باند هوشمند التیام بخش زخم های مزمن خبرگزاری علم و فناوری - باند هوشمند التیام بخش زخم های مزمن
با همکاری محقق ایرانی تحقق یافت:

باند هوشمند التیام بخش زخم های مزمن

برای اولین بار، دانشکده ها در گروه مهندسی زیست پزشکی با همکاری دانشکده دندانپزشکی UConn، دانشکده پزشکی و دانشکده مهندسی - یک باند کنترل شده یا هوشمند و یک پلتفرم به اندازه تلفن هوشمند مرتبط را طراحی کردند که می تواند دقیقاً داروهای مختلفی را با دوز مستقل به زخم تحویل دهد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از فیز؛ زخمهای مزمن و غیر شفابخش - یکی از ویران کننده ترین عوارض دیابت و عامل اصلی قطع عضو اندام - سالانه میلیون ها آمریکایی را مبتلا می کند. با توجه به ماهیت پیچیده این زخم ها، درمان بالینی مناسب محدود شده است.

برای اولین بار، دانشکده ها در گروه مهندسی زیست پزشکی با همکاری دانشکده دندانپزشکی  UConn، دانشکده پزشکی و دانشکده مهندسی - یک باند کنترل شده یا هوشمند و یک پلتفرم به اندازه تلفن هوشمند مرتبط را طراحی کردند که می تواند دقیقاً داروهای مختلفی را با دوز مستقل به زخم تحویل دهد.

این بانداژ که توسط دکتر علی تمایول، استادیار و محققان دانشگاه نبراسکا لینکلن و دانشکده پزشکی هاروارد ساخته شده است، مجهز به سوزن های مینیاتوری است که می توان آن را به صورت بی سیم کنترل کرد - این امکان را می دهد که داروها حتی از مراجعه به مجریان مراقبت برنامه نویسی کنند.

علی تمایول گفت: این یک گام مهم در مهندسی باندهای پیشرفته است که می تواند بهبودی سخت برای درمان زخم ها را تسهیل کند. بانداژ نیازی به تغییر مداوم ندارد.

با توجه به دامنه فرآیندهای لازم برای بهبود زخم، داروهای مختلفی در مراحل مختلف بازسازی بافت مورد نیاز است. بانداژ - یک وسیله پوشیدنی - می تواند داروهای با حداقل تهاجم را تحویل دهد.

با استفاده از این پلتفرم، ارائه دهنده می تواند بی سیم کنترل داروهای متعدد تحویل شده از طریق سوزن های مینیاتوری را کنترل کند. این سوزن ها با حداقل درد و التهاب قادر به نفوذ به لایه های عمیق تر بستر زخم هستند.

این روش در مقایسه با تجویز موضعی داروها برای بسته شدن زخم و رشد مو مؤثرتر بوده و از نظر حداقل تهاجمی نیز هست.

این تحقیق ابتدا روی سلولها و بعداً روی موشهای دیابتی با ضخامت کامل پوست انجام شده است. با استفاده از این فناوری، موش ها علائم بهبودی کامل و فقدان تشکیل زخم را نشان دادند - توانایی باند در بهبود چشمگیر میزان و کیفیت بهبود زخم در حیوانات دیابتی نشان داده شد.

این یافته ها می توانند سیستم های مراقبت از زخم موجود را به طور بالقوه جایگزین کرده و عوارض زخم های مزمن را کاهش دهند - این امر باعث می شود روش درمان زخم های دیابتی تغییر کند.
تمایول اخیراً متقاضی ثبت اختراع برای این فناوری است.

این تحقیق اخیراً در مجله Advanced Functional Material منتشر شده است.

زمان انتشار: شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۳:۳۲

شناسه خبر: 85755

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب