پدر علم عفونی دانشگاه علوم پزشکی مازندران

کرونا چگونه متولد شد/ بیماران خفیف کرونا در منزل قابل درمان هستند/کرونا جهان را درگیر می‌کند/کرونا دل رحم‌تر از آنفولانزا

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران و متخصص بیماری‌های عفونی گفت: ۸۵ درصد بیماران مبتلا به ویروس کرونا در منزل ممکن است درمان شوند، خطرات کرونا بسیار کمتر از آنفولانزا است

 

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران، در ارتباط با بیماری کرونا مطالب زیادی در فضای مجازی وجود دارد.

این بار خبرنگار علم و فناوری به سراغ فرهنگ بابا محمودی استاد گروه بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی مازندران رفته است که روزانه با تعداد زیادی از این بیماران سر و کار دارد.

فرهنگ بابا محمودی غیر از اینکه پزشک حاذقی باشد یک طبیب اخلاق مدار است، فعالیت روزانه‌اش بعد از نماز صبح آغاز می‌شود و با وجود اینکه پا به سن گذاشته است برای درمان بیماران به ویژه در رشته‌ای که تخصص دارد سرازپا نمی‌شناسد.

همه آنچه را که درباره کرونا باید بدانیم با دکتر بابا محمودی در میان گذاشتیم، بار روانی ایجاد شده در ارتباط با بیماری کرونا بسیار سنگین است، موضوع را به صورت دکتر در میان گذاشتیم، با وجود مشغله کاری سنگین برای اینکه پاسخگو افکار عمومی باشد و کمک به جامعه کرده باشد، با مهارت کامل ابتدا این بیماری را تشریح و درباره واقعیت‌ها آن مسائلی را مطرح کرده است.

بابا محمودی با اعلام اینکه سرما خوردگی یک بیماری دائمی بشر است، اظهار کرد: کرونا ویروس از دسته ویرس‌های بیماری زا برای انسان  بوده و بین انسان و حیوان مشترک است، از سال 1960 حدود 60 سال قبل شناسایی شده حدود 15 درصد از عامل سرما خوردگی‌ها و بیماری را به این ویروس نسبت می‌دادند.

وی خاطر نشان کرد: اینگونه اعلام کنم که در گذشته هر 100 نفر که دچار سرما خوردگی می‌شدند ممکن است 15 نفر ممکن است مربوط به کرونا ویروس باشد.

فوق تخصص بیماری‌های عفونی یادآور شد: اما از سال  2003 یعنی حدود 17 سال قبل سه ویروس در این خانواده متولد شدند، این سه ویروس تا حدودی شرارت کرده و فرزندان بدجنس و ناقلایی بودند.

وی اضافه کرد: ویروس متولد شده در 2003 به نام سارس بود که در یکی از استان‌های چین متولد شده بود و پس از بررسی این ویروس‌ها را به گربه، خفاش و در نهایت با ابتلا هشت هزار و کشته شدن 800 نفر پرونده سارس جمع شد.

بابا محمودی ادامه داد: اما در 2012 میلادی ویروس جدیدی در عربستان و جده متولد شد که با علائم سینه پهلو همراه بود و پس از بررسی‌ها ویروسی به نام مرس نامگذاری شد،این بیماری عفونت حاد تنفسی در خاورمیانه ایجاد شده و تعداد زیادی از کشورهای عربی را در گیر کرده بود و در کشور هم یک مورد از این بیماری را داشتیم که با وجود اینکه 570 نفر را درگیر کرده بود 35 درصد متبلایان را از بین برد، این بیماری در شترها دیده می‌شود اما در انسان مورد جدیدی گزارش نشده است.

وی در ارتباط با کرونا ویروس، گفت: حدود دو ماه قبل در چین یک بیماری سینه پهلو شناسایی شد که پس از نمونه گیری به یک ویروس جدید رسیدند که به نام کوید 19 یا کرونا ویروس نامگذاری شده است.

فوق تخصص بیماری‌های عفونی یادآور شد: پس از بررسی بیشتر در ارتباط با این بیماری مشخص شده است که افرادی که در فروشگاه دریایی با مار و خفاش ارتباط داشتند مبتلا شدند.

وی با اعلام اینکه این بیماری برای حیوان چندان مشکل ایجاد نمی‌کند، گفت: زمانی این بیماری مخاطره آمیز است که از حیوان به انسان و از انسان به انسان منتقل شود، کرونا ویروس و آنفولانزا این ویژگی را دارند که اگر در یک نقطه از جهان افراد را درگیر کنند در سایر نقاط افراد را دچار مشکل کنند.

بابا محمودی اضافه کرد: در حال حاضر این بیماری 88 هزار نفر را مبتلا کرده که حدود 14 کشور به عنوان کانون این بیماری تبدیل شدند و ایران خودش کانون است.

وی اضافه کرد: کرونا سرایت بسیار بیشتر نسبت به آنفولانزا دارد اما شرارت ویروس‌های سارس و مرس را ندارد، ویروس باعث فوت تنها سه درصد انسان‌های که از قبل دچار بیماری زمینه‌ای باشند80 درصد افراد فوت شده در سنین بالا هستند،پنج درصد فوتی‌ها کسانی هستند که بیماری زمینه‌ای دارند.

فوق تخصص بیماری‌های عفونی در پاسخ به این سؤوال که چرا این بیماری این همه سر و صدا ایجاد کرد، افزود: به نظر بنده اسم این ویروس کرونا نیست بگویم بوق و کرنا ویروس!

وی اضافه کرد: 85 درصد بیماران در چین خفیف بودند که در منزل قابل درمان هستند، 15 درصد نوع شدید هستند که از قبل زمینه داشته، 12 درصد از این 15 درصد در بخش‌های عمومی قابلیت دریافت خدمات هستند، از آنها مراقبت می‌کنیم، تنفس و غذای آنها و مراقبت از کلیه را برعهده می‌گیریم تا این دوره بیماری تمام شود.

بابا محمودی خاطر نشان کرد: 15 درصد افرادی که در بیمارستان‌ها بستری می‌شوند، سه درصد آنها در آی سی یو بستری شوند، خوب می‌شوند.

وی با اعلام اینکه مرگ و میر این بیماری زیاد نیست، افزود: مرگ و میر این بیماری نسبت به آنفولانزا، سارس و مرس کمتر است، چون سرایت این بیماری زیاد است مردم می‌ترسند، اگر چه باید سرایت ابن بیماری را بگیریم.

فوق تخصص بیماری‌های عفونی خاطر نشان کرد: پزشکان، رسانه‌ها و نشریات وظیفه دارند که آگاهی بخشی کنند،درست است که این بیماری درمان و واکسن ندارد اما بهترین واکسن مبتلا نشدن و پیشگیری کردن است.

وی با اعلام اینکه برای پیشگیری از مردم انتظار داریم که دستشان را بشورند، گفت: این اقدام باید به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد، اگر فرد علامت تنفسی پیدا کردیم باید خودمان را به پزشک برسانیم، اگر در خانه نیاز به بستری است باید مراقب باشد، در بیمارستان هم اطبا اقدامات درمانی انجام می‌شود.

بابا محمودی با اعلام اینکه همزمان با این بیماری آنفولانزا هم در جهان مانور می‌دهد، گفت: علامت بالینی کرونا و آنفولانزا شبیه هم است که تنها پزشکان باید تشخیص دهند، کرونا ویروس افراد زیر 9 سال را بسیار کم درگیر می‌کند، در استان مازندران ستادی که در دانشگاه و کشور تشیکل شده است و تلاش می کنیم این بیمار را عزم ملی کنترل کنیم.

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۰:۰۰

شناسه خبر: 86067

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب