کرونا در راه ایران؛ شستن دست ها را جدی بگیرید

کارشناسان معتقدند موثرترین راه پیشگیری از ویروس مهلک کرونا، شستن مکرر دست هاست.

به گزارش علم و فناوری از گیلان،‌اگرچه هنوز هیچ موردی از ابتلا به کرونا در کشور ثبت نشده اما بستن مرزهای کشور برای جلوگیری از ورود این ویروس نیز اظهار نظری غیر علمی است.

محمد مهدی گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماری های وزارت بهداشت در گفت وگوی ویژه خبری که از رسانه ملی پخش شد در این باره گفت:‌ "این ویروس وارد ایران خواهد شد و هیچ مرزی نمی شناسد اما باید تدابیری اندیشیده شود که اگر ویروس وارد شد افراد کمتری مبتلا شوند؛ اگر افرادی مبتلا شدند کمتر به بیمارستان کشیده شوند، و اگر بستری شدند کمتر به بخش مراقبت ویژه برسند و در نهایت افراد کمتری از بین بروند."

سارا مشکینی پزشک عمومی در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به شباهت این بیماری به آنفولانزا می گوید: افرادی که سیستم ایمنی ضعیف تری داشته باشند قطعا در معرض خطر بیشتری قرار دارند. کهنسالان،‌کودکان، زنان باردار و مبتلایان به بیماری های قلبی،‌دیابت و مشکلات تنفسی باید بیشتر مراقب خود باشند.

وی با اشاره به اینکه درمان و داروی خاصی برای این ویروس وجود ندارد گفت: بهترین راه پیشگیری از ابتلا شستن مکرر دست ها و پرهیز از مراوده با افرادی است که نشانه هایی از آنفولانزا یا سرماخوردگی دارند.

مشکینی علت واهمه جهانی از ویروس را ناشناخته بودن آن عنوان نمود و اظهار داشت:‌ اگر خاطرتان باشد ویروس سارس نیز بسیار خطرآفرین بود و جامعه جهانی را تحت شعاع قرار داد، به هرحال چون منشا ویروس کشور دیگری است ناگزیریم که با بالابردن سطح بهداشت عمومی از خطرات این بیماری بکاهیم.

این پزشک در خاتمه گفت: پیشنهاد می شود افرادی که می توانند در دوران کوران این بیماری در خانه بمانند و کار مهمی ندارند از حضور در مراکز عمومی و وسایل نقلیه عمومی اجتناب کنند تا تحقیقات درباره این ویروس کامل شود.

انتهای پیام

 

زمان انتشار: شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۹:۲۶

شناسه خبر: 85468

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب