سازمان بهداشت جهانی «شیوع ویروس کرونا» را یک وضعیت اضطراری جهانی لقب داد!

ساختار کروناویروس‌ها نیز دارای یک ژنوم RNA معمولی است. افرادی که هم‌زمان دارای بیماری دیگری باشند و کودکان مبتلا به بیماری‌های قلبی، بیشتر در معرض خطر ابتلا به کروناویروس‌ها هستند. معمولاً شدت سرماخوردگی که کروناویروس عامل آن باشد بیشتر است. کرونو ویروس‌ها که پس از راینو ویروس‌ها بزرگترین عامل ابتلا به سرماخوردگی هستند، بیشتر در زمستان و بهار باعث سرماخوردگی می‌شوند.

در چین حدود ۶۰ میلیون نفر را در مرکز حادثه‌ی شیوع ویروس کشنده قرنطینه کرده است. سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که این بیماری یک وضعیت اضطراری جهانی است. این ویروس تنفسی پس از ظهور در بازار غذاهای دریایی و حیوانات در شهر مرکزی «ووهان» باعث مرگ بیش از ۱۷۰ نفر و آلوده شدن هزاران نفر در سراسر جهان شده است. نشانه‌هایی از این بیماری حتی در ایالات متحده، فرانسه و خاورمیانه نیز دیده شده ‌است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس‌الرت، این ویروس جدید به‌دلیل شباهت با بیماری «سارس»، سندرم شدید تنفسی، که در سال‌های ۲۰۰۲-۲۰۰۳ جان حدود 650 نفر را در چین و هنگ‌کنگ گرفت، خطرناک اعلام شده ‌است. جلسه‌های اخیر سازمان بهداشت جهانی (WHO) در این خصوص برگزار شده و آنها شیوع کرونا ویروس را یک وضعیت اضطراری جهان معرفی کردند. این وضعیت اورژانسی برای شدیدترین بیماری‌های اپیدمی استفاده می‌شود.

شیوع کرونا ویروس به یک وضعیت اظطراری در سراسر جهان بدل گشت

چین نزدیک به ۶۰ میلیون نفر را در ووهان و سایر شهرها قرنطینه کرده است و با توجه به شروع سفر صدها میلیون نفر در سراسر کشور در این هفته برای تعطیلات سال نوی چینی، اقداماتی را برای مهار این بیماری در سطح کشور اعلام کرده است. بیش از ۳۰۰۰ نفر در سراسر چین به این ویروس آلوده شده‌اند. بیشتر بیمارها در ووهان دیده شده‌اند. در بازار غذاهای دریایی این شهر به‌طور غیرقانونی حیوانات وحشی می‌فروختند. این بازار به‌عنوان مرکز شیوع این بیماری شناخته شده است.

ساختار کروناویروس‌ها نیز دارای یک ژنوم RNA معمولی است. افرادی که هم‌زمان دارای بیماری دیگری باشند و کودکان مبتلا به بیماری‌های قلبی، بیشتر در معرض خطر ابتلا به کروناویروس‌ها هستند. معمولاً شدت سرماخوردگی که کروناویروس عامل آن باشد بیشتر است. کرونو ویروس‌ها که پس از راینو ویروس‌ها بزرگترین عامل ابتلا به سرماخوردگی هستند، بیشتر در زمستان و بهار باعث سرماخوردگی می‌شوند.

واژه "کروناویروس" از کلمه لاتین "corona" یا کلمه یونانی "κορώνη" به معنی تاج یا هاله گرفته شده‌است. هنوز منشأ این ویروس مشخص نیست اما پژوهشگران احتمال می‌دهند، این ویروس از خوردن برخی حیوانات مانند قورلاغه، خفاش، و غیره است.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: جمعه ۱۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۷:۱۲

شناسه خبر: 85451

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب