خبرگزاری علم و فناوری

هندی‌ها به زودی پروژه «ارسال انسان به فضا» را کلید می‌زنند+عکس

رئیس سازمان پژوهش های فضایی هند می‌گوید هدف این ماموریت الهام‌بخشی به مردم هند و هم‌چنین حضور در فضا بوده است. ویومیترا جدیدترین نشانه‌ی بلندپروازی هند در فضای خارجی پس از یک ماموریت شکست‌خورده برای رساندن یک ماهنورد روی سطح ماه است. سازمان تحقیقات فضایی هند هنگام نزدیک شدن ماهنورد خود به قطب جنوب ماه در اوایل این ماه، ارتباط خود را با ماهنورد «ویکرام» از دست داد و مشخص نشد که آیا این ماهنورد فرود آمد یا با سطح ماه تصادف کرد.

سازمان تحقیقات فضایی هند می‌گوید که این ربات «زن» به دو زبان حرف خواهد زد تا با مرکز کنترل ارتباط برقرار کند. هند قصد دارد که یک روبات انسان‌نمای مونث به‌نام ویومیترا را به‌عنوان بخشی از یک ماموریت بدون سرنشین به فضا بفرستد. «کایلاساوادیوو سیوان»، رئیس آژانس فضایی هند، این روبات را «نیمه انسان‌نما» توصیف کرد، چرا که این روبات پا ندارد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از اسکای، وی افزود که ویومیترا یک زن است و با دو زبان با مرکز کنترل، و احتمالا فضانوردان آینده، حرف خواهد زد. نمونه‌ی اولیه‌ی ویومیترا روز چهارشنبه توسط آژانس فضایی رونمایی شد. در یک رویداد خبری در «بنگالورو»، این روبات مهارت خود را به رخ همه کشید. البته مشخص نیست که چرا استفاده از یک روبات فیزیکی برای فشار دادن یک دکمه مفیدتر از یک نرم‌افزار برای اتوماتیک کردن فرایند است.

با «ویومیترا» آشنا شوید: رباتی که هند می‌خواهد به فضا بفرستد

آقای سیوان عنوان کرد که هدف این ماموریت الهام‌بخشی به مردم هند و هم‌چنین حضور در فضا بوده است. ویومیترا جدیدترین نشانه‌ی بلندپروازی هند در فضای خارجی پس از یک ماموریت شکست‌خورده برای رساندن یک ماهنورد روی سطح ماه است. سازمان تحقیقات فضایی هند هنگام نزدیک شدن ماهنورد خود به قطب جنوب ماه در اوایل این ماه، ارتباط خود را با ماهنورد «ویکرام» از دست داد و مشخص نشد که آیا این ماهنورد فرود آمد یا با سطح ماه تصادف کرد.

هدف از ماموریت «چاندرایان 2»، که حدود 140 میلیون دلار هزینه داشته است، مطالعه‌ی گودال‌های تاریک ماه برای یافتن نشانه‌های وجود آب، که 11 سال قبل توسط ماموریت «چاندرایان 1» تایید شد، است. سازمان پژوهش‌های فضایی هند در ۲۲ اکتبر ۲۰۰۸ نخستین فضاپیمای خود به نام چاندرایان-۱ را به ماه فرستاد. در ۵ نوامبر ۲۰۱۳ نیز فضاپیمایی را به مریخ فرستاد که در ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۴ با موفقیت در مدار مریخ قرار گرفت. بدین‌ترتیب هند تبدیل به نخستین کشور آسیایی شد که توانسته به مدار مریخ دست یابد.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: جمعه ۱۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۸:۱۸

شناسه خبر: 85450

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب