اشعار کنگره ملی شعر «پرواز تا خورشید» داوری شد

دانشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه سوره کنگره ملی شعر «پرواز تا خورشید» را با هدف اعتلای فرهنگ شهادت، تقویت جبهه مقاومت و پاسداشت شهید قاسم سلیمانی و همرزمانش و گرامیداشت شهادت مسافران پرواز هواپیمایی اوکراین برگزار کرد.

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از دانشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه سوره، دانشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه سوره کنگره ملی شعر «پرواز تا خورشید» را با هدف اعتلای فرهنگ شهادت، تقویت جبهه مقاومت و پاسداشت شهید قاسم سلیمانی و همرزمانش و گرامیداشت شهادت مسافران پرواز هواپیمایی اوکراین برگزار کرد.

براساس  این گزارش، در موعد مقرر تعداد ۲۶۰ اثر از ۱۵۶ شاعر از سراسر کشور در قالب‌های مختلف به دبیرخانه کنگره رسید که در این میان تعداد اشعار کلاسیک چشمگیرتر بود؛ چنانچه ۲۱۸ اثر در قالب‌های کهن سروده شده بود و الباقی در قالب‌های نوین از جمعی از شعرای بنام روزگار برای کنگره ارسال شد. 

هیات داوران پس از داوری آثار رسیده طی بیانیه‌ای اسامی برگزیدگان را به شرح ذیل اعلام کردند:

«شهادت مظلومانۀ سردار قاسم سلیمانی و حماسۀ بی‌بدیل حضور مردم قدرشناس ایران و کشورهای مسلمان منطقه در مراسم بدرقه و بزرگداشت، یکی از برگ‌های درخشان تاریخ انقلاب اسلامی است.

بازتاب این رخداد عظیم در کلام شاعران، چون همیشه نشان داد که شعر، هنر اول ایران است و در فراز و فرودهای تاریخ این ملت، پا‌به‌پای مردم راوی صادق آرمان‌ و ایمان ملت بوده است.

هیأت داوران ضمن ارج نهادن به مشارکت شاعران در این حماسۀ بزرگ، و قدرشناسی از سروده‌های ارزشمندی که در این ایام خلق شده است دربارۀ روال داوری آثار از جمله رتبه‌بندی آثار حاصل توافق جمعی و برآیند امتیازات داوران، رعایت شاخصه‌های زبانی، بلاغی و محتوایی و نیز تعادل ساختاری میان عناصر شعری، معیار اصلی برگزیدن آثار بوده، با توجه به شرایط خاص این رخداد و نبودن مجال تأمل و بازنگری در اشعار، طبیعی است که برخی سروده‌ها با تمام ارجمندی‌شان، دارای کاستی‌های سادۀ زبانی و محتوایی باشند، اما در مورد آثاری که خطاهای زبانی و محتوایی به کل ساختار شعر آسیب زده بود، این گونه آثار امتیاز لازم را برای برگزیده شدن کسب نکردند و هیأت داوران قدرشناسی خود را نسبت به شاعران شرکت کننده و برگزارکنندگان این برنامه اعلام می‌کند و امیدوار است که در سالیان پیش رو، شعر انقلاب بشارت دهندۀ پیروزی و سربلندی مردم ایران باشد را اعلام کرد. 

براساس این گزارش اعضای هیئت داوران عبارتند از آقایان ناصر فیض، اسماعیل امینی، علی داودی، سید وحید سمنانی و میلاد عرفان‌پور.   

طبق اعلام نتیجه هیأت داوران نفرات برگزیده اول تا سوم محمدرضا طهماسبی از تهران، اسماء سجادی پویا از مشهد و حسن خسروی‌وقار از قم و نفرات برگزیده‌ عبارت از محمدرضا وحیدزاده از تهران، محمدحسین نجفی از تهران، فائزه زرافشان از یزد، فاطمه زاهد مقدم از قم، فاطمه عارف نژاد از قم، بشری صاحبی از تهران، خدابخش صفادل از نیشابور است.»

شایان ذکر است که آثار برگزیده به همت دانشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه سوره در دو جلد منتشر می شود. همچنین برخی آثار به سرود و نماهنگ تبدیل می شوند. 

اختتامیه این کنگره ملی سه شنبه ۲۹ بهمن ماه در دانشگاه سوره برگزار می‌شود.

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۱:۰۸

شناسه خبر: 85701

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب