ساخت بتن انعطاف پذیر مقاوم در برابر بلایای طبیعی توسط دانشمند ایرانی!

دانشمندان دانشگاه صنعتی Swinburne در ملبورن، استرالیا با همکاری دانشمند ایرانی، نوع جدیدی از بتن را ایجاد کرده اند که می تواند زیر بار خم شود، به طور بالقوه آن را به عنوان یک ساختمان ایده آل در مناطق مستعد زلزله تبدیل می کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از تک اکسپلوریست؛ دانشمندان دانشگاه صنعتی Swinburne در ملبورن، استرالیا با همکاری دانشمند ایرانی، نوع جدیدی از بتن را ایجاد کرده اند که می تواند زیر بار خم شود، به طور بالقوه آن را به عنوان یک ساختمان ایده آل در مناطق مستعد زلزله تبدیل می کند. به جای ماده سنتی به نام سیمان پرتلند، نوع جدید بتن از محصول پسماندهای صنعتی مانند خاکستر مگس - که توسط محصول نیروگاههای دارای زغال سنگ - و فیبر مصنوعی ساخته می شود، ساخته خواهد شد.

با این حال، استفاده از خاکستر برای بتن یک ترفند نسبتاً قدیمی است. حتی مهندسان روم باستان خاکستر آتشفشانی و گل سرخ را مخلوط کردند تا مواد ساختمانی منحصر به فرد خود را ایجاد کنند. این یکی از دلایلی است که برخی از ساختارهای آنها تا به امروز زنده مانده اند. دانشمندان با بررسی نحوه ایستادن این ساختمانها قرن ها پیش، موفق به ایجاد بتن قابل خم شدن جدید با استفاده از یافته های خود شدند.

بتن انعطاف پذیر یا قابل خم شدن نیز مفهومی جدید نیست. اولین بار در اوایل دهه 90 توسعه یافت. با این حال، پیش از این همواره مشکل این بوده است که آن را با قیمت مناسب تولید کنیم.

این تیم ادعا کرده است که توسعه آنها به استفاده از مواد توزیع شده در سراسر جهان امکان ایجاد بتن را می دهد. علاوه بر این، فرایند تولید برای این نوع بتن سازگار با محیط زیست است. با توجه به توضیحات، برای شکل گیری این بتن لازم نیست که سنگ آهک گرم شود. این نیاز به انرژی را 36٪ کاهش می دهد و در مقایسه با بتن قابل خمش معمولی که از سیمان ساخته می شود، 76٪ کمتر دی اکسید کربن ساطع می کند.

آنها می گویند بتن جدید به نتیجه بسیار قوی تر از بتن معمولی رسیده است. تقریباً 400 برابر قابل خمش تر از بتن معمولی است، اما از مقاومت مشابهی برخوردار است.

بهزاد نعمت اللهی که در تولید بتن قابل خمش نقش مهمی داشته است، اظهار داشت: از چنین بتن باید در جاهایی استفاده شود که اغلب زمین لرزه رخ می دهد و از این طریق اثر مخرب زلزله کاهش می یابد.

علاوه بر این، استفاده از الیاف پلیمری کوتاه در بتن باعث می شود تا در هنگام فشار زیاد یا خم شدن و عدم شکسته شدن در قطعات، در برابر ترک های مختلفی از مو مقاومت کنید. ساخت و سازهای حاصل از این ماده بسیار بیشتر در معرض خسارت ناشی از بلایای طبیعی مانند زلزله، طوفان و پرتابه هایی هستند که می توانند از بین بروند.

تحقیقات در مورد نوع جدید بتن در ژورنال Construction and Building Material منتشر شده است.

زمان انتشار: دوشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۴:۱۸

شناسه خبر: 86366

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب