خبرگزاری علم و فناوری

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری:

مالیات دوای درد اختلاف طبقاتی

از دیرباز خراج یا مالیات یکی از بهترین راهکار ها برای تخصیص ثروت عادلانه بین مردم بوده و هست که در شرایط کنونی برخی راهکار ها مانند افزایش مالیات بخش های غیر مولد هوشمند سازی فعالیت های اقتصادی و ... می توانند اختلاف طبقاتی ایجاد شده را کاهش دهند

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از زنجان، صحبت از اقتصاد غیر وابسته به درآمدهای نفتی، بدون افزایش سهم درآمدهای مالیاتی، بی معناست همان طور که در سیاست های اقتصاد مقاومتی نیز بر اصلاح نظام درآمدی دولت از طریق افزایش سهم درآمدهای مالیاتی تأکید شده، شرط لازم برای حرکت به سمت اقتصاد غیرمتکی به نفت، اصلاح نظام مالیات در کشور است.

مزیت درآمدهای مالیاتی بر درآمدهای نفتی، ارزش محور بودن آن است که برخلاف درآمدهای نفتی، که منبع محور است، در بلندمدت می توان آن را توسعه و ارتقا بخشید، اما نکته مهمی که باید به آن توجه کرد، کارکردهای مالیات در اقتصاد است که در حال حاضر مالیات در ایران صرفا به عنوان یک منبع درآمد برای دولت مطرح است و به سایر جنبه های آن، از جمله ابزار سیاست گذاری و هدایت اقتصاد و ایجاد انگیزه برای بخش های مختلف اقتصادی، توجه نمی شود.

کاهش سود فعالیت های غیرمولد

وجود بازارهای پرسود و کم ریسک، موازی با بخش تولید، نخست، سبب هدایت جریان نقدینگی به بخش های سوداگرانه و غیرمولد شده و دوم، منجر به ثروتمندشدن یک شبه درصد کمی از افراد به قیمت تضعیف اقتصادی آحاد جامعه گردیده است. شاهد این مدعا ، بازار چند صد میلیارد دلاری سوداگری در مسکن، طلا و ارز است که مسیر رسیدن سرمایه و منابع مالی به تولید را مسدود کرده و منجر به گرانی همیشگی مسکن و تلاطمات گاه به گاه بازار طلا و ارز شده است.

افزایش چندین برابری قیمت ارز در نیمه نخست سال 97 نیز نتیجه هجوم بخشی از نقدینگی به سمت این بازار بود که در کنار عوامل مدیریتی، با افزایش ناگهانی تقاضا، سبب چندین برابر افزایش قیمت شد. در کشورهای پیشرفته برای جلوگیری از جذب و انباشت سرمایه در فعالیت های غیرمولد مانند خرید و احتکار املاک، زمین، ارز و طلا ، از ابزارهای مالیاتی بهره گرفته اند که این ابزارهای مالیاتی کارکرد تنظیم روابط و قاعده گذاری دارند؛ به عنوان مثال برای اینکه سرمایه ها در بخش های غیرمولد مانند املاک و زمین منجمد نشوند و به بخش های تولیدی منتقل گردد، مالیات های سنگین بر این بخش ها وضع کرده و در مقابل، نرخ مالیات بخش تولید را به مراتب کمتر تعیین میکنند. مالیات بر عایدی سرمایه ( CGT ) و مالیات بر ارزش زمین ( LVT ) از جمله این ابزارها هستند.

افزایش پایه های مالیاتی

یکی از دلایل ضعف نظام مالیاتی در ایران محدودبودن پایه های مالیاتی (منابع درآمدهای مالیاتی ) است. پایه های مالیاتی محدود، منجر به افزایش فشار بر منابع شناسایی شده، که غالبا تولیدی هستند، می شود. علاوه بر آن انگیزه فرار مالیاتی را افزایش داده و با تحمیل هزینه های اضافی بر بخش تولید، موجب گسترش بخش های غیرمولد می گردد.

از طرف دیگر در سیاست های اقتصاد مقاومتی نیز بر اصلاح نظام درآمدی دولت از طریق افزایش سهم درآمدهای مالیاتی تاکید شده که به معنای افزایش پایه های مالیاتی است. مالیات بر سود سپرده های بانکی در کشورهای مختلف دنیا یکی از مهمترین منابع درآمد مالیاتی محسوب میشود؛ با این حال در ایران سود سپرده های بانکی معاف از مالیات هستند.

به استناد اظهارات مسئولان، حجم فرار مالیاتی در کشور و استان سالانه معادل 30 تا 40 درصد کل درآمدهای مالیاتی است که نتیجه شفاف نبودن بخش های اقتصادی و ناکارآمدی برخی قوانین مالیاتی است. وصول این حجم از فرار مالیاتی، منابع درخور توجهی را در اختیار دولت قرار خواهد داد. مالیات ستانی در ایران با استانداردهای بین المللی فاصله زیادی دارد؛ به طوریکه نسبت مالیات به تولید ناخالص ملی کشور و استان (به طور میانگین) کمتر از ۱۰ درصد است؛ درحالی که همین شاخص در کشورهای توسعه یافته عددی بین ۳۰ تا ۵۰ است.

مالیات و بودجه استان

مالیات به زبان ساده یعنی دریافت قسمتی از دارایی افراد توانمند از نظر اقتصادی و توزیع این دارایی به افراد ناتوان، به عبارتی دیگر از نظر اقتصادی انجام این عمل در بحث توزیع عادلانه تر درآمد مطرح می شود که به این معنی است که شکاف درآمدی بین گروه های جامعه کمتر باشد.

بدون تردید مالیات و نظام مالیاتی دارای نقش موثری در روند توسعه استان است. مالیات رکن اصلی در بودجه عمومی هر استان نیز است که به عنوان مهم ترین وسیله در تخصیص منابع، حصول اشتغال کامل، درجه معقولی از ثبات قیمت ها و توزیع عقلانی و صحیح درآمد ها میان طبقات و بخش های مختلف اقتصادی استان بهره گرفت. توسعه بیشتر نظام مالیات بر ارزش افزوده، بازنگری قوانین و مقررات مالیاتی با در نظر گرفتن تغییر نیازها، اجرای طرح جامع مالیاتی و... از محور های اصلی تحول نظام مالیاتی بوده است.

 تحولی که اصلاح موفق ساختار اقتصاد ، توسعه فعالیت های تولیدی و توسعه کیفی بخش خدمات، گسترش پایه های مالیاتی و حذف معافیت های غیر ضرور ، رفع محدودیت های بودجه ای سازمان ، تامین نیروی انسانی ، اتخاد تمام تدابیر قانونی را به دنبال داشته باشد که این موارد خود نقش بسیار مهمی در ارتقای درآمد های مالیاتی و در نتیجه توسعه و آبادانی استان ایفا می کند. ایجاد امنیت، رفاه اجتماعی و گسترش خدمات از مزایای پرداخت مالیات است و باید با فرهنگ سازی مناسب، مردم را از مزایای پرداخت مالیات اگاه کرد.

انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۸:۳۶

شناسه خبر: 85721

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب