ارج نهادن به جایگاه نخبگان و مستعدان برتر

اهداف بنیاد نخبگان ،ارج نهادن به نخبگان و مستعدان برتر در دیدگاه رئیس بنیاد نخبگان خراسان شمالی

محمود بخشی رئیس بنیاد نخبگان استان خراسان شمالی در راستای ارج نهادن به نخبگان و مستعدان برتربا حمایت همه جانبه دستگاههای اجرایی کشور،استان و شهرستان گفت.

محمود بخشی رئیس بنیاد نخبگان خراسان شمالی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری گفت: هدف و رسالت بنیاد ملی نخبگان شناسایی افراد دارای استعداد های برتر و مستعدان و هدایت و حمایت آنها در مسیر رشد و ارتقاء رسیدن به مرحله شکوفایی می باشد که در این مسیر استفاده از اهرم تشویق جهت ارتقاء اهداف بنیاد نخبگان برای برگزیدگان آزمون سراسری،مدال آوران المپیاد های دانش آموزی و پژوهشگران برتر عضو بنیاد نخبگان مورد نیاز می باشد.

وی در ادامه افزود: از پای کارآمدن و مشارکت دستگاههای اجرایی جهت همکاری بیشتر برای حمایت همه جانبه از نخبگانی که کارآمدی اختراع یا طرح آنها محرز شده است،تا به مرحله اجرا برسد و همچنین اجرای برنامه های ویژه کارکنان دستگاهها به عنوان مثال کارگاههای خلاقیت و کارآفرینی گفت.

وی در ادامه تصریح کرد:از همکاری و مشارکت دانشگاه آزاد،دانشگاه دولتی،دانشگاه علوم پزشکی،پارک علم و فن آوری،مراکز رشد ونهادهای دیگر تشکر کرد و تعامل همه جانبه دستگاههای اجرایی با توجه به اینکه طبق قانون برنامه ششم توسعه ملزم به اعلام برنامه های اجرایی در حمایت از امور نخبگان می باشند را خواستار شدند.

بخشی در ادامه :توجه به جایگاه و پذیرش نخبگان را از اهمیت بالایی خواند و رسیدگی به مسئله اشتغال و تسهیل مراحل مجوز دانش بنیان و مجوز تحصیلی را به عنوان دغدغه های این راه شمرد و برای رفع آن تعامل و همکاری بیشتر دستگاه های متولی را مقدم دانست.

   رئیس بنیاد نخبگان خراسان شمالی در ادامه:به برگزاری جشنواره رویش به عنوان بستری جهت شناسایی و شکوفایی اختراع و ایده ها اشاره کرد که بر اساس شاخص ها بررسی و بعد از تایید مورد حمایت بنیاد نخبگان قرار می گیرند و در ادامه نیز به پارک علم و فن آوری معرفی می شوند تا پس از تاسیس شرکت دانش بنیان به مرحله اجراء،تولید،تجاری سازی و فروش برسند.

وی در ادامه تاکید کرد: از ارائه تسهیلات متفاوت به دانشجویان برتر،اعضاء هیأت علمی،مخترین و برگزیدگان حوزه های ادبی،هنری و قرآنی و همچنین ارائه تسهیلات متفاوت به افراد تایید شده بر اساس گرنت های پژوهشی و رنکینگ های دانشگاه ها که در وزارت علوم مشخص شده و جذب بنیاد نخبگان شده اند،اشاره کرد،که شامل تهسیلات پژوهشی و هم تجهیزات می باشد. و همچنین ارائه مشوق هایی از قبیل حقوق ماهیانه به مدت یکسال تحصیلی،کمک هزینه کتاب،کمک هزینه دوره آموزشی،فرصت مطالعاتی 6 ماهه خارج از کشور برای دانشجویان مقطع دکتری که2500 یورو ماهانه نیز دریافتی از بنیاد را دارند که همراه بودن همسر و فرندان را نیز شامل می شودو ارائه وام ودیعه مسکن و همچنین بهره مندی از طرح شهید احمدی روشن اشاره کرد.

وی در پایان: به افزایش بودجه و اعتبار کافی جهت حمایت همه جانبه  از نخبگان و آینده روشن و رو به جلوی این هدف اشاره کرد و خواستار رسیدگی ویژه و بیشتر با توجه به تأکیدات مکرر مقام معظم رهبری در این مسیر شد.

 

 

زمان انتشار: سه شنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۷:۵۸

شناسه خبر: 85641

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب