برگزاری اولین نشست کمیته علم، پژوهش و فناوری اتحادیه دانشگاه های دولتی حاشیه دریای خزر

اولین نشست کمیته علم، پژوهش و فناوری اتحادیه دانشگاه های دولتی حاشیه دریای خزر برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از گیلان، با حضور نمایندگان دانشگاه ها، موسسات تحقیقاتی و پارک های علم و فناوری از پنج کشور ایران، روسیه، آذربایجان، ترکمنستان و قزاقستان اولین نشست کمیته علم، پژوهش و فناوری اتحادیه دانشگاه های دولتی حاشیه دریای کاسپین در دانشگاه دولتی آستراخان روسیه تشکیل شد. به دنبال ابتکار عمل تشکیل کمیته های پژوهشی، دانشجویی و آموزشی در بیست و دومین اجلاس اتحادیه که در مهر ماه سال جاری در دانشگاه گیلان برگزار شد، دانشگاه دولتی آستراخان روسیه مسوول کمیته پژوهشی اتحادیه شد. به دنبال فراخوان این دانشگاه، نمایندگان دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری گیلان و مازندران از ایران در اولین نشست کمیته پژوهش که به منظور تهیه اساسنامه و نقشه راه تشکیل شد، حضور یافتند.

در اولین روز این نشست دو روزه محورهای همکاری های مشترک اعضای اتحادیه در نشستی با عنوان "دریای کاسپین درقرن بیست و یکم، راههای توسعه پایدار" بررسی شد. در این نشست که شخصیت های علمی، سیاسی و فرهنگی نظیر سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در آستراخان، نماینده وزیر علوم جمهوری فدراتیو روسیه، نماینده سازمان علمی و فرهنگی یونسکو در دانشگاه آستراخان حضور داشتند، معاون پژوهش و فناری دانشگاه گیلان به تبیین اولویت های پژوهش در دریای خزر پرداختند. آقای دکتر میرحسینی ضمن تاکید بر فرصت های خوب پیش آمده برای تبادل دانش و اطلاعات بین دانشگاه ها، موسسات تحقیقاتی و پارک های علم و فناوری حاشیه دریای کاسپین، آلودگی، تنوع زیستی، حمل و نقل، اقتصاد، فرهنگ، تمدن و روابط انسانی و اجتماعی مردم حاشیه دریای کاسپین را از مهمترین مسائل پژوهشی برشمردند و پیشنهاد دادند تا جشن یا همایش روز کاسپین برگزار شود. سپس اعضای حاضر کمیته پژوهشی اتحادیه، اساسنامه پیشنهادی را مورد بررسی قرار دادند و در خصوص نقشه راه فعالیت های پژوهشی در سه بخش مسایل عمومی، رخدادهای علمی و الویت های پژوهشی به بحث وتبادل نظر پرداختند. در خاتمه مقرر شد اساسنامه و نقشه راه برای تایید نهایی در مجمع عمومی اتحادیه مطرح گردد.

در ادامه این نشست نمایندگان دانشگاه گیلان به همراه دکتر نجفی رایزن علمی ایران در روسیه، بلاروس، اوکراین و آسیای میانه از دانشگاه های علوم کشاورزی تیمریازوف و دانشگاه رودن مسکو بازدید کردند. در نشست مشترکی که با معاون دانشگاه رودن انجام شد برگزاری دوره های مشترک در مقطع کارشناسی ارشد در رشته های مهندسی مواد و ریاضی کاربردی در چارچوب یک تفاهم نامه همکاری مطرح گردید. این دانشگاه با 33000 دانشجو (که 9000 دانشجوی آن بین المللی هستند) یکی از دانشگاه های جامع مهم روسیه محسوب می شود. همچنین در ملاقات با مسوولین دانشگاه علوم کشاورزی تیمریازوف مسکو طرفین بر همکاری مشترک در زمینه های مختلف و بخصوص مهندسی منابع آب توافق کردند. نمایندگان دانشگاه گیلان همچنین ملاقاتی با آقای دکتر سلیمانی رایزن فرهنگی ایران در مسکو داشتند که در خلال این نشست مقرر شد دانشگاه گیلان مجری برگزاری دوره های کوتاه مدت دانش افزایی برای استادان ایران شناس و شرق شناس دانشگاه های روسیه و حوزه قفقاز در تابستان سال آینده باشد.  

شایان ذکر است ریاست دوره ای اتحادیه دانشگاه های دولتی حاشیه دریای کاسپین را که 57 دانشگاه و مرکز تحقیقاتی و فناوری در آن عضو هستند دانشگاه گیلان بر عهده دارد.

انتهای پیام

زمان انتشار: پنج شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 86286

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب