برای اولین بار در کشور؛

اسکنر سه بعدی بدن توسط محققان ایرانی ساخته شد+عکس

برای اولین بار در کشور ، یک شرکت دانش بنیان موفق به ساخت اسکنر سه بعدی بدن در کشور شده است که با یک سوم قیمت محصولات خارجی در کشور تولید و به فروش می رسند .

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری سجاد عبدلی ؛ اسکنرهای سه بعدی بدن ، انقلابی در ثبت، اندازه گیری و بررسی روند تغییرات بدن در زمینه های مختلف پزشکی، تناسب اندام، طراحی و دوخت لباس ایجاد کرده اند. کشور‌های اصلی تولیدکننده این تجهیزات آمریکا، آلمان و روسیه هستند و سایر کشورها برای در اختیار داشتن این فناوری باید اقدام به خرید از این کشورها نمایند. اما خوشبختانه یک شرکت دانش بنیان در کشورمان موفق به ساخت نسل جدیدی از این اسکنر ها گردیده است که با یک سوم قیمت محصولات خارجی در کشور تولید و به فروش می رسند .

اسکن سه بعدی بدن چگونه عمل می کند ؟

اسکنر سه بعدی بدن، بدن انسان یا هر قسمت از اندام را در مدت چند ثانیه تصویر می‌کند و مدل سه بعدی آن را با جزئیات بسیار زیاد تولید می‌کند. نتیجه اسکن یک مدل سه بعدی (قابل نمایش و بررسی در رایانه)، از بدن یا اندام مورد مطالعه است. با توجه به نیاز یا کاربرد، مدل سه بعدی می‌تواند رنگی بوده (کاملا مطابق نمونه اصلی آن باشد) یا تنها ابری از نقاط باشد که فرم بدن را شکل می‌دهد.

نمونه ای از اسکنر سه بعدی بدن

پیشرفت‌های اخیر در تکنولوژی اسکن سه بعدی کامل بدن ، باعث توسعه اپلیکشین‌های زیادی در این زمینه شده که روز به روز نیز در حال افزایش هستند. این اسکنرها که در مرحله اول برای صنعت لباس توسعه داده شده بودند، توانایی ما در اندازه‌گیری و نمایش دقیق ابعاد، فرم و مساحت سطح بدن به شکل قابل ملاحظه ‌ای را افزایش می ‌دهند.

استفاده از اسکنر سه بعدی بدن چه مزیت هایی دارد ؟

اسکن سه بعدی بدن، روشی عالی برای تصویر برداری کامل سه بعدی از بدن است. اگر بخواهیم آن را با روش‌های قدیمی اندازه‌گیری مقایسه کنیم، مزیت‌های زیادی برای این اسکنرها می‌توان شمرد که از مهمترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- غیرتهاجمی :

اسکن سه بعدی بدن روشی کاملا غیرتهاجمی است. در این روش هیچ تماسی با بدن صورت نمی‌گیرد. اگر از اسکنرهای سه بعدی قابل حمل(دستی) استفاده شود،‌ اسکنر در فاصله مشخصی از فرد نگه داشته می‌شود و اپراتور آن را در اطراف فرد حرکت می‌دهد(تا از همه زوایای فرد تصویر برداری شود). اگر از اتاق اسکن استفاده شود، فرد کافیست در میان آن اتاق بایستد، در این اتاق تصویربرداری با استفاده از تعدادی حسگر که در اتاق چیده شده‌اند، انجام می‌گیرد.

2- سریع :

اسکن سه بعدی یک فرد در اتاق اسکن کمتر از ۱۰ ثانیه زمان می‌برد. در حالی که اگر از اسکنر های قابل حمل استفاده شود، ممکن است این فرایند تا چند دقیقه هم طول بکشد. برای حصول نتایج قابل اتکا در این روش ها لازم است فرد در طول مدت اسکن بی حرکت باقی بماند.

3- دقیق :

اسکنرهای سه بعدی بدن ، ابزارهای دقیقی هستند و معمولا رزولوشن بالایی دارند به همین دلیل مدل سه بعدی را با جزئیات فراوان ایجاد می‌کنند. این اسکنرها جزئیاتی را می‌توانند ضبط کنند که چشم انسان قادر به تشخیص آن نیست، همین امر ارزش آن‌ها را در شرایط گوناگون دوچندان می‌کند. کیفیت مدل سه بعدی طبیعتا به اسکنر مورد استفاده بستگی دارد. برخی از اتاق اسکن‌ها توانایی تصویربرداری از چند نفر به صورت همزمان با جزئیاتی باورنکردنی شامل بافت و رنگ را نیز دارند.

کاربردهای اسکن سه بعدی بدن

اسکن سه بعدی بدن کاربردهای مختلفی می‌تواند داشته باشد. در این بین متدوال‌ترین ها عبارتند از:

1- بررسی سلامت و تندرستی بدن:

اسکنر سه بعدی بدن برای بررسی تندرستی، تغییرات بدنی، معیارهای سلامتی، استقرار ستون فقرات و ... مورد استفاده قرار می‌گیرد.

2- مد و لباس:

ابتدا صنعت مد و لباس از این اسکنرها برای بدست آوردن ابعاد دقیق بدن به منظور تولید لباس‌های سفارشی استفاده کرد. در ادامه اسکن سه بعدی بدن قابلیت‌های بیشتری مثل خرید آنلاین یا در محل ، با استفاده از اتاق پروهای مجازی، از خود نشان داد. خریداران می‌توانند از آواتار خود استفاده کرده و بر اساس اندازه‌های دقیق خود،‌لباس‌های جدید را بدون زحمت خاصی امتحان کنند.

3- سلامت و پزشکی:

اسکنرهای سه بعدی چهار کاربرده عمده در زمینه پزشکی دارند:

  • اپیدمیولوژی:

این مطالعه توزیع و تعیین عوامل مرتبط با سلامت در جمعیت های مشخص است. اسکنرهای سه بعدی بدن می توانند بررسی های آنتروپومتری را انجام دهند، به عنوان مثال، مطالعه تکامل چاقی در میان کودکان از موارد این مطالعات است. اسکنرهای سه بعدی کامل بدن به طول کامل غیرتماسی، سریع و آسان برای استفاده هستند که باعث می شود آنها کاملا سازگار با افراد زیادی باشند تا بتوان یک نمونه معنی دار برای این مطالعه به دست آورد.

  • تشخیص:

مدل سه بعدی میتواند به دکترها به جهت تشخیص بیماری نیز کمک نماید. بدین منظور، اسکنرهای سه بعدی به طور مشخص میتوانند در تشخیص بیماری های پوستی از طریق بررسی تغییرات شکل پوست افراد کمک نمایند.

  • درمان:

اسکنرهای سه بعدی بدن میتوانند بیماران دچار سوختگی را از خطر مرگ نجات بدهند. به جهت دادن میزان مناسبی از داروها به بیماران، میزان سوختگی پوست بیماران باید به طور کامل محاسبه شود. در واقع، میزان دارو بستگی به سطح پوست دارد و اگر میزان دارو درست محاسبه نشود احتمال مرگ بیمار خواهد بود. اسکنر سه بعدی بدن میتواند به طول دقیق میزان آسیب سطح پوست را نیز اندازه گیری نماید.

  • مانیتور:

اسکنر سه بعدی کامل بدن، میتواند تغییرات ترکیبات بدنی و شکل بدن را بررسی نماید. برای مثال در مورد رژیم های غذایی و یا رژیم های دوران بارداری میتواند مورد استفاده قرار گیرد. این تکنولوژی یک ابزار جدید به جهت کمک به دکترها به جهت بررسی تغییرات اندازه های بدن بیماران در راستای تشخیص های درست و دادن توصیه های لازم است.

4- مجسمه کوچک سه بعدی:

مجسمه کوچک سه بعدی با نام سلفی سه بعدی یا پرتره سه بعدی نیز شناخته می‌شود. این مجسمه‌های مینیاتوری از افراد واقعی، با پرینت سه بعدی مدلی که از طریق اسکن سه بعدی کامل بدن (معمولا اتاق اسکن) ایجاد شده، ساخته می‌شوند.

5- ساخت آواتار:

اسکن سه بعدی بدن و اسکن سه بعدی چهره می‌توانند در کاربردهای تفریحی و سرگرمی برای تولید آواتارهای واقعی به عنوان مثال در بازی‌های کامپیوتری مورد استفاده قرار گیرند.

ساخت اسکنر سه بعدی توسط یک شرکت دانش بنیان ایرانی

یک شرکت دانش‌بنیان که در زمینه طراحی و تولید تجهیزات کنترل کیفی با فناوری نوین پردازش تصویر فعالیت دارد موفق به ساخت «اسکنر سه بعدی بدن » با کیفیت بسیار بالا در کشور شده است. محمد صادق شاه آبادی، مدیرعامل این شرکت دانش بنیان در مورد این اسکنر گفت: این اسکنر می‌تواند مدل سه بعدی بدن را بدست آورد. این دستگاه از دو بخش سکوی گردان و برج سنسور تشکیل شده است.

اسکن ساخته شده توسط محققان ایرانی

او افزود: پس از ایستادن فرد بر روی سکوی گردان، سنسور سه بعدی روشن شده و سکوی گردان شروع به چرخش می‌کند تا سنسور تمام نقاط بدن فرد را ثبت و ضبط کند و در آخر نرم افزار آنیا مدل سه بعدی بدن فرد را نمایش می‌دهد. به گفته او اسکنر سه بعدی فالکونیکس، سیستم بازسازی مدل سه بعدی از تصاویر دو بعدی به روش فتوگرامتری است. اسکنر سه بعدی تابانوس و همچنین مرلینو، سیستم اندازه گیری کرنش به روش فتوگرامتری از دیگر تولیدات این شرکت است.

او بیان کرد: کشور‌های اصلی تولیدکننده این تجهیزات آمریکا، آلمان و روسیه هستند.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان درباره تعداد نفراتی که در این شرکت مشغول به کار هستند، گفت: در این شرکت به صورت مستقیم ۱۷ نفر مشغول به کار هستند. این فعال فناور افزود: نمونه تولید شده این شرکت با محصول مشابه آمریکایی به لحاظ نرم افزاری و سخت افزاری قابل رقابت است علاوه بر این محصول این شرکت قابلیت پشتیبانی از زبان فارسی را نیز دارد. همچنین قیمت تمام شده محصول تولیدی این شرکت حدود ۳۹ میلیون تومان و قیمت نمونه مشابه آمریکایی در حدود ۱۲۰ میلیون تومان است.

انتهای پیام /

زمان انتشار: دوشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۰:۰۰

شناسه خبر: 85499

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب