عضویت بیش از هزار نفر در سازمان بسيج مهندسين عمران و معماري استان یزد

مسئول سازمان بسيج مهندسين عمران و معماري استان یزد از عضویت بیش از هزار نفر از مهندسان استان یزد در این سازمان خبر داد.

مسئول سازمان بسيج مهندسين عمران و معماري استان یزد در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از یزد؛ ضمن تبریک روز مهندس گفت: سازمان بسیج مهندسین در سال 1379 با هدف جذب و سازماندهی مهندسین در مجموعه و سازمان بسیج تشکیل شد. در ادامه در سال ۱۳۹۲ سازمان بسیج مهندسین به سه سازمان مجزا و تخصصی تر سازمان بسیج مهندسین عمران و معماری، سازمان بسیج صنعت و معدن و سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی تقسیم شد.

مهندس امين اميدي اظهار داشت: هم اکنون افزون بر هزار نفر از مهندسین عمران، معماری، ترافیک، نقشه برداری و شهرسازی در در سازمان بسیج مهندسین عمران و معماری استان یزد عضویت دارند.

وی افزود: این تعداد عضو بر حسب علاقه خود در هفت کارگروه تخصصی معماری و شهرسازی اسلامی، مسکن، مدیریت شهری، حمل و نقل، آب ، محیط زیست و کارگروه تخصصی نظام مهندسی ساختمان سازماندهی شده اند. البته امسال گروه مدیریت بحران نیز به این کارگروه ها اضافه می شود.

این مقام مسئول عنوان کرد: مهندسین بسیجی در این کارگروه های تخصصی در یک اتاق فکر و هیات اندیشه ورز مباحث مربوطه را بررسی و مسئله یابی کرده و نهایتا راهکار ارائه می‌دهند. خروجی این اتاق فکرها می‌تواند در اختیار مسئولین استانی و کشوری قرار بگیرد.

امیدی خاطرنشان کرد: برگزاری برنامه های مناسبتی و کلاس های علمی با استفاده از اساتید مجرب و برگزاری بازدیدهای علمی نیز در دستور کار قرار دارد.

 

اجرای "طرح عمران روستا" در یزد

مسئول سازمان بسيج مهندسين عمران و معماري استان یزد اظهار کرد: انشاالله از سال 99 گروه‌های جهادی بسیج مهندسین عمران تحت عنوان "طرح عمران روستا" فعالیت خود را آغاز خواهند کرد. در این راستا هر کانون بسیج مهندسین در استان باید مشکلات و مسائل یک روستا در زمینه حوزه عمران، معماری و زیرساختی را احصا کرده و با همکاری دهیار و مسئولان شهرستان و پیگیری از دستگاه های ذیربط برای رفع مشکل تلاش کنند.

وی در مورد میزان همکاری مسئولین با سازمان بسیج مهندسین عمران و معماري یزد ابراز داشت: ما در استان یزد ارتباط مناسبی با دستگاه های حوزه عمران و معماری به خصوص معاون عمرانی استاندار داریم. همچنین اکثر مسئولین کارگروه های سازمان جزء کارکنان دستگاه ها هستند. این مزیت باعث می شود خیلی از مسائل مورد تبادل نظر قرار بگیرد و مسائل و مشکلات به صورت میدانی مورد بررسی قرار گیرد.

امیدی اضافه کرد: کارگروه تخصصی آب که یکی از فعال ترین کارگروه های ما است و مهندس غفوری مدیرعامل سابق آب منطقه ای مسئولیت آن را بر عهده دارد، در سال های گذشته که استان با مشکل جدی آب روبرو بود جلسات خوبی داشت که  این جلسات زمینه انسجام بخشی به دستگاه هایی که در این زمینه نقش‌آفرین هستند شد. همچنین سپاه استان از این نظرات استفاده خوبی کرد و در زمینه آب در سال ۹۶ و ۹۷ که استان یزد دچار مشکل بود سپاه موضع گیری ها و اقدامات خوبی منطبق بر واقعیات علمی انجام داد.

 

ساخت مسکن؛ بازی دو سر بُرد

وی تصریح کرد: یکی از اصلی ترین مشکلات جامعه ما بحث زمین، مسکن، ایجاد حاشیه نشینی و افزایش قیمت سرسام آور زمین و مسکن است. همچنین همانطور که می دانید اشتغال با مسکن مرتبط است و اگر مسکن سازی اتفاق بیفتد قطعا اشتغال رونق زیادی می گیرد. حتی ازدواج که یک مسئله فرهنگی و بنیادین در کشور ما است با مسکن در ارتباط است. بنابراین همانگونه که می بینید بحث مسکن یک مساله بسیار مهم است.

مسئول سازمان بسيج مهندسين عمران و معماري استان یزد اذعان داشت: چکیده مشکل ما در حوزه عمران و معماری کشور در حال حاضر بحث زمین و مسکن است که نیاز به یک اقدام ملی دارد. دولت یک فعالیت دیرهنگام را آغاز کرده است. یعنی ۶ سال از وقت مناسبی که می بایست در این حوزه اقدام و سیاست گذاری و راه های گذشتگان را اصلاح کرد، از دست رفت.لذا وضعیت زمین و مسکن کشورمان به وضعیت کنونی رسیده و همه اقرار دارند که وضعیت نامناسبی دارد.

امیدی گفت: باید مسکن مناسب، ایمن و ارزان برای اقشار مختلف جامعه تامین شود. این یک بازی دو سر برد است چرا که هم مشکلات جامعه از طریق کمک به ازدواج جوانان و حل معضلات فرهنگی حل می‌شود و هم این که اشتغال ایجاد می‌گردد. زیرا اگر صنعت ساختمان راه بیفتد نزدیک به  ۳۰۰ عنوان شغل را به دنبال دارد و ۵۰ درصد اقتصاد کشور در حوزه صنعت ساخت و ساز است.

وی تاکید کرد: برای اینکه در حوزه مسکن دچار بحران و مشکل نشویم باید اقدامات سریعی انجام شود تا کم کاری این سال ها را جبران کند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۰:۱۸:۰۸

شناسه خبر: 86121

مطالب مرتبط :
روز مهندس

مهندسین امروز، میراث داران دانش و تمدن ايراني

هادیان گفت: روز مهندس به تمام کسانی که مهندسی را درک کردند، به تمام کسانی که پلی ساختند از انتهای بن بست کوچه ی رفاه تا بیکران، به تمام کسانی که خود را شبانه روز وقف کردند تا همگان شبانه روزی روشن داشته باشند، به تمام کسانی که لذتش را فهمیدند نه آنان که تنها به نامش خوانده شدند، مبارک.

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب