خبرگزاری علم و فناوری

از «پانگولین» مورچه خوار منشاء ویروس کرونا چه می‌دانیم؟

دانشمندان دانشگاه کشاورزی چین جنوبی پس از آزمایش بیش از ۱۰۰۰ نمونه از حیوانات وحشی، دریافتند که توالی ژنوم ویروس‌ها در پنگولین‌ها ۹۹ درصد مشابه با بیماران مبتلا به کروناویروس است. بسیاری از حیوانات قادر به انتقال ویروس به گونه‌های دیگر هستند، و تقریباً همه گونه‌های ویروس کرونا‌ی مسری برای انسان از حیوانات سرچشمه گرفته ‌است. خفاش‌ها به عنوان ناقل جدیدترین نوع این بیماری، که موجب آلوده شدن ۳۱۰۰۰ نفر و مرگ بیش از ۶۳۰ نفر شده ‌است، شناخته‌ شده‌اند.

محققان چینی که به تحقیق درمورد منشا حیوانی ویروس کشنده‌ی کرونا پرداخته‌اند، روز جمعه اعلام کردند پانگولین‌های در معرض منقرض شدن، ممکن است ارتباط مفقود بین خفاش‌ها و انسان‌ها باشند. اما برخی محققان معتقدند این تحقیقات هنوز به پایان نرسیده ‌است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس‌الرت، مطالعه‌ی دیگری به مار‌ها به اشاره ‌کرده است و این نظریه هم ‌اکنون رد شده‌ است. همچنان گونه‌های بسیار دیگری در بازار حیوانات وحشی شهر «ووهان» وجود دارد. بیماری «سارس» در سال ۲۰۰۰، که نوعی دیگر از ویروس کرونا است، توسط گونه‌ای گربه که در چین به‌دلیل گوشت لذیذش طرفدار دارد، به انسان‌ها منتقل شد.

پانگولین حالا مظنون اصلی پرونده شیوع ویروس کرونا است

بسیاری از حیوانات قادر به انتقال ویروس به گونه‌های دیگر هستند، و تقریباً همه گونه‌های ویروس کرونا‌ی مسری برای انسان از حیوانات سرچشمه گرفته ‌است. خفاش‌ها به عنوان ناقل جدیدترین نوع این بیماری، که موجب آلوده شدن ۳۱۰۰۰ نفر و مرگ بیش از ۶۳۰ نفر شده ‌است، شناخته‌ شده‌اند.

تجزیه‌ و تحلیل ژنتیکی اخیر نشان داده، ویروسی که در حال حاضر در بین انسان‌ها رواج دارد ۹۶ درصد مشابه با ویروس موجود در خفاش‌ها است. اما طبق گفته‌های«آرنولد فونتانت»، از موسسه‌ی پاستور فرانسه، این بیماری به‌طور مستقیم از خفاش‌ها به انسان منتقل نمی‌شود. وی می‌گوید: «ما فکر می‌کنیم حیوان دیگری به‌عنوان واسطه وجود‌ دارد.» فونتانت معتقد است که این حیوان واسطه احتمالاً یک پستاندار باشد.

به‌گزارش خبرگزاری رسمی «شینوا»، دانشمندان دانشگاه کشاورزی چین جنوبی پس از آزمایش بیش از ۱۰۰۰ نمونه از حیوانات وحشی، دریافتند که توالی ژنوم ویروس‌ها در پنگولین‌ها ۹۹ درصد مشابه با بیماران مبتلا به کروناویروس است. تا کنون ابتلای بیش از ۸۰۰ نفر به ویروس کرونا تایید شده است. به غیر از چین مواردی دیگری از ابتلا به این بیماری در تایلند، کره جنوبی، ژاپن، تایوان، استرالیا و آمریکا هم مشاهده شده است. مقامات چین از مردم خواسته‌اند تا به این منطقه سفر نکند و از مردم ووهان نیز خواسته‌اند منطقه را ترک نکنند.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: سه شنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۶:۱۷

شناسه خبر: 85638

کلید واژه‌ها:
دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب