انتخابات الکترونیک | از افزایش درصد مشارکت تا احتم خبرگزاری علم و فناوری - انتخابات الکترونیک | از افزایش درصد مشارکت تا احتمال دستکاری نتایج

انتخابات الکترونیک | از افزایش درصد مشارکت تا احتمال دستکاری نتایج

پر واضح است که مزایای رای گیری الکترونیک هرچقدر جذاب است معایب آن به همان اندازه می تواند نگران کننده باشد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از گیلان،  روحانی در روز دوشنبه ۷ بهمن ماه در همایش سراسری استانداران و فرمانداران   می‌گوید: «به وزیر کشور در هر دوره‌ای تاکید کردیم و ایشان نیز این موضوع را دنبال کردند اما نشد. این انتخابات را الکترونیکی کنید. افغانستان هم این کار را کرد. مردم رأی را روی کاغذ می‌نویسند، توی صندوق می‌اندازند، فردی آن رأی را می‌خواند و فرد دیگری آن را علامت می‌زند و البته معلوم نیست این فرد چه می‌خواند و آن یکی کجا را علامت می‌زند، هم اینکه علامت زدند در پایان، نوبت به تجمیع آرا می‌شود که چه بساطی پیش می‌آید که باید همه آنجا مراقب باشیم».

موضوع برگزاری انتخابات و اخذ رأی الکترونیک را هرچقدر که واکاوی و بررسی کنیم، در نهایت همه نگاه ها به سوی وزارت کشور معطوف می شود که آیا زیرساخت‌های لازم برای این امر را فراهم کرده است یا نه.

انتخابات الکترونیک  

انتخابات الکترونیکی (E-voting) سیستم انتخاباتی است که به رای دهنده این امکان را می دهد تا با بالاترین ضریب امنیتی و حفاظتی، رای خود را به صورت الکترونیکی ارائه کند. در انتخابات الکترونیکی مراحل رای دادن ، شمارش و اعلام آراء به صورت کاملاً مکانیزه الکترونیکی و با کمک کامپیوتر انجام می شود.

رای گیری الکترونیک

رای گیری الکترونیکی یکی از روش های نوین و رو به رشد و در حال گسترش برای جمع آوری آرا در هر انتخاباتی است که با گسترش فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی به صورت الکترونیکی برای اخذ رای و شمارش آرا به کار می رود . رای گیری الکترونیکی از طریق روشهای مختلفی همچون رای گیری از طریق کیوسک های مخابرات، اینترنت، تلفن، کارت های پانچ و اسکن نوری انجام می شود.

سیستم های رای گیری که در دنیا مطرح اند عبارتند از  رای گیری کامپیوتری (ایستگاهی)، رای گیری اینترنتی و رای گیری از طریق   SMS  و تلفن های  Tone – Touch  .

هک و دستکاری نتایج محتمل است!

درباره مزایا و معایب رای گیری الکترونیکی با مهندس آرش امیری کارشناسIT گفتگو کردیم.  وی درباره ی مزایای رای گیری الکترونیکی می گوید: اگر رأی گیری الکترونیکی به روش صحیح و کارآمد و با استفاده از روش های رمزنگاشتی برگزار شود،  اطمینان از صحت برگزاری رأی گیری، امکان اعتبارسنجی برگه رأی و امکان بررسی شمارش آراء توسط تمام رأی‌دهندگان به سهولت قابل دسترسی است.

امیری کاهش هزینه ها و صرفه جویی در زمان را نیز از مزایای رای گیری الکترونیک برشمرد و اظهار داشت: از دیدگاه مدیریت انتخابات بهبود فرآیند پردازش آرا و تسریع تجزیه و تحلیل نتایج و نیز  کاهش تقلب و خطاهای مربوط به استفاده از تعرفه های کاغذی از مهم ترین مزایای این طرح خواهد بود.

وی به مزایای رای گیری الکترونیک از دیدگاه میزان مشارکت نیز اشاره کرد و گفت:  فراهم کردن امکانی برای رای دهی افراد پیر و معلول و نیز تشویق جوانان برای مشارکت در انتخابات با شیوه های نوین و استفاده از تکنولوژی روز را نیز نباید از قلم انداخت.

این کارشناس رشته IT رای گیری به شیوه الکترونیک را جنبه ای جدید از زندگی شهری عنوان نمود و افزود: نوگرایی در زندگی اجتماعی  و  ظهور اَشکال جدید مشارکت شهروندان می تواند جذابیت های خاص خود را داشته باشد و میزان مشارکت را نیز افزایش دهد.

امیری معایب رای گیری الکترونیکی را نیز از قلم نمی اندازد و اذعان می دارد: به هرروی دانش فناوری اطلاعات، امنیت و وب، سخت افزار و نرم افزار و در کل دانش های مربوط به الکترونیک و کامپیوتر به حدی گسترده و بی انتهاست که هیچ کارشناسی نمی تواند ادعا کند امکان ندارد فلان سیستم امنیتی هک نشود!

وی می افزاید: هک و دستکاری نتایج محتمل است. یک عامل خرابکار می تواند تعداد زیادی از نتایج را به یکباره از بین ببرد، دستکاری و یا جابجا کند!

رای گیری الکترونیکی در بستری ایمن

سامره فرشچی، کارشناس ارشد علوم سیاسی در گفتگو با علم و فناوری با اشاره به جدی‌ترین مطالعه‌ای که در تلاش برای یافتن کامل‌ترین مجموعه الزامات رای گیری اینترنتی انجام شد، "ارزیابی مشخصات و ممکن بودن رای گیری اینترنتی قابل تصدیق‌" توسط بنیاد رای آمریکا است، گفت:  طبق تحقیات این بنیاد بزرگترین خطراتی که سیستم رای گیری اینترنتی را تهدید می‌کنند شامل بد‌افزار‌های سمت سرویس گیرنده (client-side malware) و حمله منع سرویس توزیع نشده (DDOS) می‌باشند. به عنوان نمونه می‌توان   سرشماری دیجیتالی استرالیا را ذکر کرد‌، این سرشماری در 9 اوت 2016 انجام شد اما در همان زمان مورد حمله DDOS قرار گرفت که باعث از سرویس خارج شدن نابهنگام وب‌سایت سرشماری و ایجاد خلل در آن شد.

وی افزود: منطقی است این مساله را مطرح کنیم که ما همه کارها را آنلاین انجام می دهیم از تعیین وقت پزشکی گرفته تا مدیریت حساب های بانکی، اما هنوز نمی توانیم با استفاده از رایانه های شخصی و یا تلفن های هوشمند خود رای بدهیم.

فرشچی با اشاره به اینگه  انگلستان پیش از این در انتخابات محلی  سال های 2002، 2003 و 2007  در این حوزه دست به تلاش هایی زد، اما استونی بطور شناخته شده، اولین کشوری است که در انتخابات عمومی پارلمان خود در سال 2007 رأی گیری آنلاین را تجربه کرد، گفت: رای گیری آنلاین در سراسر جهان تجربه شده است، هرچند بسیاری از موارد آزمایشی، در سطح انتخابات شهری و یا  موارد مشابه  به اجرا درآمده است. استونی اما از سال 2005 تاکنون، از این روش استفاده کرده و در سال 2007 نیز از این روش برای انتخاب نمایندگان مجلس این کشور کمک گرفته است   البته،  تنها 4/5 درصد از رای دهندگان با استفاده از سیستم آنلاین رای خود را اعلام کرده اند.

این کارشناس علوم سیاسی با بیان اینکه من خود موافق رای گیری الکترونیکی اما در فضایی ایمن هستم گفت: اکثر مردم با معایب رای گیری الکترونیک و اینترنتی آشنایی دارند، باید فضایی امن فراهم شود تا تکنولوژی به افزایش مشارکت در انتخابات کمک کند.

***

در کل ، بدون در نظر گرفتن مسائل امنیتی ، سیستم رای گیری اینترنتی که یکی از ارزان ترین راه های برگزاری انتخابات است و این سیستم می تواند تمامی افراد را در هر نقطه ای که باشند، به رای دادن ترغیب کند و اگر مسائل امنیتی آن حل شود، یکی از انتخاب های حتمی در سیستم رای گیری کشورمان خواهد بود. در انتخابات سال 2000 امریکا هم از این سیستم در کنار دیگر سیستم ها استفاده شد که البته به دلیل بی اعتمادی مردم ، تنها 4.69 درصد از افراد رای دهنده ، رای خود را از طریق اینترنت اخذ کردند. با وجود نگرانی هایی درباره افشا شدن هویت شخص رای دهنده ، خرابی تکنولوژیک ، امنیت شبکه رای گیری ، کارآیی ، ذخیره سازی و انتقال آرا و رای دادن چند باره ، هنوز امیدهای زیادی برای بهبود این روش و بهینه کردن آن وجود دارد. پر واضح است که مزایای رای گیری الکترونیک هرچقدر جذاب است معایب آن به همان اندازه می تواند نگران کننده باشد؛ بنابراین توقف رای گیری الکترونیک در ایستگاه دولت و خاصه وزارت کشور اگرچه با انتقادهای فراوانی روبروست اما طرحی است که با ضریب خطرپذیری بالایی باید انجام شود  که هنوز تصمیم نهایی درباره آن گرفته نشده است! حال آنکه ستاد انتخابات بسیاری از استان ها اعلام کرده اند که: فرآیند انتخابات الکترونیکی و رای گیری کاغذی خواهد بود!

انتهای پیام

 

زمان انتشار: چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 85851

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب