چرا مالیات ۱۰ درصد از حقوق اساتید حق التدریس کسر م خبرگزاری علم و فناوری - چرا مالیات ۱۰ درصد از حقوق اساتید حق التدریس کسر می‌شود؟

چرا مالیات ۱۰ درصد از حقوق اساتید حق التدریس کسر می‌شود؟

معاون سابق پژوهشی وزارت علوم معتقد است عدم وجود نظام تجمیع در کنترل کردن مجموع درآمد‌ها باعث کسر ۱۰ درصد مالیات از پرداختی‌های حق‌التدریس‌ها با پرداختی کم شده است.

فارس من| چرا مالیات 10 درصد از حقوق اساتید حق التدریس کسر می‌شود؟

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، سامانه «فارس من» سامانه‌ای است که مخاطبان خبرگزاری فارس می‌توانند از طریق آن مشکلات خود در تمام حوزه‌ها را مطرح کنند تا خبرنگاران خبرگزاری فارس این مشکلات را پیگیری کرده و پاسخ آن را از مسؤولان دریافت کنند.

مخاطبان خبرگزاری فارس موضوع «چرا مالیات 10 درصد از حقوق ناچیز اساتید حق التدریس کسر می‌شود؟» را مطرح کرده و تاکید کردند که طبق تبصره های ۱ و ۲ قانون مالیات های مستقیم و وضع مقررات قانونی از حقوق اساتید حق التدریس ۱۰ درصد به عنوان مالیات کسر می‌شود. در حالی که با وضعیت فعلی دانشگاه‌هاکاهش چشم گیر واحدهای درسی مدرسین حق التدریس به دلیل کمبود دانشجو بخصوص در دانشگاه آزاد و پیام نور و پرداخت ناچیز به مدرسین حق التدریس، مبلغ پرداختی توسط دانشگاه به هر مدرس بسیار کم بوده و طبق قانون وقتی حقوق از حد معینی کمتر باشد به آن مالیات تعلق نمی‌گیرد. از خبرگزاری فارس تقاضامندیم پیگیر این مطالبه به حق مدرسین حق التدریس دانشگاهی جهت اصلاح بندهای قانونی مذکور در مجلس شورای اسلامی باشد.

مخاطبان فارس من از خبرگزاری فارس خواستار گفت‌وگو با مسؤولان شدند که خبرنگاران خبرگزاری فارس برحسب وفای به عهد این موضوع را پیگیری کردند.

* کسر مالیات ۱۰ درصد از حقوق حق‌التدریس‌ها بالا است

 

سید داود محمدی عضو هیأت رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی بر این باور است که دریافت مالیات یک امر قانونی و مسلم است و هر کسی که دریافتی و درآمدی دارد باید مالیات آن را بپردازد.

وی با بیان اینکه عموما از کارمند‌های دولت به طور تعریف شده مالیات ۱۰ درصد اخذ می‌شود، یادآور شد: برخی از منابع درآمدی و افراد یا مشاغلی که درآمد بالا دارند سعی می‌کنند به هر شکلی از پرداخت مالیات فرار کنند.

محمدی در ادامه با بیان اینکه میزان مالیات کسر شده باید متناسب با دریافتی و شغل باشد، خاطر نشان کرد: کسر مالیات ۱۰ درصد از حقوق حق‌التدریسی بالاست و باید این کار عادلانه‌تر صورت بگیرد.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با تاکید بر بازنگری در کسر مالیات از حقوق حق‌التدریس‌ها ، اظهار داشت: قطعا می‌توان در مورد کسر مالیات ۱۰ درصد از حقوق حق‌التدریس‌ها  در مجلس صحبت کرد.با توجه به سختی این شغل پرداختی آن عادلانه نیست بنابراین دریافت کسر مالیات ۱۰ درصد رقم بالایی است.


 *کسر مالیات فقط خاص اساتید حق‌التدریس نیست

محمد مهدی مهدی‌نژاد نوری معاون سابق پژوهشی وزارت علوم معتقد است که  به طور کلی هر نوع درآمدی در کشور مشمول مالیات می‌شود و فقط خاص اساتید حق‌التدریس نیست.

*عدم وجود نظام تجمیع در کنترل کردن مجموع درآمد‌ها باعث کسر ۱۰ درصد مالیات از پرداختی‌های حق‌التدریس‌ها با پرداختی کم شده است

وی افزود: ممکن است یک استاد ۲ واحد تدریس کند اما استاد دیگری ۱۰ واحد در دانشگاه‌های مختلف تدریس کند. به همین دلیل اگر اطلاق به حق‌‌التدریس ناچیز کنیم امری کلی نیست و اگر پرداختی ناچیز است ۱۰ درصد مالیات هم برای این فرد ناچیز است. یعنی این امر نسبی است و مطلق نیست که بگوئیم مثلا فلان عدد را از حقوق همه کسر کنند.

معاون سابق پژوهشی وزارت علوم خاطر نشان کرد: اگر کسی پیشنهاد کند که مثلا تا مبلغ مشخصی در مجموع از معافیت مالی برخوردار باشند باید در این صورت یک سیستم‌دیده‌بانی و کنترل وجود داشته باشد که هر فرد چند دانشگاه حق التدریس کار می‌کند.اگر یک استاد در ۳ دانشگاه حق‌التدریس کار کند سر جمع ۳ میلیون است یعنی ۳ تا ۱ میلیون تومان دریافت می‌کند که این نیازمند یک سیستم تجمیع حقوق است که این سیستم وجود ندارد بنابراین تصمیم به اخذ ۱۰ درصد مالیات گرفته شده است.

مهدی‌نژاد نوری گفت: دولت حقوق‌های پایین را از مالیات معاف کرده است و افرادی که حقوق بالاتر دریافت می‌کنند را نیز با یک عدد مشخص ملزم به پرداخت مالیات می‌کند. اما این کار را دولت برای جاهایی که درآمد آنها متمرکز،‌یکجا و مشخص است انجام داده است.

وی افزود:اما در مورد حق‌التدریس‌ها با دریافتی کم که ممکن است هیچ شغل دیگری نیز نداشته باشند  عدم وجود نظام تجمیع در کنترل کردن مجموع درآمد‌ها باعث شده که نتوان تلقی کرد که جزء حداقل بگیران هستند بنابراین از آن مالیات کسر نکنند ولی چون امکان نظارت وجود ندارد کسر مالیات متفاوت نیست.

*حق‌التدریسی‌ها معاف از مالیات شوند

 

 میر‌حمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و  تحقیقات مجلس شورای اسلامی می گوید با توجه به اینکه بخشی از جامعه با حقوق‌های پایین از پرداخت مالیات معاف هستند اصولا باید همه افراد حق‌التدریسی هم معاف از مالیات باشند. مبلغی که این اساتید دریافت می‌کنند حتی به اندازه حداقل حقوق بر اساس حقوق قانون کار هم نیست چون پراکنده و تعداد ساعات کمی را به تدریس مشغول هستند.

*کسر مالیات از افراد در دسترس نیاز به تشکیلات مستقل ندارد

وی افزود: در مجموع اساتیدی که به عنوان موظفی انجام وظیفه می‌کنند و حقوق می‌گیرند و یک وقت اضافه هم برای تدریس در دانشگاه‌ها به صورت حق‌التدریس می‌گذرانند مبلغ زیادی دریافت نمی‌کنند. اگر ما واقعاً به دنبال اخذ مالیات هستیم، قرار نیست که حقوق افرادی که در دسترس ما قرار دارد را چه خودشان بدانند و یا ندانند را به صورت اتوماتیک کم کنیم و بعد بگوییم این میزان مالیات کسر شده است. اگر این را به عنوان اخذ مالیات محاسبه کنیم تشکیلات مستقلی هم در کشور برای‌ آن لازم نیست.

*درآمدهای کلان و میلیاردی در جاهای مختلف را برای کسر از مالیات شناسایی کنیم 

سخنگوی کمیسیون آموزش و  تحقیقات مجلس شورای اسلامی یادآور شد: درست این است که درآمدهای کلان و میلیاردی در جاهای مختلف را برای کسر از مالیات شناسایی کنیم خصوصاً‌ کسانی که کارمند دولت نیستند. باید تمام تلاش‌مان را برای گرفتن مالیات از چنین افراد و مشاغلی قرار دهیم هر چند این کار سخت است اما ارزشمند است و قطعا بخشی از مشکلات جامعه را حل خواهد کرد. بنابراین باید به شناسایی و بررسی مستندات در مورد افراد با درآمد بالا بپردازیم.

میرزاده در پاسخ به این خواسته مخاطبان فارس که خواستار اصلاح بندهای قانونی مجلس شورای اسلامی بودند،‌توضیح داد:من خلاء قانونی در مورد این قضیه نمی‌بینم چون قانون برای حقوق‌های پایین مشخص شده است اینکه کارمند دولت بخواهد اضافه کار داشته باشد و اساتید حق‌التدریس باشند نیاز به مصوبه قانونی مجلس شاید نباشد.

*حق‌التدریس‌ها از مالیات معاف شوند

وی ادامه داد:‌البته می‌توان این مسأله را بررسی کرد که مبلغ کلان حق‌التدریسی چه اندازه است آیا اگر کل آن جمع شود عدد قابل توجهی است یا نه، اما در مجموع نظر من این است که این بخش از جامعه را می‌توان از پرداخت مالیات معاف کرد و در مقابل از آن جاهایی که اطلاعاتش در اختیار ما نیست و تلاش زیادی برای جمع کردن اطلاعات آنها لازم است را مورد بررسی قرار دهیم و اگر بتوانیم این کار را انجام دهیم می‌توان مالیات مربوط به حق‌التدریس‌ها را در یک یا دو پروژه جمع کرد.


*اصل پرداخت مالیات برای تمام اقشار در صورت تناسب با سطح مالی افراد قابل قبول است

 

غلامرضا گودرزی معاون آموزشی تحصیلات تکمیلی دانشگاه امام صادق(ع)  گفت: بر اساس یک مبنای کلی می‌توان گفت با توجه به بحث‌های اسلامی و علمی که در زمینه کسر مالیات از درآمد هر فرد وجود دارد اصل پرداخت مالیات درست و الزامی است. 

*کسر مالیات باید برای همه اقشار جامعه وجود داشته باشد

وی افزود: در کنار این اصل ملاحضاتی نیز وجود دارد ؛ اول اینکه کسر مالیات برای همه اقشار جامعه یعنی اعضای هیأت علمی، بازاری‌ها، کارگر ،‌کارمند و هنرمند و هنر پیشه وجود داشته باشد. هر کسی درآمدی کسب می‌کند باید مالیات آن را بدهد مگر جاهایی که ملاحضات سیاست‌گذاری در مورد کسر مالیات وجود دارد که در این مورد هم باید علمی، حساب شده و هدف‌دار اقدام کرد.

*ضریبی که برای کسر مالیات در نظر گرفته می‌شود باید متناسب با سطح افراد باشد

معاون آموزشی تحصیلات تکمیلی دانشگاه امام صادق افزود: نکته دوم ضریبی که برای کسر مالیات محاسبه می‌شود باید متناسب با سطح افراد باشد. در بعضی از مواقع مشاهده شده میزان کسر از مالیات  برای نیرویی که نخبگی و تلاش داشته نسبت به نیرویی که کمتر تلاش کرده بیشتر بوده است. البته این نکته در همه جا اینگونه نیست.این مطلب به این معناست که باید در همه جا میزان کسر مالیات با درآمد فرد یکسان و برای فرد توجیه داشته باشد.

*عدد تعیین شده دولت برای مالیات باید با واقعیت‌های زندگی و شرایط اقتصادی افراد سازگار باشد

 گودرزی نکته سوم در مورد ملاحضات لحاظ شده در مورد کسر مالیات را چنین مطرح کرد و گفت: دولت در قالب طرح‌های بودجه‌ای عدد و قاعده‌ای برای حذف حدی از مالیات دارد. اینکه دولت چه عددی برای کسر مالیات تعیین می‌شود مسلما با توجه به نظرات کارشناسی و کار‌های تحقیقاتی مجلس و دولت صورت می‌گیرد که این عدد باید با واقعیت‌های زندگی و شرایط اقتصادی سازگار باشد که فشار مضاعفی به اقشار کم درآمد وارد نشود و از طرف دیگر دولت بتواند تامین مالی نیز داشته باشد.

زمان انتشار: پنج شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۹:۲۰

شناسه خبر: 86178

کلید واژه‌ها:
دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب