اقداماتی در راستای مسئله محوری و مطالبه گری؛

۳۰ هسته مسئله محور در بسیج دانشجویی استان اصفهان شکل گرفته است/ ظلم، تبعیض و رانت در حوزه آب وجود دارد

در بسیج دانشجویی استان اصفهان ۳۰ هسته مسئله محور و همچنین اندیشکده ابدا تشکیل شده و در حوزه دامی تا صنعتی، سیاست گذاری و اقتصادی و مطالبه گری فعالیت دارند، خروجی های اندیشکده ابدا در بحث مطالبه گری حاکی از این است که ظلم، تبعیض و رانت در حوزه آب وجود دارد، انتقال آب اصفهان به یزد بدون آینده نگری بوده و آب حق آبه داران اصفهان در صنعت فولاد یزد استفاده می شود، در واقع این یکی از مطالبات مردم اصفهان از کاندیداهای محلس شورای اسلامی است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، در بسیج دانشجویی استان اصفهان 30 هسته مسئله محور و همچنین اندیشکده ابدا تشکیل شده  و در حوزه دامی تا صنعتی، سیاست گذاری و اقتصادی و مطالبه گری فعالیت دارند، خروجی های اندیشکده ابدا در بحث مطالبه گری حاکی از این است که ظلم، تبعیض و رانت در حوزه آب وجود دارد، انتقال آب اصفهان به یزد بدون آینده نگری بوده و آب حق آبه داران اصفهان در صنعت فولاد یزد استفاده می شود، در واقع این یکی از مطالبات مردم اصفهان از کاندیداهای محلس شورای اسلامی است.

محمد امین رجبی معاون پژوهشی سازمان بسیج دانشجویی استان اصفهان در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری با بیان این که مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم رسالتهای سنگینی روی دوش جوانان قرار دادند، گفت: از آنجایی که بزرگترین نقش آفرینان بیانیه گام دوم جوانان هستند بسیج دانشجویی طرح اعتلا را جز مهمترین ماموریتهای خود قرار داد و بطور رسمی این طرح از ابتدای سال 1398 در معاونتهای سازمان بسیج دانشجویی عملی شد.

وی افزود: یکی از مباحث مهم این طرح بحث پژوهش و فناوری بود که تشکیل هسته های مسئله محور دغدغه اصلی این معاونت شد.

رجبی گفت: هسته های مسئله محور در حوزه های مختلف و با ماموریتهای عملیاتی و مسئله محوری نه موضوع محوری شروع به فعالیت کردند.

 وی با اشاره به این که از سال 1388 پژوهشکده هایی در بسیج دانشجویی استان اصفهان بصورت خود جوش با فعالیتهایی در حوزه های مختلف کار خود را شروع کرده بودند، تصریح کرد: از جمله اینها پژوهشکده شهید اعتباری در دانشگاه صنعتی اصفهان است.

معاون پژوهشی سازمان بسیج دانشجویی استان اصفهان ابراز داشت: به دنبال اجرای طرح اعتلا در معاونت پژوهشی بسیج دانشجویی از تابستان امسال خیلی از هسته های علمی به پژوهشکده هایی تبدیل شده و فعالیتهای علمی خود را پیش می برند.

 رجبی ادامه داد:  پژوهشکده شهید شهریاری دانشگاه اصفهان، در دانشگاه کاشان شاطری که البته از چندین سال است فعال بوده، پژوهشکده طب سنتی در دانشگاه گلپایگان و پژوهشکده های مختلفی که در دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان و دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان نجف آباد، همچنین پژوهشکده شهید طهرانی مقدم دانشگاه پیام نور اصفهان از جمله پژوهشکده هایی است که بطور خودجوش کار خود را شروع کرده بودند اما امروز با عنوان کردن مسئله محوری و بحث عملیاتی بودن و ماموریتی بودن موضوعات، هسته های مختلف وارد میدان شده و تلاش خود را جهت تحقق نقش آفرینی تخصصی انجام می دهند.

وی تصریح کرد:  نزدیک به 30 هسته مسئله محور در بسیج دانشجویی استان اصفهان شکل گرفته است بعضی آمادگی خود را اعلام کرده اند بعضی از قبل تیمهایی داشتند و روی موضوعاتی کار می کردند و برخی هم به شکل بسیار جدی در حوزه مباحث پژوهشی فعالیت داشته و تیمهای خود را توسعه داده اند.

 معاون پژوهشی سازمان بسیج دانشجویی استان اصفهان افزود: در بحث پژوهشی یک اندیشکده ابدا هم داریم که روی7 موضوع مهم استان کار می کند یعنی بحث مسئله محوری در حوزه های بنگاه های کوچک اقتصادی، آب، محیط زیست، کارآفرینی، حاشیه نشینی و گردشگری دنبال می کند و در کل هسته های مسئله محور بسیج دانشجویی استان اصفهان از حوزه دامی تا صنعتی، سیاست گذاری و اقتصادی و مطالبه گری را شامل می شود.

رجبی با اشاره به این که اندیشکده ابدا از خرداد ما شکل گرفت و در حوزه های مطالبه گری وارد شدند، تصریح کرد: خروجی اندیشکده ابدا بحث مطالبه گری خواهد بود و در حوزه های آب و کارآفرینی هم مسائلی احصا شده و از کاندیداهای مجلس خواسته شده این مسائل را در اولویت قرار دهند.

 

سجاد انتشاری با اشاره به ساختار اندیشکده، کارگروه آب، بحرانی به نام کم آبی در سطح ملی، تنش آبی در استان اصفهان و حوزه آبریز زاینده رود، گفت: قوانین مختلفی در حوزه آب داشتیم و بزرگترین قانون این حوزه، توزیع عادلانه آب است که همچنان از سال 61 تاکنون باقی مانده است.

وی اظهار داشت: 100 قانون از سال 61 تاکنون در مجلس شورای اسلامی تصویب شده است و این تعداد قوانین سبب سردرگمی مجریان و ناظران قانون شده است.

مسؤول کارگروه آب اندیشکده بسیج دانشجویی اصفهان با بیان این‌که قوانین استفاده نمی‌شود و کسی که می‌خواهد تخلف کند راه آن را پیدا می‌کند و کسی که می‌خواهد درست عمل کند، قوانین مانع او می‌شوند، تاکید کرد: قوانین حوزه آب باید ساماندهی شود چرا که با تورم قوانین مواجه هستیم.

نیاز به نظام ارزیابی قوانین در حوزه آب داریم

انتشاری با اشاره به این‌که زمانی که یک قانون تصویب می‌شود آن را ارزیابی نمی‌کنیم که چقدر کارآمد بوده است، گفت: نیاز به نظام ارزیابی قوانین در حوزه آب داریم تا بخشی از قوانین که نیاز نیست، حذف شود.

 

در حوزه آب فساد داریم باید شفاف‌سازی انجام شود

مسؤول کارگروه آب اندیشکده بسیج دانشجویی اصفهان با اشاره به این‌که قانون جامع آب 10 سال است که پیش‌نویس آن آماده شده و نیاز است مجلس اصلاحات آن را انجام دهد تا همه قوانین در یک قانون تجمیع شود و منافذ تخلف بسته شود، تصریح کرد: در حوزه آب فساد داریم، یک فرماندار و یا یک مسؤول به نام خود یا اعضای دیگر خانواده‌اش، شرکتی ثبت کرده و آب گرفته‌اند باید در حوزه آب شفاف‌سازی انجام شود.

 

سازمان‌هایی که در حوزه آب فعالیت می کنند با هم هماهنگ نیستند، فشار مردمی و نمایندگان مجلس کارساز است

انتشاری سپس با اشاره به این که  برای ستاد احیای دریاچه ارومیه حدود 3 هزار میلیارد تومان هزینه شد اما به نتیجه نرسید، خاطرنشان کرد: سازمان‌هایی که در حوزه آب فعالیت می کنند با هم هماهنگ نیستند و نیاز به هزینه‌های سنگین برای تشکیل ستاد نیست، بلکه فشار مردمی و نمایندگان مجلس نیاز است که این سازمان‌ها هماهنگ و یکپارچه عمل کنند.

 

ظلم، تبعیض و رانت در حوزه آب وجود دارد

مجید توانپور با بیان این‌که مسأله آب یک گذشته، حال و آینده دارد، گفت: در گذشته قوانینی در حوزه آب حاکم بوده است اما این قوانین را بهم زده‌ایم.

 

توانپور ادامه داد: «اگر آب منتقل شده به یزد، مسؤولانی در آن زمان بدون آینده‌نگری آن را تایید کرده‌اند؛ نکته دوم که باید به آن پرداخت این‌که آب برای شرب رفته یا صنعت، در یزد فولاد زدند که یک صنعت آب‌بر است، اگر این صنعت مصرف آب دارد آیا این اخلاقی بوده که برای صنعت مصرف شود یا نه باید برای آب شرب مصرف شود».

مسؤول اندیشکده ابداء بسیج دانشجویی اصفهان با اشاره به این‌که طبق قانون آب به یزد 3 مترمکعب و 8 مترمکعب به طرف اصفهان باید برود، آیا واقعاً در عمل همین طور است، ادامه داد: در حال حاضر فلات مرکزی با خشکسالی مواجه است، در درجه اول آب شرب مردم باید تأمین شود و بعد از آن باید به سراغ حق‌آبه کشاورزان رفت.

توانپور با تأکید بر این‌که امروز نباید اجازه دهیم وقتی مشکل آب داریم یک عده‌ای دوباره آب اضافه بردارند، این ظلم است به آب شرب‌داران و حق آبه‌داران تصریح کرد: اگر آب شرب در یزد نداریم، چگونه اجازه داده‌ایم صنایع در دو دهه اخیر شکل بگیرند، اصفهان هم صنایع داریم که آب استفاده می‌کنند، ولی قدیمی‌تر هستند و باید برای آن هم چاره‌اندیشی کرد.

مسؤول اندیشکده ابداء بسیج دانشجویی اصفهان با بیان این‌که ظلم، تبعیض و رانت در حوزه آب وجود دارد، گفت: سیستم مصرف آب در منازل باید اصلاح و فرهنگ‌سازی شود، در حوزه کشاورزی باید به سراغ کشت‌های برویم که آب نمی‌خواهد و سیستم آبیاری را نیز بازسازی کنیم تا سطح زیر کشت افزایش پیدا کند.

انتهای پیام/

معصومه صادقی

زمان انتشار: سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 85790

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب