لزوم تشکیل اندیشکده‌های کشاورزی در کرمانشاه خبرگزاری علم و فناوری - لزوم تشکیل اندیشکده‌های کشاورزی در کرمانشاه
رئیس خانه نخبگان بسیج استان کرمانشاه عنوان کرد:

لزوم تشکیل اندیشکده‌های کشاورزی در کرمانشاه

رئیس خانه نخبگان بسیج استان کرمانشاه بر لزوم تشکیل اندیشکده‌های کشاورزی در کرمانشاه تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علمی و فناوری از کرمانشاه، اولین جلسه کارگروه تخصصی کشاورزی با مسئولیت پروفسور دانیال کهریزی و با حضور اعضای این کارگروه در معاونت علمی و پژوهشی دانشکاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه برگزار شد.

دکتر نامدار یوسفوند رئیس خانه نخبگان بسیج کرمانشاه در این نشست با اشاره به اینکه بزرگترین ظرفیت استان کرمانشاه را جوانان و سپس ظرفیت کشاورزی تشکیل می دهد، اظهار داشت: مطابق برگه های ارائه شده راه کار ها در جلسات احصا و اولویت بندی شوند و مسئله نیاز به حضور مسئولین داشته باشد امکان حضور و دعوت وجود دارد.

وی افزود: باتوجه به کمیته های تولید گیاهی، دامی، آب و غذا، صنایع غذایی تبریز پیشنهاد می شود هر کمیته به اندیشکده تبدیل  و سپس حمایت مالی شوند.

عدم استفاده مناسب از منابع آبی در کرمانشاه

دکتر دانیال کهریزی مطالبی را در رابطه با سیمای کلی کشاورزی استان کرمانشاه ارائه کرد.

رئیس کارگروه کشاورزی تصریح کرد: از منابع آبی خوب استفاده نشده است و بیشتر کشاورزی مان سنتی بوده و واحدها و ظرفیت ها باید بررسی شود.

این مسئول ادامه داد: متاسفانه روی مدیریت کشت و برداشت کاری نشده است و باید در این زمینه تمهیدات لازم بیش از پیش اندیشیده شود.

وی همچنین با اشاره به خدمات مراکز خدماتی غیردولتی در این زمینه افزود: ایده های که قابلیت تجاری سازی داشته باشد میتوان در همین کارگروه مطرح و دولت هم حمایت می کند و شبکه ای مناسب است که میتواند کل استان را پوشش دهد.

دکتر کهریزی عنوان کرد: همچنین با توجه به اینکه سازمان مهندسی کشاورزی۹۰۰۰نفر مهندس کشاورزی دارد پیشنهاد می شود از رئیس سازمان مهندسی کشاورزی به این کارگروه دعوت شود.

کرمانشاه یکی از قطب های کشاورزی کشور است/لزوم فراهم کردن زیرساخت های کشاورزی

دکتر چقازردی از اعضای این کارگروه نیز عنوان کرد: کرمانشاه یکی از قطب های کشاورزی است و ۹۰۰هزار هکتار زمین دارد و بارندگی به نسبت دو برابر دارد،مسئله ای که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: توسعه زیرساخت های ایستگاه هواشناسی سینوپتیک است و باید اول اقلیم را بررسی کرد بعد بگوییم مبارزه با آفت چه زمانی باشد.

دکتر ارجی یکی دیگر از اعضای این کارگروه نیز در زمینه خرد شدن اراضی اظهار داشت: هر چقدر زمین های کشاورزی یکپارچه سازی شود باز هم بین وراث تقسیم می شود و درصورتی اجرا می شود که کار به دادگاه ها داده شود و به این دلیل خودشان زمین را تقسیم می کنند.

وی بیان داشت: بسیاری از کشاورزان در تقسیم اراضی به لحاظ فرهنگی قبول نمی کنند و دنباله گیری این مسئله به جای پیگیری بیشتر انرژی گیر است و پیشنهاد می شود به دنبال تامین زیرساخت ها برویم.

این عضو کارگروه کشاورزی تصریح کرد: استان کرمانشاه به لحاظ خاک مشکلی ندارد و مشکل اصلی آب است و بحث مکانیزاسیون در این زمینه مهم است.

این مسئول ادامه داد: باید اتلاف محصول بعد از برداشت مفید صورت گیرد و اگر بتوان گندم را مکانیزه کرد ۳۰درصد از اتلاف محصول را بعد از برداشت جبران خواهیم کرد.

دکتر ارجی گفت: همچنین در بحث باغداری در استان صنایع تبدیلی نداریم و برای میوه ای که پای درخت می ریزد کاری نمی شود.

همچنین وی در مورد کشاورزی حفاظتی برای کشت بعدی و اصلاح الگوی مصرف و مدیریت صحیح نیز مطالبی ارائه کرد.

 

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۱:۵۱

شناسه خبر: 85434

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب