پارک‌های علم و فناوری، مجالی برای تنفس پایان نامه‌ها/ رونمایی از طرح جامع پردیس پژوهش

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به طرح جامع پردیس پژوهش این دانشگاه گفت: پارک‌های علم و فناوری فرصتی را ایجاد کرده‌اند که می‌توان پایان‌نامه‌ها را کاربردی‌تر تعریف کرده و به سمت تجاری‌سازی یا رفع مسائل کشور سوق داد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوریبه نقل از خبرنگار حوزه علم، فناوری و دانش‌بنیان گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، پارک‌های علم و فناوری در کشور فرصت بسیار مناسبی را برای رشد و ارتقاء کمی و کیفی شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد کرده است. هم‌اکنون دانشگاه‌های مختلف در سراسر ایران با ساخت مجموعه‌های علمی و تحقیقاتی با عنوان پارک‌های علم و فناوری در تلاش هستند تا از شرکت‌های نوپا تا حد توان حمایت کنند.

پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس ضمن برخورداری از امکانات مناسب تحقیقاتی و رفاهی برای شرکت‌های دانش‌بنیان، تصمیم دارد مجموعه ظرفیت‌های موجود در این پارک را افزایش داده و شرکت‌های بیشتری را به فعالیت علمی و تحقیقاتی دعوت کند. همزمان با رونمایی از طرح جامع پردیس پژوهش پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس با مسعود ابراهیمی رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس در مورد برنامه‌های آتی این پارک گفتگو کردیم که در ادامه می خوانید.

آنا: پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس از چه سالی تأسیس شده است؟ و هم‌اکنون چند شرکت در این مجموعه فعالیت دارند؟ چه تعداد از شرکت‌های فعال در این پارک دانش‌بنیان هستند؟

ابراهیمی: پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس از سال ۸۲ تأسیس شده است و در حال حاضر حدود ۱۴۰ شرکت در آن فعالیت می‌کنند؛ که از این تعداد حدود ۳۰ شرکت دانش‌بنیان هستند. پارک علم و فناوری دانشگاه دارای ۳ سایت اصلی در تهران و ۱ سایت در شهرستان نور است.

در تهران ۱ سایت در شرق تهران و در شمال اتوبان شهید بابایی داریم، ۱ سایت دیگر تقریباً در مرکز شهر یعنی در ضلع جنوبی خود دانشگاه تربیت مدرس محدود به چهارراه فاطمی و خیابان کارگر واقع شده و همچنین ، یک سایت هم در بلوار پژوهش واقع در کیلومتر ۱۷ اتوبان کرج است. بلوار پژوهش به دلیل پتانسیل‌های متعددی که برای تبدیل‌شدن به یک مرکز فناوری دارد برای این پارک ، اهمیت ویژه دارد.

نقش پررنگ پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس در شهرک تحقیقاتی تهران

در بلوار پژوهش، چند مرکز تحقیقاتی و پژوهشگاه‌های مختلف وجود دارد و دسترسی‌های مناسبی  به اتوبان کرج، فرودگاه مهرآباد و مترو دارد. از طرفی به فضاهای شهری و بیمارستان در منطقه ۲۲ نیز دسترسی دارد. به دلیل همهٔ این مزیت‌ها، وزارت علوم تصمیم گرفته این محل را به شهرک علمی تحقیقاتی تهران تبدیل کند. تبدیل بلوار پژوهش به شهرک علمی تحقیقاتی تهران تصمیمی رسمی است. در این صورت این محل به شهرکی مناسب برای اجتماع همه شرکت‌های دانش‌بنیان و فن‌آور تهران تبدیل می‌شود.

دانشکده کشاورزی دانشگاه تربیت مدرس که بخشی از اراضی آن اکنون در اختیار پارک علم و فناوری دانشگاه قرارگرفته، در همین منطقه واقع است و دانشگاه تربیت مدرس می‌خواهد در تبدیل‌شدن آن به شهرک علمی صنعتی تهران نقشی کلیدی را ایفا کند. ازنظر جغرافیایی مجموعه پارک دانشگاه علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس در غرب شهرک علمی تحقیقاتی تهران قرار می‌گیرد.

در حال حاضر دانشگاه تربیت مدرس زمینی در حدود پنج هکتار در آن منطقه دارد و تا حداقل ۱۵ هکتار قابل توسعه است. ما به‌عنوان عضوی از دانشگاه تربیت مدرس و پارک علم و فناوری این دانشگاه برای اینکه بتوانیم نقشی بزرگ را در این راستا ایفا کنم، لازمه‌اش این است که بامطالعه کافی وارد این قضیه شویم.

تمامی امکانات پژوهشی و تحقیقاتی در پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس در نظر گرفته شده است

قصد داریم بخشی از این شهرک علمی تحقیقاتی را ازلحاظ معماری و کارکردهایی که مدنظرمان هست، طراحی کنیم. می‌خواهیم تمامی امکانات و فضاهایی نظیر فضاهای نوآورانه، فضاهای آزمایشگاهی، کارگاهی، اقامتی، تفریحی، سلامت که در پارک‌های علم و فناوری سراسر دنیا وجود دارد در پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس وجود داشته باشد.

پارک‌های علم و فناوری در سطح دنیا چنین امکاناتی را در خودشان دارند؛ بنابراین ما طرحی مطالعاتی را از سال گذشته آغاز کردیم، ادامه می‌دهیم. حاصل طراحی این فضای پنج هکتاری که هم‌اکنون وجود دارد شده است. ۱۰۰ هزار مترمربع فضا در این طراحی دیده‌شده و حدود ۳۰ ساختمان که ما بنا داریم طی برنامه‌ای حداکثر ۱۰ ساله با استفاده از مشارکت بخش خصوصی احداث کنیم.

در این ۱۰۰ هزار مترمربع انواع فضاها، ازجمله مکان‌هایی که در اختیار شرکت‌ها به‌عنوان دفتر کار قرار می‌گیرد، محل‌هایی نیز به‌عنوان کارگاه یا مکان تولیدات سبک یا تمیز که آلودگی‌های زیست‌محیطی، شیمیایی و صوتی نداشته باشند در نظر گرفته‌شده است. محیط‌های آزمایشگاهی و فضاهای نوآورانه مجموعه‌هایی هستند که در این ۱۰۰ هزار مترمربع فعالیت می‌کنند. هم‌زمان با رونمایی از ماکت این طرح جامع پردیس پژوهش پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس که به دست معاونت فناوری ریاست جمهوری انجام می‌شود، ساختمان شماره ۱ مجموعه پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس نیز افتتاح خواهد شد. این ساختمان از فضایی ۴ هزار مترمربعی تشکیل‌شده که در آن شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر خواهند شد. البته هم‌اکنون تعدادی از این شرکت‌ها مستقرشده‌اند و تعدادی در آینده نزدیک مستقر خواهند شد.

آنا: هم‌زمان با رونمایی از طرح جامع پردیس پژوهش پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس چه فعالیت‌های دیگر انجام می‌شود؟

ابراهیمی: در کنار این دو مراسم، یعنی رونمایی از طرح جامع پردیس پژوهش پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس و افتتاح ساختمان شماره ۱، برنامه‌ای برای بازدید از دستاوردهای فناورانه دانشگاه تربیت مدرس در نظر گرفته‌شده است. نمایشگاه مختصری از دستاوردهای فن‌آورانه برتر و مراسم نمادین درختکاری را خواهیم داشت.

پارک‌های علم و فناوری فرصتی را ایجاد کرده‌اند که  پایان‌نامه‌ها را مقداری کاربردی‌تر تعریف کرده و به آن‌ها سمت‌وسو داده است؛ یعنی به سمت بحث‌های تجاری‌سازی یا رفع مسائل کشور بروند.

آنا: منظورتان از دستاوردهای فن‌آورانه برتر چیست؟ پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس تا چه میزان از پایان‌نامه‌ها و طرح‌های تحقیقاتی دانشجویان استفاده می‌کند؟

ابراهیمی: متأسفانه به‌طور عمومی در کشور، استفاده کاربردی از پایان‌نامه‌ها بسیار محدود است و معمولاً پایان‌نامه‌ها تبدیل به مقاله شده و بعضاً هم در قفسه کتابخانه‌ها باقی می‌ماند. پارک‌های علم و فناوری فرصتی را ایجاد کرده‌اند که می‌توان  پایان‌نامه‌ها را مقداری کاربردی‌تر تعریف کرده و به آن‌ها سمت‌وسو داده شود؛ تا به سمت تجاری‌سازی یا رفع مسائل کشور سوق داده شوند.

برای این کار پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس جشنواره‌ای را طراحی کرده به اسم جشنواره استارپوزال که ترکیب کلمه استارت‌آپ و پروپوزال است. تلاش این جشنواره بر این است که پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجویی با آموزش‌هایی که قبل از ارائه پروپوزال به دانشجویان و حتی اساتید داده می‌شود، به‌گونه‌ای تعریف شوند که بعداً قابلیت تبدیل‌شدن به تجارت را داشته باشند و همین‌طور بتوانند مسائلی از مسائل موردنیاز کشور را حل کنند.

یکی از پتانسیل‌های بزرگی که دانشگاه تربیت مدرس دارد، این است که دانشگاهی جامع است. به این معنی که ما هم رشته‌های حوزه مهندسی مثل برق، کامپیوتر، مکانیک، مواد، همه رشته‌های حوزه مهندسی را داریم و هم حوزه‌های علوم پزشکی و علوم انسانی مثل مدیریت، هنر، ادبیات را داریم.

یک دوره از این جشنواره برگزارشده و به خاطر مشوق‌ها و جایزه‌هایی که در نظر گرفته‌شده بود نسبتاً استقبال خوبی از آن به عمل آمد. امیدواریم این جشنواره در دوره‌های آتی با حجم وسیع‌تر و با استقبال بیشتر برگزار خواهد شود. در خصوص دستاوردهای پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس تا الآن ۱۴۰ شرکت را تحت مجموعه و تحت حمایت قرار خود داده‌ایم. این شرکت‌ها، شرکت‌هایی هستند که با یک ایده شروع کردند و در ابعاد مختلف حمایت شدند. اعم از حمایت‌های مالی، حقوقی، مشاوره‌ای و فنی و درمجموع توانسته‌اند به محصول برسند.

شرکت‌های فعال در پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس می‌توانند به رفع نیازهای کشور کمک کنند

به‌عنوان‌مثال  شرکتی داریم که از ضایعات کشتارگاهی می‌تواند محصولات خیلی استراتژیک آرایشی بهداشتی تولید کند و یا شرکتی در این پارک مشغول فعالیت است  که با استفاده از الیاف نانویی، ماسک‌های باکیفیتی تولید می‌کند که این موضوع، مسئله روز کشور هم هست و این شرکت توانسته این ماسک‌ها را با تیراژ بالا تولید و عرضه می‌کند. همچنین، شرکت دیگری داریم در حوزه تولید مواد ضدعفونی‌کننده فعالیت دارد. در حوزه مواد تمیزکننده ماشین‌آلات و ... نیز شرکت‌هایی در پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس فعالیت می‌کنند. طیف وسیعی از محصولات که حالا حدود ۲۰ الی ۳۰ مورد از این محصولات انتخاب‌شده در نمایشگاهی که گفتم به نمایش گذاشته خواهند شد.

یکی از پتانسیل‌های  بزرگ دانشگاه تربیت مدرس ،جامع بودن دانشگاه است. به این معنی که ما هم رشته‌های حوزه مهندسی مثل برق، کامپیوتر، مکانیک، مواد، همه رشته‌های حوزه مهندسی راداریم و هم حوزه‌های علوم پزشکی و علوم انسانی مثل مدیریت، هنر، ادبیات راداریم.

چون ایده‌های پارک علم و فناوری برخاسته از همین دانشگاه است، یک طیف وسیعی را پوشش می‌دهد. حتی الآن شرکت‌هایی داریم که در حوزه هنری فعالیت می‌کنند، فعالیت‌های خوبی در حوزه هنر و پویانمایی انجام داده‌اند، در حوزه سلامت نیز شرکت‌هایی داریم که در فازهای مختلف سلامت، پزشکی، علوم انسانی، کشاورزی، انرژی، IT و بقیه موارد فعالیت می‌کنند.

آنا: آیا شرایط و تسهیلات خاصی برای شرکت‌هایی که قصد فعالیت در پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس رادارند در نظر گرفته‌اید؟

ابراهیمی: شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت‌های فن‌آور که متقاضی باشند در مجموعه پارک و ساختمان جدید ساختمان مستقر شوند با شرایط خوبی قادر به فعالیت خواهند بود؛ زیرا ما به‌سرعت می‌توانیم آن‌ها را پذیرش کنیم تا  به شکل بلندمدت با قراردادهای ۲۵ ساله  در ساختمان جدید پارک علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس مستقر شوند.

ساختمان جدید دارای امکانات خوبی است. علاوه بر همه امکاناتی که ساختمان‌های مشابه دارند، محل گردآمدن شرکت‌های دانش‌بنیان هم است. شرکت‌ها می‌توانند با بقیه شرکت‌ها هم‌افزایی خوبی داشته باشند، تجاربشان را به اشتراک بگذارند و از تجارب بقیه استفاده کنند. به‌علاوه آمادگی داریم به شرکت‌هایی که توان ساخت‌وساز دارند باقیمت‌های رقابتی و مناسب برای اجاره ۹۹ ساله ، زمین واگذار کنیم. با این کار شرکت‌ها می‌توانند ساختمان بسازند و بهره‌برداری کنند. تقاضابرای انجام این کار، به سرعت رسیدگی و جمع‌بندی خواهد شد.

زمان انتشار: دوشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۸:۱۷

شناسه خبر: 86417

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب