رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی مطرح کرد؛

پیشرفت چشمگیر علم پزشکی در گیلان پس از انقلاب | گیلان به قطب درمانی کشورهای همجوار تبدیل شده است

نوبخت گفت: اکنون بسیاری از بیماران از کشورهای همجوار برای مسائل درمانی خود به گیلان سفر می کنند و این یعنی گیلان و در مقیاس گسترده تر ایران دانشمندانی تربیت کرده است که دنیا به تخصص و علمشان ایمان پیدا کرده اند.

مراسم بزرگداشت دهه فجر و اربعین سردار سلیمانی صبح امروز در سالن اجتماعات مرکز آموزشی درمانی الزهرا رشت با حضور  رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی،‌ رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، متخصصان و پزشکان برگزار شد.
در حاشیه این مراسم دکتر علی نوبخت در گفتگو با خبرنگار علم و فناوری رشت با اشاره به پیشرفت های پزشکی چشمگیر گیلان طی چهار دهه گذشته گفت:  پیش از انقلاب 5هزار دلار هزینه به خانواده هایی پرداخت می شد که مجبور بودند برای عمل دریچه قلب و پیوند رگ های قلبی به خارج از کشور سفر کنند اما اکنون به برکت انقلاب شکوهمند اسلامی و رشد دانش پزشکی و وجود متخصصین زبده، تمامی جراحی های مهم در داخل کشور انجام می شود.
رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در رابطه با پیشرفت علم پزشکی در زمینه پیوند اعضا اظهار داشت: در زمینه  پیوند اعضا پیش از انقلاب درشرایط اقتصادی بد کشور و کمبود نقدینگی در کشور تحریم شده، 30هزار دلار هزینه می شد تا بیمار برای پیوند کلیه به خارج از کشور اعزام شود در حالی که  اینک 700مورد پیوند کلیه در رشت به ثبت رسیده و 50هزار پیوند کلیه در ایران انجام شده  است.
وی پیشرفت های پزشکی پس از انقلاب را مبرهن ارزیابی کرد و افزود: به برکت انقلاب اسلامی طب بسیار پیشرفت کرده  است به طوری که در یکی از پیشرفته ترین بخش طب که علم پیوند اعضاست 6پیوند کلیه و 2پیوند کبد در فاصله کوتاه در رشت انجام شده که شگفت آور است.
نوبخت با بیان اینکه ما در زمینه پزشکی در جهان حرف برای گفتن داریم، گفت: اولین دانشکده پزشکی در رشت تاسیس شده و این یعنی گیلانی ها همواره در زمینه های طب و پزشکی سرآمد بوده اند.
رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی وجود 22 رشته تخصصی در دانشگاه علوم پزشکی گیلان را سندی بر ادعای ارتقای چشمگیر علم پزشکی در گیلان برشمرد و بیان داشت:  نبوغ گیلانی ها و ایرانی ها همیشه سرآمد بوده اما پیش از انقلاب به علت وابستگی به ابرقدرت ها استعدادهای داخلی سرکوب می شدند.
وی در خاتمه گیلان را یکی از قطب های مهم درمانی برای کشور های همجوار توصیف کرد و گفت:  اکنون بسیاری از بیماران از کشورهای همجوار برای مسائل درمانی خود به گیلان سفر می کنند و این یعنی گیلان و در مقیاس گسترده تر ایران دانشمندانی تربیت کرده است که دنیا به تخصص و علمشان ایمان پیدا کرده اند.

انتهای پیام

زمان انتشار: یکشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۱:۴۳

شناسه خبر: 85557

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب