گیلان پس از برف | وضعیت هنوز "سفید" است

گیلان، علی رغم اطلاع رسانی سازمان هواشناسی از وضعیت بحران، فقط نظاره گر بحران بود و دیگر هیچ!

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از گیلان، اگرچه یک هفته از بارش برف سنگین در استان گیلان می گذرد اما هنوز برق برخی از مناطق استان قطع و راه های تعدادی از روستاها مسدود است. هم چنین در برخی نواحی استان مردم با قطعی آب شرب، اینترنت و حتی گاز مواجهند.

کولاک و بوران هنوز ادامه دارد

برآورد هزینه های اولیه خساراتی میلیاردی را نشان می دهد اما هنوز آمار دقیقی از آن در دست نیست تا جایی که مدیرکل مدیریت بحران استان گیلان اعلام کرده در چند روز آینده جلسات اختصاصی برای بررسی میزان خسارت واردشده به استان گیلان تشکیل می‌شود تا بتوانیم میزان خسارت واردشده به استان را مشخص کنیم.

رضا اسلامی،‌ مدیرکل مدیریت بحران استان گیلان در گفتگو با خبرنگار ما با بیان اینکه هنوز بوران و کولاک در ارتفاعات استان ادامه دارد گفت: هنوز هزار مشترک گیلانی در شهرستان‌های رودسر، لاهیجان و لنگرود برقشان به علت پارگی کابل قطع است و همکاران ما شبانه روزی تلاش می کنند تا مشکلات این مناطق مرتفع شود.

وی از همدلی ۱۱ استان در جریان برف اخیر با مردم گیلان خبر داد و افزود: حل خساراتی که برف به استان وارد آورده نیازمند همت همه نهادهاست و پس از بارش برف ۱۱ استان ماشین‌آلات و اکیپ‌های خود را به گیلان فرستادند تا به حل بحران برف کمک کنند.

قطعی برق،‌ ۷روز پس از برف

یک شهروند کوچصفهانی در اعتراض به وضعیت مدیریت بارش برف در استان گیلان به خبرنگار علم و فناوری می گوید: ما استان کم بارش و گرمی نیستیم که مسئولان انتظار چنین برف سنگینی را نداشته باشند. اینکه یک هفته پس از بارش برف ما هنوز برق نداریم و هنوز بسیاری از کوچه ها بسته است ضعف عملکردی مسئولین استانی را نشان می دهد.

فرشته شمسی پور با بیان اینکه در جریان بارش برف اخیر خانواده آن ها بیش از ۲میلیون تومان دچار ضرر و زیان شده است می افزاید:‌این هزینه صرفا هزینه مواد غذایی است که در یخچال خانه داشتیم و اکنون همه آن ها فاسد شده اند.

وی با اشاره به اینکه هنوز کوچه ها بسته است و ماشین آلات صرفا محورهای اصلی را باز می کنند اظهار می دارد:‌ جاده های اصلی هم ۲۴ساعت پس از بارش برف باز شدند اما مسئولین با خود فکر نکرده اند اگر مریضی در خانه ای باشد در این برف و یخبندان چگونه باید خود را از درب خانه به جاده اصلی برساند وقتی هیچ فکری برای بازگشایی معابر فرعی نکرده اند.

این بانوی گیلانی قطعی تلفن،‌ آب و اینترنت را هم ضعف عملکردی مسئولان برمی شمرد و می گوید: از من سنی گذشته است، توان این که مسیر نیم ساعته درب خانه تا جاده اصلی را بپیمایم که در این برف که زمان آن دوبرابر می شود، ندارم. از سویی دیگر برق، آب، تلفن و اینترنت هم قطع است. همه این ها یعنی حتی اگر اتفاقی هم برایمان بیفتد هیچ کس خبردار نمی شود و هیچ کس نیست به داد ما برسد.

تماشاگران بحران!

همه این ها در حالی است که برف خسارات جبران ناپذیری هم بر باغات مرکبات استان گیلان وارد آورده است. از سویی دیگر تجهیزات و زیرساخت های برق رسانی در شهرستان ها نیز با خسارات میلیاردی مواجه شده است که هنوز عدد و رقم دقیقی در این باره منتشر نشده است. بسیاری از فرمانداران نبود امکانات و کاستی تجهیزات را عاملی بر افزایش خسارات اعلام کرده اند. وضعیت ورزشگاه سردار جنگل رشت به حدی اسف بار است که سپیدرود رشت نه توان تمرین دارد و نه مسابقه و همه این ها یعنی گیلان، علی رغم اطلاع رسانی سازمان هوا شناسی از وضعیت بحران، فقط نظاره گر بحران بود و دیگر هیچ!

انتهای پیام

 

زمان انتشار: یکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۸:۴۶:۵۲

شناسه خبر: 85766

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب