خواسته مردم هرمزگان:برخورد قاطع با احتکار کنندگان خبرگزاری علم و فناوری - خواسته مردم هرمزگان:برخورد قاطع با احتکار کنندگان مواد بهداشتی
نوشدارو حین مرگ سهراب

خواسته مردم هرمزگان:برخورد قاطع با احتکار کنندگان مواد بهداشتی

با گذشت بیست روز از آغاز بحران بیماری کویید ۱۹ یاکرونا در کشور و استان هرمزگان شاهد هستیم که تاکنون هیچ گونه موادشوینده بهداشتی و ضدعفونی کننده جهت مصرف شهروندان و بیماران جهت جلوگیری از انتشار بیماری توزیع نشده است.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری از هرمزگان، اما به کرات هر روز اخبار رسانه ها و فضای مجازی پر است از کشفیات و دستگیری محترکان این کالاهای مورد لزوم ونیاز شهروندان که روح و روان هر شنونده ای را به سخره میگیرد.

براستی اگر روزانه این همه کشفیات کالاهای بهداشتی داریم پس چرا با گذشت بیست روز از بروز بحران این کالاها به وفور وبا قیمت مناسب در بین مردم توزیع نمی شود. یک بسته دستکش لاتکس ۱۰۰ تایی را نگارنده در تاریخ ۹ بهمن از داروخانه ای در خیابان دانشگاه به قیمت ۳۵ هزار تومان خریدم اما یک هفته است که تمام داروخانه ها می گویند دستکش نداریم وبه لطف فروشگاهی به قیمت خرید قیمت زده ۶۷۰۰۰ هزار تومان . براستی در کجای دنیا در چنین مواقعی این چنین بی رحمانه و زالوصفتانه با شهروندانش برخورد می شود که در کشور و خصوصا هرمزگان شاهد ان هستیم. اقلام بهداشتی که نرخ مصوب داشته و بنا به اعلام سخنگوی وزارت بهداشت هر ماسک معمولی ۴۲۰ تومان و فیلتر دار که در سابق ۵۰۰۰ تومان بود امروز ۱۲۵۰۰ تومان است بازهم نایاب و قاچاق شده و بعضا دیده می شود که کودکان افغانی در سرچهارراه ها ماسک ها را به قیمتی گزاف به مردم می فروشند.

درخواست عاجل از بالاترین مقامات 
جناب اقای استاندار، رییس ستاد بحران و ستاد مدیریت کرونا ۲۰ روزناقابل گذشت و جانهای عزیزی ازدست رفت ، ما نباید تاوان بی مدیریتی و اهمال کاری بعضی ها را در قربانی کردن عزیزانمان بدهیم، ما اجازه نمی دهیم که پدران و مادران پیر و بیمارمان قربانی ندانم کاری وخوش خدمتی و انتظار دستورالعمل های بالادستی بشوند، تا اندک فرصتی باقی مانده لطفا از خواب بیدار شوید پلکهای نیمه خفته تان را باز کنید مردم نمی توانند کالاهای بهداشتی را با چندبرابرقیمت تهیه کنند؛ میوه وتره بار هم به لطف بی نظارتی و هرج مرج قانون چندبرابر شده آخر تا به کی این همه بی تفاوتی و بی توجهی نسبت به جان عزیز مردم ؛ ما چیزی جز این جسم جان نداریم آنرا هم در طبق اخلاص تقدیم کرونا وبی مسئولیتی ها نماییم!!نوشدار حین مرگ سهراب به درد نمی خورد.
براستی تا کی باید شاهد کمبود تجهیزات درمانی که یک اصل ضروری و نیاز مبرم مردم استان است باشیم، چرا هیچکس به فکر این مردم رنجیده و دردمند نیست، روزهای پرالتهاب انتخابات و شعار های شیک و اتوکشیده هم به پایان رسید و اینک آزمون انسانیت و شرافیت را در حال باختنیم؛ کاسب به فکر کسب وکارش است راننده و میوه فروش به فکر سود بیشتر دستفروش به فکر گرانفروشی و بعضا انگشت شماری از پزشکان هم به دنبال احتکار و سود بیشتر کالاهای بهداشتی مردم هستند. چطور می شود که طی دو هفته الکل و ژل و ماسک و دستکش در کشور قحط شود ؟آیافروشندگان این اقلام درحال تبانی اند یا براستی ظرف دو هفته با کمبود مواجه شده اند؟
این بحران بسیاری را به سوی ترکیب مواد شیمیایی با عوارض بسیار خطرناکتر از کرونا کرده به هوای سود بیشتر بیاییم فرصت باقی مانده را قدر بدانیم باور کنید فردا و یا یک هفته دیگر دیگر است ، امار مبتلایان به بیماری هر لحظه در حال افزایش هست بسیاری از بیماران را ویزیت نمی کنند و راهی خانه می نمایند درصد زیادی در منزل به خوددرمانی مشغول ند و عده ای دربه در به دنبال مواد بهداشتی برای پیشگیری از این بیماری مرموز قرن پس لطفا بیدار شوید و مردم را دریابید. این بار بخاطر خدا برای آرامش خاطر مردم کاری کنید.

نظرات شهروندان راهگشاست

یکی از شهروندان شهر بندرعباس در حالی که به انتظار تاکسی ایستاده است می گوید: با بروز بحران بیماری و سرایت ویروس کرونا در بین مردم شاهد هستیم که عرصه زورآزمایی به نفع مافیا و منفعت طلبان کالاهای مورد نیاز و مواد غذایی ضروری برای این ایام خاص هستیم.در سایه بی توجهی و عدم نظارت های دستگاههای متولی شاهد نایاب شدن مواد بهداشتی مورد نیاز هستیم این در حالی است که وزارت بهداشت مرتب هشدار های بهداشتی مبنی بر شستشوی دستها ورعایت بهداشت فردی را می نماید باید گفت چرخه بهداشت فردی زمانی تکمیل می شود که شاهد وفور دسترسی هم اقشار جامعه به کالاهای بهداشتی باشد نه آنکه بسیاری از این کالاها بازار سیاه داشته و عده ای مفت خور در راس این مافیا نشسته اند و نان در خون مردم می زنند.

تناقض در تصمیمات موجب سردرگمی است

این مرد جوان کارمند یک دستگاه دولتی گفت: اعلام شرایط عادی در کشور از یک طرف و هشدار های سخنگوی وزیر بهداشت مبنی بر در قرنطینه خانگی ماندن شهروندان از طرفی موجب سردرگمی شهروندان خصوصا کارمندان دولت شده است درحالی که در استان هرمزگان بالغ بر هفتاد هزار نفر جمعیت کارمندی داریم شاهد هستیم هیچگونه تسهیلاتی برای رفت وآمد و حتی کاهش ساعات کاری این قشر زحمت کش نیستیم. اگر وسایل بهداشتی و شوینده با قیمت مناسب هم در اختیار مردم و کارمندان بود بازهم می شد شرایط خاص را سپری کرد اما عدم وجود مواد شوینده و بهداشتی از یک طرف و الزام به سرکار آمدن کارمندان دولت هم از سوی دیگر معضلاتی را برای شهروندان ایجاد کرده است سرگردانی فرزندان دانش آموز و آلودگی و ناقل بودن والدین به علت حضور در محل کار بازهم خطرات زیادی را برای خانواده ها و دل نگرانی هایی ایجاد کرده است.

افزایش چند برابری قیمتها

خانمی که سبد خرید دستش بود و از بازار روز برمی گشت هم گفت: اگر سری به بازار میوه و تره بار بزنیم به سهولت در می یابیم که قیمت مواد خوراکی و مورد نیاز دویا سه برابر شده و هیچ دستگاهی هم نظارتی برروند افزایشی این مواد خوراکی ندارد.
دستفروشان برای خودشان نرخ می زنند میوه فروشان کار خودشان را می کنند و هرکسی دراین سیاه بازار به فکر سود و منفعت بیشتر از راه بیماری و درد شهروندان است.
خانم حسینی افزود: اینروزهاست که می توان سره را از ناسره و مرد را از نامرد تشخیص داد، بحران ها زمانی تبدیل به فرصت می شوند که مدیریت قوی و کارامدی در راس هرم تصمیم گیری باشد و با یک تصمیم وحدت افرین سعی در فروکش نمودن بحران داشته نه انکه هر کس برطبل جدایی و خودرایی بزند و دودش هم در چشم مردم بینوا برود. بیماران خاص، کهنسالان و حتی جوانان گروههای در معرض خطر بیماری کرونا ویروس هستند ونیازمند حمایت های مادی و معنوی دولت . اگر کاسب کار کند تکلیف معیشتش چه می شود ؛ اگر دستفروش کار نکند چطور باید قبض اب و برق و وام ها ی عقب مانده اش را بدهد ، برای هر دردی درمانی و برای هر مشکلی راهکاری وجود دارد که بایستی دولت واقع بینانه دراین روزهای خاص تصمیم قاطع برای قرنطینه ویا تعطیلی بگیرد و با نظارت کافی و دقیق بر روند توزیع و فروش کالاهای ضروری راه را بر مافیای سلامت شهروندان سد نماید .

امید تزریق کنیم وبس

جلوتر از ایستگاه تاکسی دو خانم جوان مشغول گفتگو هستند به سراغشان رفتیم و در خصوص بروز بیماری کرونا و موارد پیشگیری نظرشان را جویا شدیم.
خانم الهی گفت: ستان و کشور مان این روزها بیش از هر زمان دیگر نیازمند تزریق امید و انگیزه و خبرهای خوش است؛ با دروغ پراکنی و شایعه سازی راه دشمنان و معاندان را هموار نکنیم و رسانه ملی یکبار برای همیشه واقعیت های دردناک و کشنده این بیماری خطرناک را به مردم بگوید تا مردم عمق فاجعه را به خوبی درک کنند و از سفرهای غیرضروری و تفریحی و دوردور کردن در سطح شهر خودداری کنند. بیاییم با مردم خوب و پایبند به نظام مقدس صادق باشیم وبدور از شایبه فکنی و فرافکنی واقعیت هارابه مردم بگوییم تا شاید میزان خسارات این فاجعه اندکی کمتر شود و دلهای کمتری در استانه سال نو داغدار عزیزانشان.

خانم رضا زاده هم با گلایه از احتکار کالاهای بهداشتی گفت:بعد از شیوع بیماری کرونا و درگیری بسیاری از استان های کشور می بینیم که اخباری مبنی بر احتکار لوازم مورد نیاز و بهداشتی مردم دراین وانفسای بیماری و گرفتاری بگوش می رسد اما خبری از خروجی این اقلام به بازار مصرف و برخورد با محتکران وسودجویان سلامت نیست.

سوالی که برای مردم پیش می آید این است که چرا ناگهانی اقلام مورد نیاز مردم در کشور نایاب شد و بعضا با قیمتهای ده برابری به مصرف کننده عرضه می شود از داروخانه چی بگیر تا دستفروش ها هم ماسک ۴۰۰ تومانی به قیمت ۵۰۰۰ هزار تومان اگر موجود باشد می فروشند ناگفته پیداست که قطعا انبارهای داروخانه ها و شرکتهای پزشکی مملو ازاین اقلام است و در حالی که چتر نظارتی و بازرسی موجود نیست این اقلام احتکار شده تا در روزها ویا هفته های اینده به قیمتهای گزافتری به دست مردم بیچاره برسد. مردمی که تکلیفشان دراین اشفته بازار بیماری مشخص نیست، کارمندانی که بلاتکلیفند و جانشان برای کسی مهم نبوده و نیست ،باید همچنان در محل کار خود حاضر شده و با اتواع ویروس و بیماری دست و پنجه نرم کنند در حالی که هیچ نوع از مواد بهداشتی در اختیار ندارند .
وی تاکید کرد: به حکم عقل و شرع و وجدان باید در چنین مواقعی وسایل مورد نیاز به راحتی در دسترس عموم قرار بگیرد وهمگان دسترسی راحتتری به مواد بهداشتی داشته باشند اما واقعیت چیز دیگری است و عده ای از خدا بیخبر دست به احتکار و انبار کردن لوازم ضروری زده اند.

عدم نظارت فضا را برای سودجویان هموار کرده است 
 مرد میانسالی که شاهد گفتگوی ما بود هم مداخله کرد و رشته کلام را بدست گرفت: در سایه دستگاه های نظارتی این روزها عده ای فربه تر و دم کلفتر شده و عده ای درد ورنج بیماری را در غیاب داروهای مورد نیاز و مواد بهداشتی به جان می خرند و چاره ای جز دعا به درگاه حق ندارند. تجربه کشورهای توسعه یافته نشان می دهد که در مواقع بحرانی و بیماری باید اقلام مورد نیاز مردم به صورت رایگان در اختیار عموم قرار بگیرد تا همه بتوانند بهداشت فردی را رعایت کنند اینجا دیگر نمی توان تبعیض قایل شد چرا که بیماری تبعیض و تفاوت نمی شناسد و بسراغ همه خواهد رفتو این زنجیره انسانی همچون دانه های تسبیح به هم متصلند اگر یک فرد بیمار بشود قطع به یقین بقیه هم در معرض خطر و بیماری قراردارند پس باید برای حفظ سلامت عمومی تمامی وسایل بهداشتی مورد نیاز مردم هر چه سریعتر با قیدفوریت در اختیار مردم قرار بگیرد و بیشتر از این ترس و وحشت بیماری و مسری بودن بجانشان چنگ نیاندازد.
بازنشسته شرکت برق هرمزگان هم گفت: از طرفی مردم انتظار دارند دستگاه های نظارتی درچارچوب قانون با محتکران وسودجویان این عرصه که به راحتی با جان مردم بازی کرده و ازاین رهگذر هر روز سود بیشتری به جیب می زنند برخودقاطعانه ای داشته به گونه ای که رسانه ای شده و مردم بدانند که سزای هر سودجوی فرصت طلبی چیست .
اقای بزرگ نیا همچنین بیان داشت: این روزها تمامی کالاپزشکی های شهر فاقد مواد مورد نیاز مردمند داروخانه ها یادداشتی پشت شیشه ها چسبانده اند که ماسک و الکل و ژل نداریم اما مقامات رسمی اعلام می کنند که نباید هراس در بین مردم ایجاد کرد و شرایط عادی است چگونه می توان شرایط بحران بیماری را عادی کرد در حالی که مردم فاقد لوازم بهداشتی اند وهیچ عزمی برای تامین ورساندن این کالاهابه دست مصرف کنندگان واقعی نیست .
امید واریم دستگاه های نظارتی و بازرسی همان گونه که دراخبار اطلاع رسانی و هشدار می دهند اینبار به میدان آمده وبا سودجویان سلامت دراین برهه از زمان که بسیار حیاتی و ضروری است برخود نمایند .

انتهای پیام/

 

 

 

زمان انتشار: سه شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۵:۲۱

شناسه خبر: 86437

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب