonela ” سالمونلا ” ایجاد می شود که توسط آب های آلوده به انسان انتقال می یابد. از علائم افراد مبتلا به حصبه ( تیفوئید) میتوان موارد زیر را نام برد :

    تب های طولانی مدت
    فقدان اشتها
    سرگیجه
    سردرد
    یبوست
    از دست دادن وزن

افراد مبتلا به تبت حصبه یا ” تیفوئید ” می بایست هرچه سریعتر تحت مداوای پزشکی قرار گیرند تا بدینوسیله بتوان از شیوع و انتشار هرچه بیشتر بیماری جلوگیری نمود .

4 – هپاتیت A:

بیماری هپاتیت A ،کبد را مبتلا ساخته و توسط ویروس ” هپاتیت A” ایجاد می‌شود. هپاتیت A بیشتر از طریق دهان منتقل می شود، اگرچه تماس فیزیکی با فرد مبتلا به بیماری هپاتیت A در برخی موارد نیز مشاهده شده است.

۵-تیفوئید ( تب حصبه )

تیفوئید یکی از بدترین بیماری های ناشی از آب آلوده است که در اثر استفاده از آب آلوده یا آب گل آلود به انسان سرایت می کند ، این بیماری در آب های گل آلود تا یک ماه و در آب های یخ تا 3 ماه زنده می ماند . علائم آن تب ، اسهال شدید و نهایتا مرگ .

۶- کم خونی و فقر آهن

کم خونی با نام های ” آنمی ” و ” فقر الدم ” به انگلیسی ( Anemia ) شناخته می شود که بعلت کاهش هموگلوبین برای انتقال اکسیژن به سطح بدن پدید می آید

۷- بوتولیسم

بوتولیسم ( به انگلیسی Botulism ) بیماری بسیار کشنده ای است که باعث فلج انسان می شود.

۸-تراخم

تراخم در اثر دست دادن ، حوله ، گرد و غبار و یا آب های آلوده به فرد منتقل می شود ، این بیماری باعث عفونت چشم توسط باکتری بنام ” کلامیدیازیس ” می شود .

۹- بیماری گال

بیماری مسری پوستی خارشی گال ( به انگلیسی Scabies ) ، انگل گال توسط نوشیدن آب آلوده و یا رعایت نکردن مسائل بهداشت فردی به وجود می‌آید، این بیماری جزء بیماری های ناشی از مصرف آب آلوده است که در طبقه بندی بیماری های ناشی از آب آلوده لیست می شود.

۱۰-فلوئوروزیس ( تغییر رنگ دندانها )

فلوئور زیادی در آب های آشامیدنی باعث بیماری فلوئوروزیس یا تغییر رنگ دندان های می شود . علیرغم آنکه ” فلوئور ” ماده ای مفید برای تشکیل دندانهاست اما وجود مقدار زیاد در آب میتواند باعث تغییر رنگ دندانها شود.

۱۱-سوء تغذیه

یکی از بیماریهای آب است که باعث بی اشتهایی و بی میلی به غذا در فرد و باعث کاهش وزن، سوء تغذیه باعث از دست دادن سیستم ایمنی بدن و در نهایت بروز انواع بیماریها می‌شود.

۱۲- تب حلزون

شیستوزمیازیس یا تب حلزون ( به انگلیسی Schistosomiasis ) نوعی بیماری انگلی است که توسط کرمی پهن در آبهای آلوده و یا آبهایی که دارای حلزون هستند به وفور یافت شده و باعث انتقال آن به انسان می شود .

۱۳- مسمومیت با فلز سرب

از خطرات ناشی از مصرف سرب در آب آشامیدنی میتوان به بدترین آن یعنی ” مرگ ” اشاره کرد، تشخیص مسمومیت با فلز سرب فقط از طریق آزمایش میسر است .

۱۴-آنسفالیت یا التهاب مغز

التهاب مغز یا آنسفالیت ( به انگلیسی : Encephalitis ) ناشی از مصرف آب آلوده است که سیستم عصبی فرد را نشانه گرفته و باعث عفونت و التهاب مغزی در فرد مبتلا به آن می شود . از علائم آن بی‌اشتهائی ، تب ، سردرد و کمبود انرژی را میتوان نام برد ، آنسفالیت، افرادی که مبتلا به بیماری ایدز و سرطان هستند و بیمارانی را که دچار سیستم ایمنی ضعیفی هستند نشانه می گیرد .

۱۵- سموم جلبک سبز – آب

یکی از مهمترین بیماری های ناشی از آب آلوده جلبک سبز – آبی، به انگلیسی ( Blue Green Algae ) نوعی از باکتری ” سیانو باکتر ” یا ” Cyanobactreria ” است که بیشتر در آب های سرد یا گرم زندگی می‌کنند و ورود آن به بدن انسان باعث آلزایمر و زوال عقل می شود . این باکتری خطرناک بیشتر در مخازن ذخیره و جاهایی که آب را برای مدت طولانی نگهداری می‌کنند رشد می کند .

۱۶- کچلی قارچی

عفونت قارچی سر یا ” کچلی قارچی سر ” بیشتر در کودکان ظاهر می شود ، این عفونت قارچی کودکان ، ناشی از زندگی در محیط های آلوده و عدم رعایت بهداشت فردی به وجود می آید .

۱۷-کرم قلابدار

کرم قلابدار یا Hookworm دارای 5 گونه می باشد که انتهای آن شکل قلاب دارد، کرم قلابدار دارای دهان و دندانهای تیز و برنده است و جنس نر آن دارای آلت تناسلی می باشد . لارو این کرم پس از ورود از دهان به بدن بیمار ، وارد شش ها شده و در کمتر از یکماه به کرم بالغ تبدیل می شود و شروع به خونخواری میکند . از عوارض آن میتوان به رنگ پریدگی ، کم خونی ، یبوست ، اسهال و تپش قلب اشاره کرد، کرم قلابدار یکی دیگر از بیماری های ناشی از آب آلوده می باشد .

۱۸- فیلاریاز لنفاوی ( فیل پایی )

فیلاریاز لنفاوی یا Lymphatic Filariasis یا ” پیل پایی ” ( به انگلیسی Elephantiasis ) نوعی بیماری است که باعث ضخیم شدن پاها و اندام جنسی مردانه می شود ، این بیماری توسط کرم انگلی به نام ” فیلاریازیز” به وجود می آید .

تیم پژوهشگران ایرانی موفق شدند؛

تشخیص میکروب های آبی با دستگاه پرتابل ایرانی

درهمین راستا گروهی از محققان دانشگاه راتگرز به رهبری مهدی جوانمرد محقق ایرانی، ابزاری با این قابلیت را ساخته اند که قابل حمل است. می توان از این ابزار برای ارزیابی میکروب ها، بررسی باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک و تحلیل جلبک هایی که در مرجان ها زندگی می کنند، استفاده کرد. تحقیق جوانمرد و همکارانش در ژورنال Scientific Reports منتشر شده است.

این ابزار در اصل برای ارزیابی و بررسی جلبک ساخته شده و می تواند در میدان یا در محیط آزمایشگاهی واکنش میکروب ها و سلول ها نسبت به فشارهای زیست محیطی مانند آلودگی، تغییر دما یا میزان شوری آب را بررسی کند.

جوانمرد، استادیار بخش مهندسی الکترونیک و رایانه دانشگاه راتگرز و همچنین مولف ارشد این پژوهش می گوید:  با توجه به تاثیر تغییرات آب و هوایی و دیگر عوامل تاثیرگذار بر سلامت میکروارگانیسم ها مانند جلبک های مضر، این دستگاه اهمیت زیادی برای زیست شناسی محیطی دارد.

 «دباشیش باتاچاریا» همکار او در تالیف این پژوهش نیز می گوید: هدف ما ایجاد روشی نوین برای ارزیابی سلامت سلول ها بدون استفاده از دستگاه های پیچیده و پرهزینه بود. توانایی ارزیابی و درک وضعیت سلول ها بدون ارسال نمونه ها به آزمایشگاه به محققان کمک می کند اکوسیستم های در معرض خطر نابودی را براساس «شاخص فشار» بر ساکنان محیط بشناسند.

این تحقیق بر روی یک میکرو جلبک سبز به نام Picochlorum متمرکز بود که قبلا نیز مطالعاتی روی آن انجام شده است. ابزار مذکور  به سرعت مشخص کرد سلول در شرایط زیستی مختلف تحت فشار است، قدرتمندشده یا تغییری در آن ایجاد نشده است.

در این روش میکروب ها یکی پس از دیگری از یک میکرو کانالی گذر می کنند که قطر آن از موی انسان کمتر است. هنگامیکه سلول از این کانال گذر می کند، مقاومت الکتریکی یا میزان میدان مغناطیسی آن سنجیده می شود.  مقاومت الکتریکی سلول ها متفاوت است و  اندازه و وضعیت فیزیولوژی آنها را نشان می دهد. هر دوی این موارد اطلاعات زیادی درباره سلامت سلول فراهم می کنند.

محققان نشان دادند مقاومت الکتریکی یک یا چند سلول را می توان اندازه گیری کرد. آنها تصمیم دارند با استفاده از ابزار مذکور مقاومت آنتی بیوتیکی در باکتری ها و جلبک های مختلف که در همزیستی با صخره های مرجانی زندگی می کنند را بررسی کنند. این روش به آنها کمک می کند تا ایده بهتری درباره سلامت مرجان ها داشته باشند.

جمـــع بندی

بر طبق گزارشات اخیر سازمان جهانی بهداشت ( WHO ) ، بیماری های ناشی از آب های آلوده سالیانه در حدود 1,8 میلیون انسان را به کام مرگ می فرستند . بنا بر دلایل مختلف ، تصور کلی بیماری های ناشی از آب آلوده بسیار پیچیده بنظر می آید . در طی ده ها ، دانشمندان بسیاری در سراسر دنیا تلاش نمودند تا علت آلودگی آب های سطحی و زیر زمینی را مشخص سازند . اطلاعات و داده های بسیاری در خصوص بیماری ناشی از آب آلوده در دسترس می باشد .

انتهای متن/ص

 

زمان انتشار: یکشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 85396

مطالب مرتبط :
شناسایی جلبک های مضر در آب

نخبه مازندرانی:

دستگاه جلبک اکسیژن ساز را به زودی می‌سازم

نخبه مازندرانی از برنامه‌ریزی برای تولید دستگاه جلبک اکسیژن ساز خبر داد.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب