نمونه اولیه دستگاه بخار با فشار بالا برای ضدعفونی خبرگزاری علم و فناوری - نمونه اولیه دستگاه بخار با فشار بالا برای ضدعفونی و ویروس زدایی کرونا ویروس طراحی و ساخته شد
به همت محققان اصفهانی؛

نمونه اولیه دستگاه بخار با فشار بالا برای ضدعفونی و ویروس زدایی کرونا ویروس طراحی و ساخته شد

نمونه اولیه دستگاه بخار با فشار بالا برای ضدعفونی و ویروس زدایی کرونا ویروس جدید به همت محققان اصفهانی طراحی و ساخته شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، «نمونه اولیه دستگاه بخار با فشار بالا برای ضدعفونی و ویروس زدایی کرونا ویروس جدید» به همت محققان اصفهانی طراحی و ساخته شد.

شیوع کروناویروس جدید که از ووهان چین سرچشمه گرفته، تا امروز بیش از 3 هزار نفر را کشته و بیش از 90 هزار نفر را  نیز آلوده کرده است. این ویروس باعث ایجاد بیماری به نام COVID-19 می شود.

این روزها با شیوع بیماری کرونا ویروس جدید در ایران ضدعفونی و ویروس زدایی هم یکی از مباحثی است که ذهن افراد زیادی را درگیر کرده است، برخی افراد دنبال سودجویی هستند و همه تلاش خود را بکار گرفته تا با احتکار مواد بهداشتی مورد نیاز مردم جیبهایشان را پر کنند. در این میان عده ای هم دغدغه این را دارند تا به هر شکلی که بتوانند این مشکل را از سر راه مردم و کشور عزیزمان بردارند.

حمید رضا فقیری نژاد جوانی فناور است و بواسطه دانشی که در اختراع و ساخت داستگاههای مختلف کسب کرده است، در این شرایط دست بکار شده و نمونه سازی اولیه دستگاه بخار با فشار بالا برای ضدعفونی و ویروس زدایی جهت مبارزه با ویروس نو ظهور کرونا را انجام داده و مدعی است این دستگاه قوی ترین ابزار برای مبارزه با این ویروس است.

فقیری نژاد در گفتگو با خبرنگار علم و فناوری اظهار داشت: در پی شیوع کرونا ویروس دستگاه ضدعفونی و ویروس زدایی بدن انسان با کمترین خطر را ساخته است.

این محقق گفت: با تحقیق و بررسی در شرایط رشد و تکثیر ویروس نو ظهور کرونا توانسته راه حلی ساده اما کارآمد را برای از بین بردن این ویروس در سطح بدن و لباس انسان ارائه دهد.

وی اظهار داشت: کرونا ویروس جدید دارای غشای پروتیئینی و حساس به گرما می باشد و ویروسید های همچون کلر، الکل ها و انواع اسید ها در از بین بردن این ویروس تاثیر گذارند، همچنین دمای بالای ۳۷ درجه در کاهش عمر و ماندگاری این ویروس در سطوح تاثیرگذار است.

فقیری نژاد تصریح کرد: با توجه به ویژگیهای این ویروس ساخت اتاقک بخار با فشار بالا در ایجاد دمای بالای ۳۷ درجه و همچنین تزریق بخار یکی از ویروسید ها به مَحافظ پوست و لباس میتواند در از بین بردن ویروس و یا خنثی سازی آن تاثیر گذار باشد.

وی خاطرنشان کرد: همانطور که میدانیم استفاده از کلر یا الکل اثرات منفی در سطح پوست و لباس دارند هم استنشاق گاز هریک از این مواد شیمیایی میتواند در سیستم تنفسی تاثیرات مخرب داشته باشد به همین دلیل ما استفاده از سرکه را انتخاب و در معرض آزمایش قرار دادیم.

صاحب این تفکر و ایده خاطرنشان کرد: چنین ایده ای با توجه به دانشی که داشتیم قبلا در ذهن ما شکل گرفته بود، اما ساخت چنین محصولی در اولویت ما نبود، اصلا هم قصد تجاری سازی محصول را نداشتم، اما در شرایط فعلی اگر کمکی یا خدمتی از دست ما برآید باید انجام گیرد و این دین که خداوند بر گردن ما گذارده را باید ادا کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در کمترین زمان و با توجه به اطلاعات کم پزشکی که داشتیم و عدم وجود مقالات رسمی موثر در زمینه ویروسید ها نمونه اولیه را ساختیم، اما نتوانستیم محلول یا ماده ای دیگر که تاثیر قوی تر در این زمینه را داشته باشد به آزمایش بگذاریم و به همین دلیل خواستار همکاری پزشکان و متخصصین این حوزه جهت استفاده موثر ترین ماده در بکار گیری این محصول هستیم.

فقیری نژاد ادامه داد: در بیمارستان های پیشرفته جهت میکرب زدایی و ویروس کُشی پس از ترخیص هر بیمار، با استفاده از بخار هیدروژن پراکسید و یا بخار الکل اتاق مریض ضدعفونی و آماده پذیرش بیمار بعدی خواهد شد، اما با توجه به تاثیرات منفی این نوع محصولات در این دستگاه از سرکه استفاده شده است.

وی گفت: این دستگاه در بیمارستان ها جهت حفظ سلامت کادر درمان و یا در ورودی هر بیمارستان، بانکها، ادارات و محل های پر رفت و آمد کاربرد دارد.

فقیری نژاد در رابطه با ایده این محصول به فعالیتهای مختلفی که در عرصه برق برای صنایع داشته اشاره کرد و بیان داشت: اجرای سیستم برق رسانی چندین پروژه سالن قارچ کارنامه موفق ما در عرصه ضدعفونی است که برمبنای استفاده صحیح بخار در ضدعفونی حاصل شده است.

وی توضیح داد: در سالن های پرورش قارچ پس از اتمام دوره برداشت و تخلیه کامل، با استفاده از بخار و مواد شیمیایی نظیر فرمالین ها محل را برای کشت دوباره ضد عفونی کرده و با توجه به حساسیت بالای قارچ، اینکار باعث برداشت صحیح و عدم مشکلات بعد از نظر ویروسی شدن قارچ خواهد بود.

فقیری نژاد با بهره گیری از این ایده توانسته محصولی را طراحی کند که در مبارزه با کرونا ویروس نوظهور تاثیر گذار باشد و خدمتی در حفظ سلامت هم وطنان از جمله کادر درمان که به شدت در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند ارائه دهد.

وی تاکید کرد: قصد تجاری سازی محصول را نداشته لیکن در شرایط فعلی دستگاهی مورد نیاز است و چنانچه وزارت بهداشت و وزارت صنعت و معدن خواستار تولید انبوه این دستگاه باشند آمادگی تولید انبوه و ارائه به بازار را دارد.

فقیری نژاد خاطرنشان کرد: باتوجه به عدم زمان کافی و عدم همکاری های لازم هم اکنون تاییدیه رسمی در زمینه صحت عملکرد این دستگاه وجود ندارد، سازنده جهت مشاهده، بکارگیری و استفاده از این دستگاه توسط مسوولان وزارت بهداشت و آزمایشات لازم اعلام آمادگی کرده و خواهان حمایت و بکارگیری این محصول در جهت کنترل شیوع ویروس کرونا میباشد.

وی یادآور شد: با توجه به اقدامات پیشین در زمینه های ابداعی قبلی و عدم همکاری در زمان لازم توسط ارگان های دولتی، امیدی به همکاری های لازم را نداشته و از اصحاب رسانه خواستار حمایت و ارائه این خبر به مراجع ذیصلاح بوده و امیدوار است جمع اصحاب رسانه در این اقدام او را یاری نمایند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 86355

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب