از کرونا نترسید، مقاومت بدنتان را بالا ببرید خبرگزاری علم و فناوری - از کرونا نترسید، مقاومت بدنتان را بالا ببرید

از کرونا نترسید، مقاومت بدنتان را بالا ببرید

خط اول پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونای انسانی رعایت بهداشت فردی و خصوصاً بهداشت دستهاست اما می‌توان با افزایش مقاومت بدن آمادگی سیستم ایمنی خود را در برابر این بیماری یا سایر بیماری‌ها بالا ببریم.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ خط اول پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونای انسانی رعایت بهداشت فردی و خصوصاً بهداشت دستهاست اما می‌توان با افزایش مقاومت بدن آمادگی سیستم ایمنی خود را در برابر این بیماری یا سایر بیماری‌ها بالا ببریم.

عیسی برجی، روانشناس در این باره می‌گوید: این روزها موضوع ویروس کرونا و میزان شیوع و نحوه پیشگیری، دغدغه اکثر افراد جامعه شده است و هر روز بر نگرانی‌ها افزوده می شود. و آمار مبتلایان چه در شهرهای ایران و چه در کشورهای دیگه در فضای مجازی، ترس و اضطراب شدیدی در جامعه به راه انداخته است.

البته واکنش به این موضوع استرس‌آور تا حدی طبیعی است. اما اگر بیش از حد باشد باعث بروز مشکلاتی و از جمله ضعیف‌تر شدن سیستم ایمنی بدن در اثر استرس می‌شود.

بطور کلی در مواقع بحران  سطح هیجان منفی انسان  مانند ترس، اضطراب و غم افزایش پیدا می‌کند و اگر این هیجانات به خوبی مدیریت و کنترل نشود منجر به ضعف سیستم ایمنی می‌شود. بنابراین  کنترل  و مدیریت هیجانات منفی، نیاز به آموزش خود مراقبتی و حمایت روانی با شیوه‌های مختلف می‌باشد. قبل از اشاره به شیوه‌های کاهش استرس و خود مراقبتی، می‌توان به اصل ۹۰ و ۱۰  اشاره کرد که براساس این اصل، بیشتر موانع  و عوامل استرس‌زا را خودمان ایجاد می‌کنیم و طبق این اصل نود درصد دست ماست و فقط ده درصد عوامل بیرونی است. بنابراین ابتدا  به وضعیت خود مسلط شویم و به جای نگرانی‌های بی مورد دنبال راهکار باشیم.

لذا بجای بی خیال شدن و عدم پیشگیری و یا دوری گزینی و فرار، اقدام هوشمندانه و پیشگیرانه داشته باشیم.

-با دید مثبت نگاه کنیم به شرایط و از اینکه کنار خانواده هستیم خیلی خوشحال باشیم و اینکه  شستشوی دستها چه برا این ویروس و چه برای جلوگیری از سایر بیماریها بیش از پیش برای ما دارای اهمیت هست.

- نحوه شستشوی صحیح دست و اقدامات پیشگیرانه را از منابع علمی و دانشگاهی یاد بگیریم.

- احساسات اضطرابی خود را کنترل کنیم.

-شیوه زندگی سالم با تغذیه خوب،خواب کافی و ورزش و فعالیت های  انفرادی را داشته باشیم.

- بجای خواندن اخبار نامشخص و نامعتبر واقعیت لازم را در مورد نوع ویروس، نحوه انتقال و راهکارهای پیشگیرانه را از منابع علمی پزشکی یاد بگیریم.

- از شرکت در مجالس پر ازدحام و ترافیک ها خود داری کنیم.

- در مورد استفاده از ماسک و مواد ضد عفونی کننده و دستکش هم ضمن اجرای دستورات وزارت بهداشت، فقط در حد ضرورت و افراد دارای علائم سرماخوردگی استفاده نمایند. چه بسا که تبلیغ دروغین از ماسک توسط افراد سودجو به بهانه های جلوگیری از بیماری، فریب روانی است و ضرورتی ندارد.

- این موضوع را بدانید که استرس و هیجان های منفی باعث تشدید در بیماری ها و ضعف سیستم ایمنی بدن می شود، بنابراین با نهایت خونسردی موضوعات آموزشی و روش های پیشگیری و رعایت موارد بهداشتی را با خانواده و اطرافیان مرور کنید تا این موضوع نهادینه و فرهنگ سازی شود.

انتهای پیام/حسینی مفرد

زمان انتشار: جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۴:۳۹

شناسه خبر: 86202

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب