افزایش مصرف ماده مخدر ماری‌جوانا در آمریکا خبرگزاری علم و فناوری - افزایش مصرف ماده مخدر ماری‌جوانا در آمریکا

افزایش مصرف ماده مخدر ماری‌جوانا در آمریکا

جدیدترین تحقیقات صورت گرفته در مراکز بهداشتی آمریکا نشان می‌دهد بزرگسالان این کشور بیش از گذشته به سمت ماده مخدر گل رفته‌اند.

به گزارش خبرنگار حوزه علم، فناوری و دانش‌بنیان گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، بر اساس آخرین آمار منتشرشده از سوی مراکز بهداشت و درمان آمریکا گرایش به ماده مخدر ماری‌جوانا در دهه اخیر به‌شدت افزایش‌یافته و این در حالی است که نهادهای حاکمیتی و دولتی حاضر نیستند در مورد علت رشد تعداد مصرف‌کنندگان این ماده مخدر توضیح دهند.

هم‌اکنون تعداد مصرف‌کنندگان بالای ۶۵ سال ماده مخدر ماری‌جوانا یا همان گل در آمریکا نسبت به سال ۲۰۱۵ میلادی ۷۵ درصد افزایش داشته است. این در حالی است که در سال ۲۰۰۶ کمتر از ۰,۵ درصد از افراد بالای ۶۵ سال آمریکایی به این نوع از ماده مخدر گرایش داشته و آن را استعمال می‌کردند.

بنجامین هان پزشک و نویسنده‌ای که به‌طور تخصصی در مورد میزان مصرف مواد مخدر در آمریکا و برخی دیگر از نقاط جهان تحقیق کرده است گفت: بیشتر شدن تعداد مصرف‌کنندگان ماری‌جوانا فرایندی کوتاه‌مدت نیست و سیر تحولات در ۱ دهه گذشته سبب به وجود آمدن چنین شرایطی شده است. ماری‌جوانا اثرات بسیار مخربی روی سلامت ذهنی و بدنی انسان می‌گذارد و زندگی بزرگ‌سالان را با خطر جدی مواجه می‌سازد.

برخی از مراکز کنترل سلامت بخش خصوصی در آمریکا در مناطق مختلف این کشور نظرسنجی‌های متعددی را برگزار و بدون این‌که علت گرایش به مصرف این نوع ماده مخدر را از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی بپرسند سؤال‌های را دربارهٔ تأثیر ماری‌جوانا بر روی وضعیت روحی و جسمی آن‌ها مطرح کردند. در این نظرسنجی‌ها بیش از ۱۴۰۰۰ نفر شرکت کرده و پاسخ‌های آن‌ها به‌دقت مورد تحلیل قرار گرفت.

یکی از جدی‌ترین آسیب‌های ماده مخدر ماری‌جوانا یا حشیش یا گل ایجاد اختلال در عملکرد طبیعی بدن و بروز بیماری دیابت است. دیگر بیماری که به‌شدت استعمال کنندگان این ماده مخدر را تهدید می‌کند انواع سرطان به‌خصوص سرطان‌های مربوط به دستگاه ریوی است.

باوجود چنین آمارهایی وحشتناکی از میزان مصرف‌کنندگان ماری‌جوانا در آمریکا علاوه بر سازمان‌های دولتی برخی از پزشکان و متخصصانی که می‌توانند چه ازلحاظ روانی و چه درزمینهٔ روش‌های ترک آن به بیماران کمک کنند در قبال مسئولیت خود به‌درستی عمل‌نکرده و رسانه‌ها را متهم به دروغ‌پردازی می‌کنند.

بدون شک چنین بحرانی در کشوری مثل آمریکا که دولت‌مداران آن همواره مدعی فراهم ساختن رفاه اجتماعی برای مردم و رعایت همه حقوق شهروندی ساکنان این کشور هستند به‌راحتی برطرف نشده و می‌تواند زمینه‌های سقوط جامعه آمریکایی را بیش از گذشته تقویت کند.

زمان انتشار: سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۰:۰۵

شناسه خبر: 86107

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب