سید محسن احمدی:

طرح ملی شمسا دست راست مدیران در چند سال آینده

معاون پژوهش و فناوری بسیج دانشجویی استان زنجان با بیان اینکه طرح شمسا می تواند یک بانک اطلاعاتی عظیم از مسائل و راهکار ها باشد عنوان کرد: این اطلاعات می تواند مدیران و مسئولان را برای عملکرد بهتر کمک کند


به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از زنجان، سید محسن احمدی معاون پژوهش و فناوری بسیج دانشجویی استان زنجان در مورد طرح شمسا اظهار داشت: بسیج دانشجویی مدتیست که رویکرد خود را تغییر داده و سعی در نقش آفرینی تخصصی در چالش های کشور دارد.

رویکرد جدید بسیج دانشجویی

وی با اشاره به اینکه در این رویکرد دانشجویان بسیجی در ابتدا به احصاء و شناسایی مسائل استان و کشور می‌پردازند، مطرح کرد: برای تحقق این موضوع، طرح شمسا (شبکه مسائل سراسری استان) در دو فاز عملیاتی آغاز شده است.

محسن احمدی گفت: سازمان بسیج دانشجویی در گام دوم انقلاب اسلامی با ارائه طرح اعتلای بسیج دانشجویی بر آن است که گسترده ترین شبکه نخبگانی کشور را با توجه به رویکرد مردم سالاری دینی و با استفاده از ظرفیت کم نظیر دانشجویان، تحت عنوان هسته های مسئله محور دانشجویی به وجود آورد.

معاون پژوهش و فناوری بسیج دانشجویی ادامه داد: این هسته ها موظف اند با شناسایی مسائل و مشکلات کشور و بهره گیری از دانش، تجربه و نیرو های گسترده خود و توانمندی بسیجیان اقشار و متخصصین با ارائه راه حل های میانبر به دولت در حل مسائل و نظام اسلامی کمک نمایند.

وی اولین گام در این راستا را شناسایی مسائل عمومی دانسته و خاطر نشان کرد: هر استان با توجه به زیست بوم و شرایط خاص محلی با استفاده از ظرفیت نخبگان بومی هر منطقه، مسائل را به هسته های حل مسئله و مطالبه گری جهت پشتیبانی محتوایی ارائه خواهد داد تا چرخه شناسایی، پیگیری و حل مسئله طی شود.

این مسئول هدف این طرح را شناسایی مسائل به طور حداکثری از طریق عموم افراد جامعه عنوان کرده و گفت: این روش که بر بستر سایت کندو انجام می گیرد، از افراد درخواست می کند تا مسائل و مشکلاتی که در استان با آن مواجه هستند را در سامانه کندو ثبت کنند.

نوع عملکرد طرح ملی شمسا

احمدی ادامه داد: در فاز اول هسته ‌های مسئله یابی با محوریت دانشجویان به کمک ابزارهای مسئله یابی مسائل استان را در عرصه‌های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و... شناسایی می‌کنند و شبکه مسائل استان را تشکیل می‌دهند.

معاون پژوهش و فناوری بسیج دانشجویی استان زنجان درباره فاز دوم گفت: در فاز دوم به روش جمع سپاری، عموم دانشجویان مسائل و چالش‌های شهر و استان و ایده‌های خود را در سامانه‌ی www.candoportal.com ثبت می‌کنند.

محسن احمدی ادامه داد: علاوه بر سایت کندو که به بحث جمع سپاری و ثبت مسائل می پردازد، یک سایت بومی دیگری در فضای بسیج دانشجویی استان زنجان راه اندازی خواهد شد که به ثبت مسائل تخصصی و ارتباط صنعت با دانشگاه می پردازد.

طرح شمسا چگونه گره گشایی می کند؟

وی گفت: در طرح شمسا، بانک عظیم اطلاعاتی از مسائل و ایده‌های حل مسئله از سراسر کشور ایجاد می‌شود و مسائل ثبت شده در سامانه مبتنی بر جمع سپاری، پایش و دسته بندی و سپس مورد استفاده قرار می‌گیرند.

معاون پژوهش و فناوری بسیج دانشجویی با اشاره به اینکه عموم مردم باید همکاری لازم را در ثبت مسائل استان و کشور داشته باشند، گفت: مسائل روزمره شامل آسفالت محل زندگی تا مسائل کلان استان را در بر می گیرد.

سید محسن احمدی درباره فواید این طرح، ابراز داشت: طرح ملی شمسا می تواند به ایجاد یک بانک بزرگ اطلاعاتی از مسائل و روش‌های حل مسئله کمک و مسئولان و مدیران را برای برنامه ریزی و عملکرد یاری کند.

انتهای پیام/

 

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۶:۲۵:۰۰

شناسه خبر: 85632

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب