خبرگزاری علم و فناوری

طی یک بیانه غیر رسمی

شکارچیان کشتار ۲۷ هزار پرنده در میانکاله را گردن گرفتند/ محیط زیست پیگیر جدی ماجرا شد

طی یک بیانیه غیر رسمی تعدادی از شکارچیان کشتار ۲۷ هزار پرنده در میانکاله را برعهده گرفتند

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مازندران، پرونده کشتار پرندگان در میانکاله هنوز روی میز رسانه‌ها و افکار عمومی باز است.

با ورود کرونا به کشور تا حدودی پیگیری‌های رسانه‌ای نسبت به این موضوع کمتر شده اما همچنان نیم نگاه افکار عمومی به روی پرونده میانکاله وجود دارد و پیگیری‌ها در این ارتباط وجود دارد.

بر اساس آخرین آمار منتشر شده 27 هزار قطعه پرنده در میانکاله تلف شده‌اند، تحقیقات و نتایج دامپزشکی اصرار بر مرگ پرندگان به دلیل مصرف سم بتولیسم دارد.

اگرچه متولیان دامپزشکی تلاش کردند که با اعلام علت مرگ تا حدودی تنش‌ها در این زمینه را کاهش دهند و از شدت دل نگرانی‌های اجتماعی در این ارتباط بکاهند اما این موضوع چندان قابل قبول نبوده و همیشه افکار عمومی متظر دریافت خبرهای جدیدی در این ارتباط بوده است.

با انتشار متنی از سوی تعدادی فعالان شکار در ارتباط با تلفات پرندگان این پرونده ابعاد جدید تری به خودش گرفته است.

تلف شدن 27 هزار پرنده موضوعی نیست که به راحتی از کنار آن گذشت، این روزها اطلاعیه‌ای از سوی فعالان شکار در ارتباط با مرگ پرندگان مطرح شده که مدیران محیط زیست را به واکنش وا داشت.

در شلوغی بحران کشتار پرندگان در میانکاله کلیپی از معاون محیط زیست مازندران منتشر شده بود که اعلام کرد اطلاعات کافی درباره علت مرگ پرندگان در اختیار دارد اما در این کلیپ درباره جزئیات بیشتر اشاره‌ای نشده است.

در متن اطلاعیه شکارچیان پرندگان در میانکاله آمده است که به دلیل ممانعت متولیان امر در استان مازندران برای جلوگیری از شکار نسبت به آغشته کردن سم در آب اقدام کردند و اگر روند ممنوعیت شکار پرندگان ادامه داشته باشد تبعات خطرناکی در انتظار است.

مدیران محیط زیست مازندران نسبت به این موضوع واکنش جدی‌تری نشان دادند.

ابراهیمی مدیرکل محیط زیست مازندران در واکنش به انتشار این پیام، اظهار کرد: مطلب آنها شوخی باشد یا جدی فرقی ندارد، محیط زیست با کسی شوخی ندارد، لذا پیرو این موضوع، شکایت خود را به دادستانی اعلام کردیم و پیگیر هستند.

  وی ادامه داد: ما ضرر و زیان حاصل از تلفات پرندگان را از شکارچیان مطالبه می‌کنیم و اگر آنها در پایان بگویند شوخی بوده است، باز هم به جرم تهدید محیط زیست و تشویش اذهان عمومی باید پاسخگو باشند.صسٌض  

  مدیرکل محیط زیست مازندران در پایان تأکید دارد که شکارچیان در مطلب منتشر شده(شوخی یا جدی) مسوولیت یک اتفاق مهم زیست‌محیطی را پذیرفته‌اند و به جرم خود اعتراف و اذعان کردند، ما نیز بر حسب وظیفه برخورد قاطع با متخلفان خواهیم داشت و قطعاً دستگاه قضایی تا دستگیری عوامل این اقدام و روشن‌شدن ماجرا پیش می‌رود.

دامپزشکی در دیگر طرف این ماجرا قرار دارد، باکوئی مدیر روابط عمومی دامپزشکی مازندران، درباره ادعاهای مطرح شده شکارچیان اظهار کرد: به استناد نتایج آزمایشگاهی حاصله از آزمایشات سازمان دامپزشکی کشور همانگونه که پیش از این به آگاهی رسیده عامل تلفات در پرندگان وحش تالاب میانکاله، بوتولیسم تیپ C ناشی از فعالیت باکتری کلوستریدیوم بوتولینوم بوده که  توسط سازمان اعلام شده بود .

وی با اعلام اینکه ادعای‌های مطرح شده توسط برخی از شکارچیان غیر رسمی برخی شکارچیان است، گفت:همکاران محیط زیست مازندران پیگیر این ماجرا هستند و در این زمینه ورود پیدا کردند.

مسؤول روابط عمومی دامپزشکی مازندران، اضافه کرد: در صورت اثبات این ادعا، حالا این سم چگونه و توسط چه افرادی در اکوسیستم تالاب وارد شده،  دامپزشکی متولی این امر نبوده و نمی‌توانیم در این ارتباط اظهار نظر کنیم.

 

 این کارشناس دامپزشکی اضافه کرد: سم خطرناک بوتولیسم از فعالیت باکتری کلستریدیوم بوتولینوم در شرایط بی هوازی تولید می شود و دارای چند تیپ میباشد که نوع C آن خوشبختانه مشترک بین انسان و حیوان نبوده و فقط مختص پرندگان میباشد، چگونه توسط این شکارچیان به دست آمده ، خود جای سوال است و به نظر غیر ممکن است، البته این موضوع باید توسط مراجع ذیصلاح پیگیری شود.

مسؤول روابط عمومی دامپزشکی مازندران، اضافه کرد: باید صبر کرد تا بررسی همکاران ما در محیط زیست به نتیجه برسد تا واقعیت این ماجرا برای مردم و فعالان و علاقمندان محیط زیست روشن شود،در صورت اثبات این موضوع برخورد جدی با عامل کشتار پرندگان انتظار افکار عمومی و  علاقمندان به محیط زیست است.

انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 86199

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
۰ مخالف          ۰ موافق
دوشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۰:۵۶:۲۰

روی وحشیترین حیواناتو سفید کردن .حیوانتر ووحشیترازینا مقاماتی هستن که این حیوانات خونریز باپشت گرمی اون پست ترازحیوانات این غلطارو مرتکب میشدند.لعنت براین قوانین فسادزا وتصویب کنندگانش.لعنت براین تدبیر .ننگ براین ادارات نظارتی رشوه خار.وقتی محیط بانان یه استان بخاطر شکار قرقاول یک حیوان زاده یکماه تعطیل میکنن وبا چند وحشی همراه اون حیوان زاده را میفتن تا درشکار قرقاول کمکش کنن.دیگه چه انتظار ازعمال وحوش این خونریزان رشوه خار.علی برکت الله

اشتراک گذاری مطالب