مراسم تجلیل از برگزیدگان المپیاد های علمی

نخبگان سرمایه اصلی توسعه و تعالی هر جامعه از دیدگاه دکتر انصاری مود

دکتر محمد حسین انصاری مود در مراسم تجلیل از برگزیدگان المپیاد های علمی،از نخبگان به عنوان سرمایه اصلی توسعه و تعالی هر جامعه گفت

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری دکتر انصاری مود در مراسم تجلیل از المپیادهای علمی در خراسان شمالی گفت:با اشاره به اینکه دیدگاه همگان در استان خراسان شمالی به بنده به عنوان تاریخچه زنده 60 ساله خراسان شمالی می باشد که این تاریخ را در مقاطع مختلف به نهایت بهره وری در جهت توسعه و اعتلای این خطه از سرزمین میهن اسلامی در کنار سایر بزرگواران این استان زنده نگه داشته ایم.

وی در ادامه افزود:بحث نخبگان موضوع بسیار مهم در هر جامعه بشری می باشد که به عنوان سرمایه اصلی توسعه و تعالی برای آن جامعه می باشد که نشأت گرفته از تغییر نگاه بشر برای پیشرفت و توسعه از کار و سرمایه به طرف خرد و دانش و علم می باشد. به عنوان مثال ما در 40 سال گذشته فاقد هر نوع تحصیلات عالیه و مراکز علمی در شهرستان بجنورد بودیم که خوشبختخانه در حال حاضر حدود 40 هزار دانشجو مشغول تحصیل می باشند که نشان از تحول ودگرگونی و توجه به علم دارد و تا به الان شاهد شکوفایی و به ثمر نشستن چند نسل بوده ایم.

وی در ادامه تصریح کرد: متاسفانه در استان خراسان شمالی بیشتر شهرستان ها نیاز به پزشک عمومی دارند که در کل کشور این نیاز به 25 هزار نفر می رسد که با توجه به انبوه فارغ التحصیلان این رشته هنوز کمبود داریم و این جای بسی تأمل و سوال دارد که چرا ما صرف وقت و هزینه برای تربیت نیروی انسانی داشته باشیم و نتوانیم از آن نگه داری کنیم و به خدمت مردم برسانیم؟ و این در وهله اول متوجه مسئولان،دستگاههای اجرایی  و متولیان می باشد که دیدگاه علمی به این مسئله داشته باشند و به وظایف خود در حمایت از نخبگان که حداقل ان تخصیص 2 درصد از بودجه هر نهاد برای تحقیق و پژوهش می باشد که متاسفانه کوتاهی می کنند و در وهله دوم پایبندی جوانان به اعتقادات،فرهنگ،آداب و سنن و تاریخ پرمحتوا و افتخار آفرین مهین عزیزمان می باشد.

دکتر انصاری مود در ادامه گفت: مشکلات فرارو در زمینه حمایت از نخبگان اسباب رنجش خاطر فرهیختگان علمی جوان و مستعدان برتر را فراهم می کند که نتیجه آن عازم شدن به کشورهای خارج از کشور و مدینه ی فاضله ای است که با تبلیغات برای آنها ترسیم می کنند. و بدخواهان که تا دیروز  سرمایه های نفتی را چپاول می کردند امروز با چپاول نیروهای فکری، این مملکت را می خواهند میان تهی کنند و رویکرد خود را از جنگ سخت به جنگ نرم جهت بردن بزرگان آینده مملکت می باشد،پیاده کنند.

وی در ادامه با اشاره به آمار های رسمی از مشغول بودن 2000 نفر و آمارهای غیر رسمی 5000 نفر از نخبگان ایرانی به عنوان استاد در دانشگاههای برتر امریکا به عنوان دغدغه های این مسیر و همچنین اهمیت به ارثی بودن هوش و استعداد که با توجه به این مسئله کشور های دیگر به راحتی می توانند ژن ابوعلی سینا،ذکریای رازی و جرجانی ها را پرورش و در خدمت خود بگیرند.

وی در ادامه با این سوال که فارغ التحصیلان برتر دانشگاه های ایران کجا هستند؟ به واکاوی علمی این مسله اشاره کرد و برای درمان انزوا و سرخوردگی نخبگان ما و تاثیر آن در مسائل اقتصادی،فرهنگی و اجتماعی کشور به رابطه داشتن با مجامع بزرگ علمی در جهان به عنوان یکی از شاخص های هر دانشگاه و به ویژه بنیاد ملی نخبگان پرداخت و همچنین خواستار شایسته سالاری در راستای اهداف انقلابی کشور شد و به طوری که جوانان ما امیدوار باشند و برای فردای خود نگران نباشند و به بهره مندی از ثمره ذاتی آنها در کشور برسیم.

وی در پایان به دغدغه های چندین ساله رهبری و کاسته نشدن ذره ای از توجه به آن در این سالها اشاره و خواستار اهمیت دادن  به ارزش های دینی،ذاتی،انسانی و علمی میهن عزیزمان ایران جهت تربیت نسل های بعدی شد.والسلام علیکم و رحمه الله

 

زمان انتشار: سه شنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۲:۵۱

شناسه خبر: 85630

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب