کرونا؛ ویروسی واقعی اما با توهم کشندگی خبرگزاری علم و فناوری - کرونا؛ ویروسی واقعی اما با توهم کشندگی
بیماری های نسل جدید را بهتر بشناسید :

کرونا؛ ویروسی واقعی اما با توهم کشندگی

در حال حاضر نام این ویروس ویکوود ۱۹ نام گرفته است که نوع جدیدی از کرونا است اما بهداشت جهانی درصد کشندگی ان را ۲ درصد اعلام کرد ه است یعنی از هر ۱۰۰ نفر ۱ نفر لذا انقدر ها هم که از ان غول جهانی ساخته اند خطرناک نیست اما همیشه پیشگیری بهتر از درمان است .

 

شاید سخن گفتن ار ویروس کرونا در بهبوهه فراگیر شدن ان در کشورهای آسیایی خالی از لطف نباشد اما اینکه در جامعه پزشکی این  ویروس چقدر خطرناک است و یا به ان چه میزان اهمیت داده می شود سوالی است که به دنبال یافتن  پاسخ آن هستیم  اما طی اخرین تحقیقات پزشکی در خصوص ویروس هایی که ناقل اصلی انها حیوانات هستند ویروس کرونا کمترین جایگاه را دارد اما اینکه چرا ترسناک است را باید در جوامع و نوع برخورد دولت ها با ان حستجو کرد لذا در تحقیقات صورت پذیرفته کرونا جزو ویروس های کشنده و بسیار خطرناک قرار نگرفته است .

کروناویروس‌ها با نام علمی: Coronaviruse خانواده بزرگی از ویروس‌ها و زیر مجموعۀ کرونا هستند که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری‌های شدیدتری همچون سارس، مرس و کووید ۱۹ را شامل می‌شود ، کروناویروس‌ها در سال ۱۹۶۵ کشف شدند و مطالعه بر روی آن‌ها به‌طور مداوم تا اواسط دهه ۱۹۸۰ ادامه داشت این ویروس به طور طبیعی در پستانداران و پرندگان شیوع پیدا می کند، با این حال تاکنون هفت کروناویروس انسانی کشف شده‌است. آخرین نوع آنها، در دسامبر ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین با همه‌گیری در انسان شیوع پیدا کرد.

کروناویروس‌ها زیر مجموعۀ کروناویریده هستند. ساختار آنها نیز دارای یک ژنوم آران‌ای معمولی است.[۹] افرادی که هم‌زمان دارای بیماری دیگری باشند و کودکان مبتلا به بیماری‌های قلبی، بیشتر در معرض خطر ابتلا به کروناویروس‌ها هستند. معمولاً شدت سرماخوردگی که کروناویروس عامل آن باشد بیشتر است. کرونا ویروس‌ها که پس از راینو ویروس‌ها بزرگترین عامل ابتلا به سرماخوردگی هستند، بیشتر در زمستان و بهار باعث سرماخوردگی می‌شوند اگرچه کرونا ویروس‌ها بیشتر در حیوانات دیده می‌شوند، اما هفت نوع از آن‌ها دستگاه تنفسی بدن انسان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. تشخیص اینکه علت بیماری کرونا ویروس باشد یا خیر کمی مشکل است، چرا که برخلاف راینو ویروس‌ها به سختی در آزمایشگاه رشد و نمو می‌کنند.

ساختار این ویروس از دو لایه تشکیل شده است؛ هسته این ویروس را مواد ژنتیکی و لایه بیرونی آن را تاج‌های پروتئینی تشکیل داده‌اند.

خانواده ویروس کرونا همیشه از گونه حیوانی به گونه دیگری منتقل شده‌است. این ویروس برای انتقال آسان‌تر ممکن است تکامل پیدا کند و موجب بیماری سخت‌تری شود

علایم بیماری شامل تب و گاهی مشکلات تنفسی مانند تنگی نفس، تندنفسی و گلودرد و آبریزش بینی است. اولین مبتلایان این بیماری در ووهان در بازار خوراک دریایی کار می‌کردند یا در آنجا حضور داشتند؛ ولی با توجه به گسترش بیماری در افرادی که با حیوانات در تماس نبودند سازمان بهداشت جهانی انتقال انسان به انسان را نیز مد نظر قرار داده‌است

در حال حاضر نام این ویروس  ویکوود 19 نام گرفته است که نوع جدیدی از کرونا است اما بهداشت جهانی درصد کشندگی ان را 2 درصد اعلام کرد ه است یعنی از هر 100 نفر 1 نفر لذا انقدر ها هم که از ان غول جهانی ساخته اند خطرناک نیست .

اولین ناقل ایرانی نیزطبق گفته وزیر بهداشت در تاریخ چهارم اسفند، اعلام کرد که یکی از فوتی‌ها در قم بازرگانی بود که سفرهایی به چین داشته است که این نشان از یک بی احتیاطی در ایران بوده است .

حال که با کرونا اشنا شدیم بهتر است بیماری های دیگری که کشنده و ترسناک هستند را نیز بشناسیم .

طبق  اخرین گزارش سازمان جهانی بهداشت در سال 2019 در خصوص ویروس های خطرناک و کشنده نام 10 نوع از انها بسیار خود نمایی می کند که دانستن در مورد انها خالی از لطف نیست .

به احتمال زیاد با ورود وسایل ارتباط جمعی و اوج برقراری ارتباطات از نسل نوین سبب شد تا نام ابولا و زیکا جهانی شود که جان بسیاری از شهروندان افریقایی و امریکایی را گرفت .

ویروس ابولا چیست و از کجا امد : اولین مورد مبتلا به ابولا یا تب خون‌ریزی ابولا، در سال ۱۹۷۶ در روستاهای دورافتاده آفریقای مرکزی و در نزدیکی جنگل‌های بارانی استوا مشاهده شد که به سرعت شیوع پیدا کرداین بیماری که بیماری روستاییان معروف شده بود در اغازین روزهای سال 2000 در مناطق شهری مشاهده شد ، این بیماری خطرناک ناشی از ویروسی بود که ابتدا در جانوران وحشی شکل گرفته بود که از جانوری به جانوروحشی دیگر و سپس به انسان انتقال پیدا کرده و بعد از انسانی به انسان دیگر جهش یافت در این بیماری  به‌طور متوسط ۵۰درصد از مبتلایان می‌میرند اما در بعضی از مناطق تا ۹۰درصد هم اعلام شده است. ابولا هیچ واکسنی ندارد، اما همچنان بعضی روش‌های درمانی بالینی در حال آزمایش و ارزیابی هستند، نشانه‌های بیماری ابولا  از تب و استفراغ تا خون‌ریزی و ضعف متفاوت اس لذا  بهبودی از به کیفیت مراقبت‌های درمانی و سیستم ایمنی بدن خود بیمار بستگی دارد.

دومین ویروس زیکا نام دارد : زیکا که زمانی ویروس گمنامی بود، اخیراً قربانیان زیادی به‌خصوص در قاره‌ی آمریکا گرفته است ، عامل انتقال زیکا پشه‌های آئدس هستند که سازمان جهانی بهداشت مقابله با زیکا را جزو فوریت‌ها برای سلامت جهانی اعلام کرد به‌خصوص به‌دلیل پیوندهای تازه‌یافته‌ای که این بیماری با نقائص مادرزادی و دیگر مشکلات جدی سلامتی از جمله آئدس آئجیپتی (پشه‌ی تب زرد) و أئدس آلبوپیکتوس، که آن را به نام پشه‌ی ببر آسیایی نیز می‌شناسند، طبق گفته‌ی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های سازمان بهداشت جهانی ، این ویروس با میکروسفالی مرتبط است، میکروسفالی؛ نقصی مادرزادی است که مشخصه‌اش سر کوچک و رشدنیافتن کامل مغز است.

 سومینویروس چیکونگونیا نام دارد که عامل اصلی انتقال ان از طریق پشه‌ی ببری آسیایی است ، این همان پشه‌ای است که در چین تب دنگی را منتقل می‌کند،چیکونگونیا باعث تب و درد مفاصل شدید و گاهی ناتوان‌کننده می‌شودو از دیگر نشانه‌های آن می توان به درد شدید در عضلات، سردرد، تهوع، خستگی و خارش اشاره کرد ،.گرچه بیشتر مبتلایان در نهایت درمان می‌شوند اما درد مفاصل اغلب تا ماه‌ها و گاهی تا سال‌ها برایشان باقی می‌ماند. در اواخر ۲۰۱۳، برای اولین بار این ویروس در آمریکا، در جزیره‌ای در دریای کارائیب، دیده شد و از آن تاریخ به بعد مواردی از این بیماری در آفریقا، آسیا، اروپا، و اقیانوس آرام و هند شیوع یافت  چیکونگونیا هیچ درمان یا واکسنی ندارد.

چهارمین بیماری خطرناک تب کریمه و تب کنگو است ؛ . این تب اولین بار در سال ۱۹۴۴ در کریمه ظاهر شد و به‌همین‌خاطر نام تب کریمه را گرفت. بعداً، در سال ۱۹۶۹ در کنگو تشخیص داده شد که  نام آن تغییر کرد.این بیماری از کنه و چهارپایان به انسان سرایت کرد با اغازین روزهای شیوع تب کریمه باعث مرگ ۴۰درصد از مبتلایان شد و هنوز هم هیچ واکسنی برای آن کشف نشده است. نشانه‌های تب کریمه ناگهان ظاهر می‌شوند که  عبارت‌اند از سردرد، تب شدید، استفراغ، و درد در کمر و مفاصل و شکم. همچنان که بیماری ادامه پیدا می‌کند کبودی‌های شدید و خون‌ریزی از دماغ، و همین‌طور خون‌ریزی در صورت و دهان و گلو، اتفاق می‌افتد. در بعضی موارد، این ویروس، با تماس افراد با خون آلوده یا مایعات آلوده‌ی بدن، از انسان به انسان منتقل می‌شود. تب کریمه در جاهای مختلفی شناسایی شده، از جمله در آفریقا، آسیای مرکزی، خاورمیانه، اروپای شرقی ، جنوبی و هند.

دیگر بیماری خطرناک تب ماربورگ است که در دهه‌ی شصت میلادی دوبار به‌صورت مرموزی شیوع پیدا کرد ،اولین نشانه های این بیماری روی کارکنان آزمایشگاهی که با میمون‌های آفریقایی واردشده از اوگاندا در ارتباط بودند ، پدیدار شد . این بیماری ناشی از" فیلو"ویروسی از خانواده‌ی ابولا بود. نام این ویروس به واسطه ظهورش در شهر ماربورگ المان "تب ماربورگ" نام گرفت ، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که میزبان طبیعی این ویروس خفاش‌های میوه‌خور از خانواده‌ی پتروپودیدا هستند.

ویروس اول از خفاش‌ها به انسان منتقل شد و بعد از انسان به انسان انتقال پیدا کرد. نشانه‌های این بیماری، که شامل تب بالا، سردرد شدید و درد عضلات است بی‌مقدمه ظاهر می‌شود و به‌سرعت پیشرفت می‌کند و به مشکلات گوارشی، رخوت شدید و خون‌ریزی می‌انجامد. مرگ در کمتر از ده روز بعد از ظاهرشدن اولین نشانه‌ها ۸۸درصد از مبتلایان را ازپای درمی اورد  این ویروس هیچ واکسن و درمانی ندارد. سازمان جهانی بهداشت شیوع این بیماری در آنگولا، جمهوری دموکراتیک کنگو، کنیا، آفریقای جنوبی، و اوگاندا گزارش داده است.

طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت، حدود ۸۰درصد از کسانی که مبتلا به(تب لاسا) ویروس لاسا شده‌اند هیچ نشانه‌ای از بیماری نداشته اند ، برای همین تشخیص این بیماری بسیار سخت است. این ویروس مشترک میان انسان و حیوان است. انسان با تماس با غذا یا وسایل خانگی آلوده به ادرار و مدفوع موش دچار این بیماری می‌شود. اما می‌تواند از طریق خون یا مایعات آلوده‌ی بدن از انسان به انسان نیز منتقل شود. در کسانی که نشانه‌ای از بیماری در آن‌ها ظاهر می‌شود، معمولاً این نشانه‌ها بسیار ملایم است، از جمله تب کم یا ضعف کلی. کسانی که نشانه‌های جدی‌تری در آن‌ها ظاهر می‌شود ممکن است چشم، لثه و بینی انها دچار خون‌ریزی شود. از دیگر نشانه‌ها می‌توان به استفراغ، ناراحتی‌های تنفسی، عرق صورت، کری، و درد شدید اشاره کرد لذا باید گفت تنها حدود یک درصد از مبتلایان به این ویروس می‌میرند.

بیماری‌های کورونوویروسی سارس و مرس : سندروم نارسایی تنفسی خاورمیانه (مرس MERS) و سندروم حاد و شدید تنفسی (سارس SARS) از خانواده‌ی کورونوویروس‌ها هستند. این نوع از ویروس‌ها معمولاً باعث بیماری‌های تنفسی فوقانی می‌شوند. بااینکه به‌نظر می‌رسد انتقال ویروس از طریق شترهای آلوده اتفاق بیفتد، مجله‌ی اسمیتسونیان گزارش کرده که هر دو بیماری به‌راحتی با عطسه و سرفه‌ی انسان نیز منتقل می‌شوند. بیماری سارس اولین بار در سال ۲۰۰۳ در آسیا گزارش شد، اما شیوع جهانی آن به‌سرعت تحت کنترل درآمد و از سال ۲۰۰۴ به بعد گزارشی از ابتلا به این بیماری منتشر نشده است. اما بیماری مرس اولین بار در ۲۰۱۲ دیده شد و از آن تاریخ به بعد در دیگر کشورها نیز مشاهده شده است. ۳۶درصد از بیمارانی که مبتلا به مرس شده‌اند از این بیماری درگذشته‌اند. تاکنون هیچ واکسن یا درمانی برای این بیماری یافت نشده است.

تب دره‌ ریفت و نیپاه: سازمان بهداشت جهانی هر دوی این بیماری‌های مشترک میان انسان و دام را جزو خطرناک‌ترین پاتوژن‌های درحال ظهور آورده است. احتمال شیوع شدید این بیماری بالا است و نرخ مرگ‌ومر ناشی از آن برابر با ۷۵درصد است. اولین بار در سال ۱۹۹۸ آلودگی به ویروس نیپاه در پرورش‌دهندگان خوک در مالزی گزارش شد. در واکنش به این اتفاق بیش از یک میلیون خوک معدوم شد. در شیوع بعدی که در هند و بنگلادش اتفاق افتاد، میزبان این ویروس مشخص نشد. در ۲۰۱۸، این ویروس دوباره در هند شایع شد و حداقل ۱۶ نفر را کشت. رد ویروس تا خفاش‌های میوه‌ی آلوده (این خفاش‌ها میزبان طبیعی این ویروس هستند) در یک چاه و خرگوش‌های درحال تکثیر زده شد. نشانه‌های این بیماری شامل مشکلات تنفسی و سردرگمی ذهنی است.

تب دره‌ی ریفت اولین بار در سال ۱۹۳۱ در میان چوپانان کنیایی کشف شد و از آن تاریخ به بعد در سرتاسر قاره‌ی آفریقا بارها شیوع پیدا کرده است. این بیماری از طریق دست‌گرفتن بافت‌های آلوده‌ی بدن حیوان یا نوشیدن شیر آلوده و یا گزیدن پشه‌ی آلوده منتقل می‌شود. هیچ مورد مستندی از انتقال انسان به انسان این بیماری وجود ندارد. نشانه‌های این بیماری عبارت‌اند از تب، درد عضلات، و سردرد. درصد کمی از بیماران دچار بیماری‌های چشمی و التهاب مغزی می شوند. هیچ کدام از این دو بیماری واکسن ندارند.

سندروم تب شدید همراه با ترومبوسیتوپنیا ؛سازمان بهداشت جهانی این بیماری را نیز جزو بیماری‌های «جدی» طبقه‌بندی کرده است. سندروم تب شدید همراه با ترمبوسیتوپنیا بیماری تازه‌ای است که در ژاپن، چین، و کره‌ی جنوبی دیده شده است. به‌نظر می‌رسد این ویروس را کنه منتقل می‌کند. نشانه‌ی اصلی این بیماری تب بسیار بالا است، و همچنین افت پلاکت‌های خون که باعث خون‌ریزی در بافت‌های بدن و کبودی و انعقاد کند خون می‌شود. طبق مطالعات جدید، نرخ مرگ‌ومیر ناشی از این بیماری در کره‌ی جنوبی ۴۷.۲ درصد بوده است. تاکنون هیچ درمان یا واکسنی برای این بیماری کشف نشده است.

ANTHRAX

سیاه زخم یا آنتراکس بیماری باکتریایی ویژه گیاهخواران اهلی (مانند گوسفند، بز و گاو) است که انسان برحسب تصادف بدان مبتلا می‌شود.عامل بیماری باسیلوس آنتراسیس است. این بیماری از سه طریق منتقل می شود. پوستی: از راه تماس و دستکاری مواد آلوده دامی( پشم، پوست، گوشت، پودر استخوان خام و غیره) مبتلا می‌گردد. میکروب از راه خراش‌های کوچک پوست وارد بدن انسان می‌شود. تنفسی: انتقال تنفسی توسط گرد و غبار آلوده به ندرت دیده می‌شود (در کارخانه‌های پشم بافی و پشم شویی) و گوارشی: انتقال از راه خوراکی توسط گوشت خام یا نیم پز، شیر خام و غیره ممکن است. انتقال از فرد به فرد بسیار نادر است.

دوره نهفتگی بیماری حدود ۷ روز پس از تماس است. تعداد 8 هزار تا 50 هزار میکروارگانیسم برای آلودگی از راه تنفسی لازم است. باکتری به دلیل داشتن کپسول در برابر سیستم ایمنی بدن مقاوم است و با ترشح سم (توکسین) موجب بروز علایم می‌شود.

با وجود چنین بیماری های خطرناکی که حتی نام انها یکبار هم در ایران برده نشده است چه اینکه کسی بخواهد به ان مبتلا شود شاید نهفته در نوع فرهنگ و تغذیه مسلمانان باشد .

دکتر سمیعی پروفسوری که نام ان شهره جهان است در خصوص کرونا و شیوع ان در ایران گفته است ویروس کرونا که یک نوع سرما خوردگی با کمترین خطر تلفات است در ایران عملا کنترل شده است.

وی ادامه داد: طبق استاندارد ها وقتی بیش از ده روز از آغاز تایید وجود یک بیمار مبتلا به ویروسی مثل کرونا در یک کشور می گذرد وآمار مبتلایان کمتر از ۵۰۰ نفر است یعنی بیماری در کنترل سیستم بهداشتی آن کشور قرار دارد.

سمیعی خاطرنشان کرد: اکنون که بیش از یک ماه از تشخیص اولین مورد مبتلا به سرماخوردگی کرونا می گذرد و تعداد بیماران قطعی مبتلا به کرونا به صد نفر نمی رسد یعنی سیستم بهداشتی ایران کارآمدی خود را نشان داده است و از چین و ایتالیا و کره جنوبی موفق تر عملکرده است.

در تمام این بیماری های عامل اصلی ان حیوانات و جانورانی هستند که به شکلی در اسلام از خوردن انها یا نگهداریشان نهی شده است .

در کشور های افریقاییی و یا کشورهایی که با نظام کمونیستی اداره می شوند وخوردن و اشامیدن هرچیزی مباح است شیوع بیماریهای عجیب و غریب نیز به فور بسیاردیده می شود به طور مثال در اسلام خورن گوشت حیوانات حرام گوشت که خون جهنده دارند حرام است لذا عامل اصلی بیماری کرونا در کشور چین نیز مورچه خوار بیان شده است زیرا این حیوان نیز هم خون جهنده دارد و هم حرام گوشت است لذا باید به این امر پی برد که اسلام دین سلامتی است و خداوند عالم از همه  ی وجود انسانی که خود ساخته است باخبر است .

اما نکته دیگر در کشورهای اسلامی بخصوص ایران توجه بسیار به نظافت است که مبنای اسلام بیان شده و در حدیث "النظافته و من الایمان "و توصیه های مکرر پیامبر(ص) در امر بهداشت باعث کاهش بیماری های واگیردار و حتی ریشه کنی بسیار از انهاست

واخرین نکته تلاش دولت ها برای ایجاد بهداشت دولتی در ایران است زیرا هر کودکی از بدو ورود به این دنیا با انواع واکسن ها و درمان های رایگان تحت نظر مراکز بهداشت قرار می گیرند که این امر نیزنقطه قوت بسیار خوبی در ایران است و اکثر بیماری های واگیردار همچون سرخک سرخچه ،فلج اطفال و حتی هپاتیت ها در ایران ریشه کن شده اند .

با این اوصاف می توان به این امر پی برد شاید کرونا از ویروسهای خطرناکی باشد که چین را درگیر خود ساخته است اما این بیماری منشائی در ایران نداشته است و اکنون هم در ایران نیز تنها با یک بی احتیاطی شایع شده است لذا نمی توان ان را جزو بیماریهای کشنده معرفی کرد طبق اعلام بیانیه سازمان بهداشت جهانی از ابتدای پاییز در امریکا 5800 نفر بر اثر ابتلا به بیماری انفولانزا جان خود را از دست دادند اما این رخداد د رایران تنها جان 60 نفر را گرفته است پس با وضعیتی که  در امریکا مشاهده شده است آیا باید ترسید و خود را قرنطینه کرد !!

باید دانست اگر یک بیماری در کشوری فراگیر شد با نام کشنده ترین نوع بیماری نمی توان با ان برخورد کرد اما می توان راه های پیشگیری را در همه حال رعایت نمود تا موج ان فراگیر نشده و شهروندان را نگران نکند و امنیت روانی جامعه را بهم نزند .

پی نوشت : سازمان بهداشت جهانی ,مکارم الاخلاق,جهاد دانشگاهی

انتهای پیام /

 

 

زمان انتشار: پنج شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۴:۲۵

شناسه خبر: 86169

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب