فک خزری در مسیر انقراض | تنها پستاندار دریای خزر بدون حامی

فک خزری گونه ارزشمندی است که احتیاج به توجهات بین المللی دارد و امید می رود پیش از آنکه دیر شود برای حفظ و حمایت از آن اقدامات مثمر ثمری صورت گیرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از گیلان، فک خَزَری (نام علمی: Pusa caspica) یکی از پستانداران کمیاب آب‌زی دنیاست که فقط در دریای خزر و رودخانه‌های منتهی به آن زندگی می‌کند. این‌گونه تنها پستاندار دریای خزر به‌شمار می‌آید و به دلیل صیدِ بی‌رویه و به هم خوردن شرایط زیستی و کاهش شدید جمعیّت نیازمند حمایت بین‌المللی است.

ساحل‌نشینانِ شمال به آن سگ آبی می‌گویند. فک‌ها در میان هزار نوع جاندارِ خزر تنها پستاندار این دریا به‌شمار می‌آیند. فک‌ها جانورانی با ارزشند که حتی با مدفوع خود یک منبع غذایی در دریای خزر به وجود می‌آورند و نابودی آن‌ها اکوسیستم خزر را به خطر می‌اندازد.

امیر مسرور، کارشناس زیست جانوری درباره گونه در حال انقراض فک خزری می گوید: ما درباره هربحرانی از فرهنگ سازی حرف می زنیم و واقعیت این است که مرگ فک خزری یک بحران برای خزر است چرا که این موجود با خوردن آبزیان بیمار و ایجاد تعادل در جمعیت آن‌ها، در اکوسیستم دریای خزر نقش مهمی ایفا می‌کنند. بنابراین بقای آن ها به همت مردم و مسئولان نیازدارد.

وی با اشاره به اینکه سالانه تعداد قابل توجهی از فک ها در تورهای ماهیگیران گیر می کنند و می میرند، می افزاید: فک توان رهیدن از تور را ندارد، در نهایت خفه می شود و صیاد آن را به آب می اندازد.

مسرور با بیان اینکه همه کشورهای حاشیه خزر باید برای بقای نسل تنها پستاندار خزر متحد شوند، اضافه می کند:‌ فعالیت مافیای بزرگ تجارت فک خزری در روسیه و حمایت دولت این کشور از این مافیا موجب از بین رفتن نسل این موجود در آینده نزدیک خواهد شد.

این جانورشناس با تاکید بر اینکه در کشور روسیه چندین مرکز بزرگ پرورش روباه برای بهره برداری از پوست این حیوان وجود دارد، می گوید:‌  یکی از اصلی ترین غذاهای این روباه ها فک است؛ بنابراین بخش زیادی از فک ها با هدف تبدیل شدن به خوراک روباه های پرورشی صید می شوند.

وی از محبوبیت پوست بچه فک ها خبر می دهد و می افزاید:‌ پوست فک خزری برای دوخت کلاه و شال از اهمیت بسیاری بین مردم روس برخوردار است و چون  رنگ پوست بچه فک ها  تا قبل از بالغ شدن سفیدبرفی است و پس از بلوغ خاکستری رنگ می شود از محبوبیت بسیاری در بین مردم برخوردار است و قیمت بسیار بالاتری نیز دارد.

مسرور در ادامه می گوید:‌شیر فک‌ها ۱۲ درصد چربی دارد. در زمان‌های گذشته، تعداد زیادی از فک‌ها برای استفاده از پوست و گوشتشان شکار می‌شدند. در حال حاضر هم هر سال تعداد زیادی از آن‌ها در تور‌های ماهی‌گیران گرفتار می‌شوند. برخی ماهی‌گیران می‌پندارند که فک‌ها از ماهیان تجاری، که منبع ارزشمندی برای آنان هستند، تغذیه می‌کنند. به همین سبب، به محض مشاهدهٔ فک‌ها، آن‌ها را می‌کشند.

***

سازمان حفاظت محیط زیست جمهوری اسلامی ایران،دریای خزر را به عنوان میراث مشترک بشریت می‌شناسد و هرگونه تحقق برنامه توسعه اقتصادی را تنها با در نظر گرفتن سهم بهره‌وری نسلهای آتی پایدار می‌داند و از آنجا که‌ گستره محیط زیست طبیعی را نمی‌توان محدود به مرزهای سیاسی نمود،لذا عواقب بحرانهای زیست محیطی نیز به این‌ مرزها محدود نمی‌گردد و در بهره‌گیری مشترک از مواهب زیست محیطی،ضروری است که کشورهای مشترک المنافع‌ در ارتباط با بهره‌برداری و بروز آلودگی،مسئولانه و با دوراندیشی عمل نمایند. فک خزری گونه ارزشمندی است که احتیاج به  توجهات بین المللی دارد و امیدمی رود پیش از آنکه دیر شود برای حفظ و حمایت از آن اقدامات مثمر ثمری صورت گیرد.

انتهای پیام

 

زمان انتشار: سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 86042

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب