علم و فناوری گزارش می دهد؛

ماسک تنفسی N۹۵ چیست و چه کاربردی دارد ؟

محققین کشورمان با استفاده از تکنولوژی نانو ، موفق به تولید ماسک تنفسی N۹۵ شده اند که به دلیل کیفیت بالای تولید آن ، با درخواست ۲۰۰ میلیونی خرید آن توسط کشورهای خارجی روبه رو شده است .

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری سجاد عبدلی ؛ جمهوری اسلامی ایران، طی سال های اخیر در بخش دانش نانو به موفقیت های گسترده ای دست پیدا کرده است. محصولات نانویی ایرانی از آنچنان کیفیتی برخوردار هستند که علاوه بر آن که نیاز مورد نظر صنایع و مردم کشورمان را تأمین کرده است باعث صادرات آن ها حتی به کشورهای اروپایی شده است. یکی از این محصولات نانویی ، ماسک تنفسی N95 است که به دلیل کیفیت بالای تولید آن ، با درخواست 200 میلیونی خرید آن توسط کشورهای خارجی روبه رو شده است .

ماسک صورت چیست و چه کاربردی دارد ؟

ماسک صورت وسیله ای با اتصال شل و یک بار مصرف است که مانعی فیزیکی میان دهان و بینی استفاده کننده و آلودگی های بالقوه در محیط نزدیک ایجاد می کند. ماسک های صورت نباید به صورت اشتراکی استفاده شوند و می توانند با اسامی ماسک جراحی، ماسک ایزوله، ماسک دندانپزشکی و ماسک عمل های پزشکی نامیده شوند. این ماسک ها می توانند دارای محافظ صورت و یا بدون آن باشند.

ماسک های تنفسی معمولی

ماسک های صورت با ضخامت های مختلف و با قابلیت های متفاوت برای محافظت از شما در برابر مایعات تولید می شوند. در صورتی که ماسک صورت درست استفاده شود، باید به سد کردن راه قطرات درشت، ترشحات، افشانه ها و که ممکن است حاوی هر گونه میکروب (ویروس و باکتری) باشند کمک کرده و از رسیدن آن ها به دهان و بینی جلوگیری کند. به علاوه ماسک های صورت می توانند میزان ارتباط بزاق و ترشحات تنفسی شما با دیگران را کاهش دهد.

ماسک های صورت چه معایبی دارند ؟

هر چند که ماسک صورت می تواند در سد کردن راه ترشحات و قطرات درشت موثر باشد، اما به طور کلی این ماسک ها جلوی ذرات بسیار ریز در هوا که ممکن است با سرفه کردن، عطسه کردن و یا اعمال پزشکی معین ایجاد شوند را نگرفته و آن ها را فیلتر نمی کند. به علاوه به خاطر اتصال آزاد بین سطح ماسک و صورت شما، این ماسک حفاظت کامل در مقابل میکروب ها و آلودگی های دیگر را فراهم نمی کنند.

ماسک طبی N95 چیست ؟

ماسک طبی N95، جزء وسایل حفاظتی تنفسی به شمار می رود که طوری طراحی شده تا اتصال محکم با صورت و کارایی فیلتراسیون بالا در برابر ذرات هوابرد را فراهم آورد. اصطلاح N95 زمانی استفاده می شود که ماسک طبی در آزمایشات دقیق توانسته باشد مانع انتقال حداقل ۹۵ درصد ذرات آزمایشی (۰/۳ میکرونی) شود. اگر ماسک طبی به درستی روی صورت محکم شود، قابلیت های فیلتراسیون ماسک طبی N95 از ماسک های معمولی خیلی بیشتر است.

نوعی ماسک N95

نکته ای که در مورد این ماسک ها باید به آن توجه کنیم آن است که حتی یک ماسک طبی N95 که به درستی روی صورت قرار گرفته باشد نیز نمی تواند ریسک ابتلا به بیماری و یا مرگ را به طور کامل از بین ببرد. ماسک های طبی N95 برای کودکان و افراد دارای مو در صورت خود طراحی نشده است .

ماسک های طبی N95 چه کاربردهایی دارند ؟

بر اساس اعلام سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا ، ماسک های N95 می توانند برای افرادی که در برابر بیماری های آنفولانزا و دیگر بیماری های تنفسی که آسیب پذیرتر هستند مناسب باشند. همچنین این ماسک ها برای استفاده در مشاغل ساختمانی و سایر مشاغل صنعتی که کارگران در معرض گرد و غبار و ذرات ریز قرار می گیرند نیز کاربرد دارند .

علاوه بر آن از ماسک های N95 برای حفاظت از کارکنان بخش مراقبت های پزشکی در طول اعمال پزشکی برای محافظت دو جانبه از بیمار و تیم درمانی در مقابل انتقال میکرو ارگانیسم ها و ترشحات بدن بیمار استفاده می شوند.

تولید ماسک نانوی N95  توسط محققین ایرانی

ایران نیاز خود به به ماسک های N95 را تا 10 سال پیش از طریق کشورهای اروپایی تأمین می کرد. از سال 1387 به بهانه تحریم های آمریکا این کشورها از فروش ماسک های نانو به کشورمان جلوگیری به عمل آوردند. این عامل باعث شد تا مسئولین با حمایت از محققین کشورمان اقدام به تولید ماسک های نانویی در داخل نماید و از آن سال تاکنون خوشبختانه ایران، به جمع کشورهای دارای دانش ساخت ماسک های N95 پیوسته است .

تقاضای 200 میلیونی ماسک نانوی ایرانی توسط کشورهای خارجی