با اختراع جدید محققان MIT نابینایان بدون داشتن چشم خبرگزاری علم و فناوری - با اختراع جدید محققان MIT نابینایان بدون داشتن چشم می‌توانند ببینند!

با اختراع جدید محققان MIT نابینایان بدون داشتن چشم می‌توانند ببینند!

هدف این مطالعه بازگرداندن بینایی به ۳۶ میلیون نفر فرد نابینا در سراسر جهان است که آرزوی دیدن دارند. روش دکتر فرناندز به این دلیل قابل توجه است که چشم‌ها و اعصاب بینایی را دور می‌زند. تحقیقات قبلی در تلاش برای بازیابی بینایی با ساخت یک چشم مصنوعی یا شبکیه بودند، اما با وجود عملی بودن این روش، اکثرا در افراد نابینا به سیستم عصبی که شبکیه را به پشت مغز متصل می‌کند، آسیب رسیده است و چشم مصنوعی مشکلی را حل نمی‌کند.

محققان با موفقیت با یک ایمپلنت مغزی که یک بینایی ابتدایی را فراهم می‌کند، چشم‌ها را دور زدند. این کار به‌وسیله‌ی یک عینک دستکاری‌شده که یک دوربین کوچک در آن تعبیه شده است، میسر گردیده است. این دستگاه به کامپیوتری وصل می‌شود که داده‌های زنده‌ی ویدیویی را پردازش کرده و آن را تبدیل به سیگنال‌های الکترونیکی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل تکنولوژی ریویو، یک کابل که از سقف آویزان است، این سیستم را به درگاهی در پشت جمجمه وصل می‌کند. این درگاه خود به یک ایمپلنت 100 الکترودی در قشر بینایی در پشت مغز متصل است. با استفاده از این دستگاه، افراد نابینا قادر به شناسایی نور سقف، حروف، اَشکال ابتدایی روی کاغذ و افراد بودند. این تجربه، نتیجه‌ی دهه‌ها تلاش و تحقیق «ادواردو فرناندز»، سرپرست مهندسی‌عصبی در دانشگاه «میگوئل هرناندز» واقع در «الچه»ی اسپانیا، است.

ایمپلنت چشمی جدید دانشمندان MIT برای نابینایان مستقیما به مغز وصل می‌شود

هدف وی بازگرداندن بینایی به 36 میلیون نفر فرد نابینا در سراسر جهان است که آرزوی دیدن دارند. روش فرناندز به این دلیل قابل توجه است که چشم‌ها و اعصاب بینایی را دور می‌زند. تحقیقات قبلی در تلاش برای بازیابی بینایی با ساخت یک چشم مصنوعی یا شبکیه بودند، اما با وجود عملی بودن این روش، اکثرا در افراد نابینا به سیستم عصبی که شبکیه را به پشت مغز متصل می‌کند، آسیب رسیده است و چشم مصنوعی مشکلی را حل نمی‌کند. بنابراین، اخیرا محققان توجه خود را از شبکیه به قشر مغز معطوف کرده‌اند.

فرناندز می‌گوید: «اطلاعاتی که در سیستم عصبی وجود دارد مانند اطلاعاتی است که در یک دستگاه الکتریکی وجود دارد.» بازیابی بینایی با تغذیه‌ی مستقیم داده‌ها به مغز هدف بلندپروازانه‌ای است، اما اصول اولیه‌ی این کار دهه‌هاست که در ایمپلنت‌های الکترونیکی در پزشکی نوین استفاده می‌شود.

نابینایی علاوه بر این که می‌تواند ارِثی باشد می‌تواند به دلایل مختلف بروز کند. دلایل مختلف بروز نابینایی بستگی به شرایط اجتماعی و جغرافیا دارد. در کشورهای در حال توسعه، آب مروارید شایعترین دلیل است و هم چنین تراخم، جذام، انکوسرکیازیس و گزروفتالمی، نیز از دلایل مهم هستند. در کشورهای توسعه یافته، نابینایی بیشتر به میزان پیری فرد بستگی دارد.

انتهای پیام/

تیمور خسروی

زمان انتشار: دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۰:۵۵

شناسه خبر: 85805

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب