علم و فناوری گزارش می دهد؛

پایان انحصار ۴ کشور جهان در تولید لیزر فمتوثانیه/ صادرات هر دستگاه لیزر ایرانی ۵۰ هزار دلار ارز آوری دارد

محققین کشورمان موفق به ساخت دستگاه لیزر فمتوثانیه پیشرفته ای شدند که دانش ساخت آن تنها در اختیار ۴ کشور جهان می باشد و با تولید آن به ازای هر دستگاه می توان برای کشور ۵۰ هزار دلار ارز آوری کرد .

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری سجاد عبدلی ؛ طی سال های اخیر، دانشمندان جوان ایرانی بارها و بارها توانسته اند با صرف فعل خواستن ، اقدام به تولید پیشرفته ترین تکنولوژی های مدرن بروز جهانی نمایند که برای ساخت آن ها نیاز به دانش علمی بالایی می باشد. روز گذشته بار دیگر محققین کشورمان موفق به ساخت دستگاه لیزر فمتوثانیه پیشرفته ای شدند که دانش ساخت آن تنها در اختیار 4 کشور جهان می باشد و با تولید آن به ازای هر دستگاه می توان برای کشور 50 هزار دلار ارز آوری کرد .

فمتوثانیه به چه معناست ؟

 فمتوثانیه (Femtosecond) یک واحد SI برابر با ۱۵-۱۰  ثانیه است.  یعنی یک میلیون میلیاردم ثانیه. نسبت یک فمتوثانیه یه یک ثانیه مانند نسبت یک ثانیه به 31.7 میلیون سال است . کلمه فمتوثانیه ترکیبی از پیشوند SI فمتو و واحد ثانیه است که به ‌صورت fs نشان داده می ‌شود. یک فمتوثانیه برابر است با ۱۰۰۰ اتوثانیه یا ۱/۱۰۰۰ پیکوثانیه. چون واحد بعدی Si، ۱۰۰۰ برابر بزرگتر است مقادیر ۱۴-۱۰ و ۱۳-۱۰معمولاً به‌ صورت ده و صد فمتوثانیه بیان می ‌شوند.

لیزر فمتوثانیه چیست ؟

لیزرهای فمتوثانیه(Femto second laser) به لیزرهایی گفته می‌شود که طول پالس آنها از مرتبه چند فمتوثانیه تا چند صد فمتوثانیه باشد، این لیزرها زیرمجموعه لیزرهای فوق سریع با پالس‌های فوق کوتاه قرار می‌گیرند، معمولاً لیزرهای فمتوثانیه به روش قفل مُد انفعالی تولید می‌شوند.

پالس لیزر فمتوثانیه

 لیزرهای پیوسته فمتوثانیه به صورت دائم از منبع تغذیه خود به انتشار نور و باریکه لیزر می‌پردازد اما لیزرهای پالسی تنها در بازه‌های زمانی خاص به تولید لیزر می‌پردازند، به گونه ‌ای که در یک بازه زمانی لیزر تولید شده و در همان بازه زمانی جریان تولید قطع می‌شود.

پهنای باند لیزر فمتوثانیه

 لیزرهای فمتوثانیه از ۱۰ تا ۹۰۰ فمتوثانیه به صورت تجاری در دسترس هستند، اما بازه واقعی مفید بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ فمتوثانیه است. لیزرهای بالاتر از ۵۰۰ فمتوثانیه، بیشتر شبیه یک لیزر پیکوثانیه هستند.

انواع لیزرهای فمتوثانیه

لیزرهای فمتوثانیه دارای انواع مختلفی می باشند ؛ ولی از مهمترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره ک