اولین مودم ۵G جهان ساخته شد/ بارگذاری اطلاعات با س خبرگزاری علم و فناوری - اولین مودم ۵G جهان ساخته شد/ بارگذاری اطلاعات با سرعت ۷.۵ گیگابیت با کمک فناوری ۵ نانومتری
علم و فناوری گزارش می دهد؛

اولین مودم ۵G جهان ساخته شد/ بارگذاری اطلاعات با سرعت ۷.۵ گیگابیت با کمک فناوری ۵ نانومتری

شرکت کوالکوم از تولید مودم جدید اسنپ دراگون ایکس ۶۰ خود خبر داده که با فناوری پنج نانومتری طراحی شده و قادر به بارگذاری اطلاعات با سرعت ۷.۵ گیگابیت در ثانیه است.

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری سجاد عبدلی ؛ طی دو دهه ی اخیر سرعت اینترنت در جهان با جهش قابل توجهی همراه بوده است. امروزه شاهد هستیم که بسیاری از کشورها علاوه بر آن که موفق به راه اندازی اینترنت نسل پنجم در کشورشان شده اند ، درحال برنامه ریزی برای ایجاد بستر اینترنت پرسرعت نسل ششم می باشند. در این زمینه مودم ها نقش بسیار پر رنگی در بهره برداری از شبکه ها اینترنت دارند به همین دلیل بسیاری از غول های تکنولوژی اینترنت در حال تحقیقات برای ساخت سریعترین مودم ها هستند تا بتوان از اینترنت های پرسرعت بیشترین بهره را برد. در این راستا شرکت کوالکوم از تولید مودم جدید اسنپ دراگون ایکس ۶۰ خود خبر داده که با فناوری پنج نانومتری طراحی شده و قادر به بارگذاری اطلاعات با سرعت ۷.۵ گیگابیت در ثانیه است.

مودم چیست ؟

کلمه ی " مودم " از حروف اول دو اصطلاح کاملا فنی Modulation (به معنی مد گردانی) و DEModulation ( به معنی وامد گردانی) تشکیل شده است. این دستگاه ها این امکان را برای شما فراهم می آورند تا کامپیوتر خود را به یک خط تلفن استاندارد متصل کنید به طوری که قادر به ارسال یا دریافت داده های الکترونیکی باشید. در واقع استفاده از مودم ، کلید اصلی ورود به دنیای اینترنت و وب جهان شمول (www=world wide web)، ایمیل، سرویسهای آنلاین تجاری و سیستمهای بُرد بولتین (BBSes) می باشد.

مودم ها چگونه کار می کنند؟

در دنیای کامپیوتر کدگذاری‌ها و داده‌ها، همه و همه بر اساس سیستم دو دویی یعنی با اعداد 0 و 1 انجام می‌شود. زمانی که سیگنال‌های حاوی دیتا به اینترنت خانگی شما ارسال می‌شوند (مثلا متنی از سوی دوستتان) این متن هم در قالب اعداد 0 و 1 نوشته شده است. مودم‌ها به زبان ساده وظیفه ترجمه و تبدیل 0 و 1 ها به دیتاهای مورد نیاز ما مثل تصویر، ویدیو، متن و … را دارند.