ابرخازن انعطاف پذیر جدید اجازه می دهد تا در مدت ۱۰ خبرگزاری علم و فناوری - ابرخازن انعطاف پذیر جدید اجازه می دهد تا در مدت ۱۰ دقیقه وسایل نقلیه الکتریکی شارژ شود

ابرخازن انعطاف پذیر جدید اجازه می دهد تا در مدت ۱۰ دقیقه وسایل نقلیه الکتریکی شارژ شود

دانشمندان دانشگاه کالج لندن و آکادمی علوم چین یک ابرخازن مبتنی بر گرافن انعطاف پذیر جدید ایجاد کرده اند که می تواند با خیال راحت با سرعت بالا شارژ شود و یک مقدار رکورد انرژی را برای مدت طولانی ذخیره کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از تک اکسپلوریست؛ ابرخازن ها کاملاً ماده جدیدی هستند. برخلاف خازن های معمولی، تقریباً بلافاصله می توان آنها را شارژ کرد و در صورت لزوم، انرژی زیادی را تخلیه کرد، و این باعث می شود ابررساناها جایگزین مناسبی برای فناوری باتری قدیمی باشند. همچنین، ابررساناها عمر بسیار طولانی تری نسبت به باتری های لیتیوم موجود دارند.

اکنون دانشمندان دانشگاه کالج لندن و آکادمی علوم چین یک ابرخازن مبتنی بر گرافن انعطاف پذیر جدید ایجاد کرده اند که می تواند با خیال راحت با سرعت بالا شارژ شود و یک مقدار رکورد انرژی را برای مدت طولانی ذخیره کند.

این طرح ابرخازن گرافن می تواند 10 برابر بیشتر از فناوری موجود قابل مقایسه ذخیره کند.

اگرچه این دستگاه هنوز در مرحله نمونه اولیه است، اما محققان در حال حاضر در مورد پتانسیل چشمگیر که استفاده گسترده از آن به عنوان یک وسیله ذخیره سازی انرژی موثر را تضمین می کند، صحبت می کنند. این یک پیشرفت مهم فن آوری است. این امکان را به ابررساناها می دهد تا باتری های مدرن را در لوازم الکترونیکی پوشیدنی، تلفن های هوشمند، وسایل نقلیه برقی و سایر دستگاه ها جایگزین کنند و مدت زمان شارژ آنها را به چند دقیقه کاهش دهند.

این ابرخازن از الکترود گرافن چند لایه ای مبتکرانه با منافذ استفاده می کند، اندازه آن را می توان برای ذخیره سازی انرژی با کارایی بیشتری تغییر داد. این می تواند بدون از دست دادن عملکرد خود در زاویه 180 درجه خم شود و نیازی به الکترولیت مایع نباشد که خطر انفجار را به حداقل می رساند. از آنجا که فقط از مواد انعطاف پذیر (ژل، گرافن و پلاستیک) تشکیل شده است، این ابرخازن انعطاف پذیر است.

محققان یک ابرخازن 6 X 6 سانتی متر را آزمایش کردند و پس از 5000 چرخه تخلیه بار، 97.8 درصد از ظرفیت آن را حفظ کردند. این ویژگی ها برای تلفن های جدید قابل حمل یا الکترونیک پوشیدنی ایده آل هستند.

این به شما امکان می دهد چگالی انرژی را به حداکثر رکورد 88.1 وات در لیتر (ساعت وات در لیتر) به بالاترین چگالی انرژی گزارش شده برای ابرخازن ها بر پایه کربن دست یابید.

راه حل های موجود برای شارژرهای سریع با شارژ سریع دارای چگالی انرژی نسبتاً کم 5 8 Wh / L است، در حالی که باتری های اسید آهسته اما با ماندگاری طولانی، در وسایل نقلیه برقی معمولاً 50 90 Wh / L  دارند.

نمونه اولیه ابرخازن جدید با حد بالایی راندمان آخرین باتری های سرب قابل مقایسه است. چگالی توان حتی در 10،000 وات بر لیتر نیز چشمگیرتر است.

دانشمندان یک مثال زیبا را ارائه می دهند - تصور کنید شما می توانید تنها 10 دقیقه ماشین الکتریکی خود را شارژ کنید. و یک تلفن هوشمند فقط چند دقیقه طول می کشد. و فکر نکنید دستگاه بسیار باریکی است که باید همه ساله تعویض شود.

زمان انتشار: چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۲:۱۵

شناسه خبر: 85960

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب