برگزاری همایش دانش محور نمودن تولیدات کشاورزی

همایش علمی" دانش محور نمودن تولیدات کشاورزی" در ممسنی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری فارس در ممسنی، مایش علمی کشاورزی" دانش محور نمودن تولیدات کشاورزی" با حضور دکتر بیژن  کاووسی پژوهشگر و مروج ارشد انگور کشور و استادیار پژوهش علوم باغبانی مرکز تحقیقات و اموزش کشاورزی و منابع طبیعی، در سالن امیر کبیر شهرستان ممسنی برگزار گردید. 

در این همایش کاووسی ابتدا به پتانسیل های شهرستان از نظر منابع آبی جاری و زیرزمینی مطالبی  بیان نمودند و گفت: ممسنی پتانسیل ویژه ای برای محصولات باغی و زراعی دارد و اقتصاد این شهرستان بر پایه محور کشاورزی استوار است و تمام همت مسئولین وصنایع باید در این راستا باشد.

وی اضافه کرد: دنیا با چالش تغییر اقلیم مواجه است و کشور ما و استان فارس و همچنین شهرستان  ممسنی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

این پژوهشگر در ادامه به تشریح جایگاه تغییر اقلیم از نظر چالش دما و آب پرداخته و مطالبی مصور از  راهکارهای کنترل و کاهش اثرات منفی تغییر اقلیم همچون معرفی کاربرد گلخانه ها و پوشش های محافظتی (سایبان) و روش های حفظ رطوبت و استفاده از گونه های متحمل ارایه  نمود.

وی ادامه داد: همانطور که علم در مسائل پزشکی، نظامی،  ورزشی ودیگر حوزه ها کاربرد دارد  در بحث کشاورزی هم باید تاثیر گذار باشد و  نگاه ویژه ی علمی باید در امر کشاورزی داشته باشیم و از علم  استفاده بهینه شود.

این استادیار پژوهش علوم باغبانی بر انتقال دانش و یافته‌ های تحقیقاتی توسط مروجان مراکز جهاد کشاورزی تاکید نموده و به بهره بردار  و استفاده بهینه از نهاده ها در راستای تولید محصول سالم تاکید نمود.

او همچنین ابراز داشت: درشهرستانها نشست علمی و هم اندیشی  علمی بیشتری باید برگزار شود و از تجارب ودانش مهندسین کارامد و متخصص باید استفاده شود و این نشستها باید هدفمند باشد و از قابلیتهای تخصصی استفاده شود. در استان ایستگاه تحقیقاتی با محوریت انگور لازم است و از ظرفیت پایگاه تحقیقاتی سراب بهرام در جهت نیازهای کشاورزی شهرستان استفاده گردد.

 وی در پایان در زمینه اشتغال و استفاده از امکانات موجود، مواردی در خصوص گلخانه های کوچک مقیاس بیان نمود.

خبرنگار: سجاد دارابی
انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 85653

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب