خبرگزاری علم و فناوری

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز:

تنها راه مقابله با کرونا خودمراقبتی است/سربلندی نظام سلامت در کنترل آنفولانزا و سارس

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: تنها راه مقابله با ویروس کرونا پیشگیری و رعایت مراقبت ‌های بهداشتی و خودمراقبتی است به دلیل اینکه انتقال این ویروس از طریق ذرات هوای تنفس بیشتر از سایر عوامل است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان خوزستان، چند روزی است که بیماری واگیردار ویروس کرونا در کشور چین شیوع پیدا کرده است و جان چند صن نفر را گرفت.

به همین مناسبت دکتر فرهاد ابول نژادیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در جمع خبرنگاران حاضر شد و توضیحاتی را درباره بیماری ویروس کرونا بیان کرد.

ویروس کرونا هنوز وارد ایران نشده است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اظهار کرد: ویروس کرونا هنوز وارد ایران نشده و تنها راه مقابله در این شرایط خود مراقبتی است.

وی در ادامه سخنان خود عنوان کرد: تنها راه مقابله با این ویروس پیشگیری و رعایت مراقبت ‌های بهداشتی و خودمراقبتی است به دلیل اینکه انتقال این ویروس از طریق ذرات هوای تنفس بیشتر از سایر عوامل است.

دکتر ابول نژادیان در بخش دیگری از سخنان خود با یادآوری این مطلب که وضعیت بهداشت ما در حال حاضر در شرایط با ثبات و پایداری است، خاطرنشان کرد: در مسئله ویروس کرونا نظام وزارت بهداشت چین با دشواری ‌های زیادی مواجه شده است اما نظام بهداشت ما در پدیده آنفولانزا و در پدیده سارس که در سال 2012 اتفاق افتاد سربلند بیرون آمد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز تصریح کرد: در سال 2012 قریب به 15 هزار نفر از حجاج ایرانی به مکه اعزام شدند و با وجود شیوع بیماری در آنجا با قرنطینه و همکاری‌ های لازم، نظام سلامت شاهد اتفاقات جبران ناپذیر نبودیم.

استقرار پزشکان عمومی و متخصص در روستاهای کشور

وی در قسمت دیگری از سخنان خود به برخی از حوادث پیش آمده در کشور اشاره کرد و در همین ارتباط توضیح داد: در سیل فروردین ماه سال جاری نیز با مدد و تلاش همکاران شاهد هیچ‌ گونه بیماری نبودیم، همچنین در شیوع آنفولانزا در چند ماه اخیر نیز نظام سلامت سربلند بیرون آمد.

دکتر ابول نژادیان در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به مشکلات پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در کشور توضیحاتی را در این ارتباط ارائه داد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز بیان کرد: در سال 1357 شرایط بهداشت و درمان کشور به نحوی بود که ما در تامین پزشک عمومی در کشور خود با مشکلات و معضلات زیادی مواجه بودیم.

وی در توضیح این مطلب تاکید کرد: در دوران طاغوت و سال‌ های اولیه پس از پیروزی انقلاب اسلامی پزشکان هندی و پاکستانی در کشور ما طبابت می‌ کردند.

دکتر ابول نژادیان در پایان سخنان خود یادآور شد: در حال حاضر به یمن پیروزی انقلاب اسلامی و تلاش ‌ها و مجاهدت ‌های اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ های علوم پزشکی در کشور نه تنها در حوزه پزشکان عمومی مستقل هستیم بلکه در شهرها و روستاهای کشور نیز تیم‌ های سلامت و پزشکان عمومی و متخصص مستقر و شاغل هستند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۶:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 85576

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب