افزایش دو برابری سرعت بافت فرش خبرگزاری علم و فناوری - افزایش دو برابری سرعت بافت فرش
با اختراع مبتکر یزدی صورت گرفت؛

افزایش دو برابری سرعت بافت فرش

مبتکر یزدی با انجام تغییرات در چله کشی و جداسازی دهنه بافت از دهنه پودها موفق به افزایش دو برابری سرعت بافت فرش شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از یزد؛ علی محمد دهقان منشادی در سال ۱۳۳۵ در یزد به دنیا آمد. وی تا مقطع فوق لیسانس نساجی به امه تحصیل پرداخت. اعضای خانواده وی همه فرشباف بودند و به خاطر همین او هم از کودکی با فرش آشنایی کامل دارد. خدمت سربازی را در تبریز گذراند و همین امر مقدمه ای شد برای آشنایی او با هنر فرش تبریز. دهقان از سال ۷۵ با تدریس در دانشگاه ملاصدرا به عنوان مدرس فرش فعالیت خود را آغاز کرد و در دانشگاه های امام علی(ع) و دانشگاه فنی یزد نیز سابقه تدریس همین رشته را دارد.

این استاد دانشگاه و فعال صنعت فرش موفق به ابداع گره جدیدی به نام گره گردان شده است. گره ای که علاوه بر حفظ کیفیت فرش سرعت بافت را نصف می کند.

وی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از یزد؛ بیان داشت: در بافت فرش دو نوع گره فارسی یا نامتقارن و گره ترکی یا متقارن استفاده می شود  گره ترکی به خاطر اینکه هر دو نخ چله با نخ تار درگیر میشوند سفت تر از فرشی هستند که با گره فارسی بافته می شوند. اما این دو نوع بافت از نظر استحکام و کیفیت خیلی تفاوتی با هم ندارند.

دهقان با بیان اینکه "گره گردان" مقاومتی در حد دو گره مرسوم دارد عنوان کرد: آزمایش مقاومت کشش گره در آزمایشگاه اداره استاندارد یزد و مرکز ملی فرش انجام شد هر چند اعداد این دو آزمایش یک مقدار با هم فرق داشتند اما هر دو مقاومت کشش گره گردان را در حد گره ترکی اعلام کردند.

وی اعلام کرد: کاهش سرعت بافت فرش به نصف، عدم آسیب دیدگی انگشتان دست بافنده، افزایش مقاومت سایش فرش پشت عدم امکان جفتی بافی و هرگونه تقلب دیگراز جمله مزایای بافت فرش با این شیوه است.

وی با بیان اینکه در این شیوه از انجام تغییرات در چله کشی و جداسازی دهنه بافت از دهنه پودها استفاده می شود گفت: تمام تغییراتی که در دارهای قالی باید شکل بگیرد هزینه اندکی در حد یک میلیون ریال دارد اما نتیجه آن نصف شدن زمان سرمایه گذاری و رسیدن به محصول است.

دهقان ادامه داد: نهایتاً در سال ۸۷  این گره از سوی مرکز ملی فرش به عنوان یک ابداع جدید در نمایشگاه بین المللی تهران به نمایش گذاشته شد.

این مبتکر یزدی اذعان داشت: در مورد استفاده از این نوع گره تا کنون نظر بنده این بوده که مرکز ملی فرش گره را از بنده خریداری کرده و در کشور آموزش دهد ولی متاسفانه علی رغم همه قول هایی که داده بودند تا الان چنین اتفاقی صورت نگرفته است.

وی اظهار داشت: در حال حاضر بنده بازنشسته هستم و به دلیل فراغت بیشتر آموزشگاهی در زمینه تابلو فرش تاسیس کرده ام و با آموزش این نوع گره به دنبال این هستم که انشاالله بتوانم بافت فرش با این نوع گره را اشاعه بدهم. تا کنون هم چندین بافنده این شیوه را فراگرفته و در مناطق مختلف مشغول به کار هستند.

انتهای پیام/

 

 

زمان انتشار: جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۲:۱۳

شناسه خبر: 86193

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب