ربات هوشمند از تصادفات و ترافیک پیشگیری می کند

محققان دانشگاه نورس وسترن اولین الگوریتم غیرمتمرکز را با ضمانت رایگان برخورد بدون بن بست توسعه داده اند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از نیو اطلس؛ یکی از مزایای وعده داده شده در آینده که اتومبیل خود را رانندگی می کند از تراکم کمتری برخوردار است، به طوری که وسایل نقلیه خودمختار پیشرفته آنقدر در پیمایش در خیابان ها مهارت دارند که نه تنها از کوبیدن به یکدیگر جلوگیری نمی کنند بلکه ترافیک خود را هموارتر از گذشته ادامه می دهند.

محققان دانشگاه نورس وسترن با الگوریتم کنترل جدیدی روبرو شده اند که می گویند این نوع تضمین رایگان ترافیک را ارائه می دهد و توانایی های آن را از طریق ربات های ریز ریز نشان می دهد که می توانند با اطمینان و سریع در عرض 60 ثانیه در شکل های مورد نظر جمع شوند.

محققان نرم افزار کنترل جدید خود را به عنوان اولین الگوریتم غیرمتمرکز با برخورد و ضمانت رایگان بن بست توصیف می کنند. این باعث می شود مزایای کار با swarms های روبات های کوچک در جایی که هیچ کنترل متمرکز وجود ندارد، به جای یک بسته با روبات سرب یا یک ربات بزرگتر، باعث افزایش خطر خرابی در کل ناوگان و محافظت از قابلیت اطمینان سیستم می شود.

مایکل روبنشتاین، رهبر این مطالعه گفت: اگر سیستم متمرکز شده و یک ربات متوقف شود، تمام سیستم از کار می افتد. در یک سیستم غیرمتمرکز، هیچ رهبری وجود ندارد که به همه روبات های دیگر بگوید چه کاری انجام دهند. هر ربات تصمیمات خاص خود را می گیرد. اگر یک ربات در یک ازدحام شکست بخورد، ازدحام هنوز می تواند این کار را انجام دهد.

الگوریتم این تیم زمین را به عنوان یک شبکه مشاهده می کند و هر یک از ربات ها به سنسورهای GPS مجهز هستند تا بدانند در هر زمان معین در کجای این شبکه قرار دارند. سنسورهای دیگر به ربات ها این امکان را می دهند تا روبات های مجاور را شناسایی کنند و بدانند که آیا فضاهای روی شبکه توسط همسایه در دسترس هستند یا اشغال شده است.

روبنشتاین اظهار داشت: هر ربات فقط می تواند سه یا چهار تا از نزدیکترین همسایه خود را حس کند. آنها نمی توانند در کل ازدحام ببینند، که باعث می شود مقیاس سیستم آسان تر شود. ربات ها برای تصمیم گیری بدون اطلاعات جهانی به صورت محلی تعامل دارند.

این رویکرد نزدیک بینی، ربات ها را قادر می سازد خیلی سریعتر حرکت کنند تا شکل دلخواه خود را ایجاد کنند. در آزمایشات این تیم، 100 ربات توانستند طی یک دقیقه در یک قالب از پیش تعیین شده جمع شوند، در حالی که گفته می شود رویکردهای قبلی تا یک ساعت زمان نیاز داشته است. آنها همچنین با استفاده از ماشینهای مجازی با خیال راحت و کارآمد در حال شکل گیری، این روش را در شبیه سازی های بیش از 1000 ربات آزمایش کردند.

این تحقیق در ژورنال IEEE Transactions on Robotics منتشر شده است.

زمان انتشار: شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۵:۰۰

شناسه خبر: 86098

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب