خبرگزاری علم و فناوری

علم و فناوری گزارش می دهد؛

اولین ساعت هوشمند جهان با خط بریل برای نابینایان ساخته شد+عکس

یک شرکت کره ای برای اولین بار در جهان ، ساعت هوشمندی مخصوص افراد نابینا ساخته است که به جای حروف دیجیتال از خط بریل در آن استفاده کرده است ؛ این گجت تمام قابلیت های ساعت های هوشمند قرن بیست و یکمی را دارد .

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری سجاد عبدلی ؛ طی سال های اخیر ، به دلیل پیشرفت های شگرفی که در زمینه گجت های هوشمند به وجود آمده است باعث شده تا استفاده از این وسایل هوشمند در زندگی روزمره ما پررنگ تر شود ؛ ما به کمک این ابزارها می توانیم به راحتی کارهایی همچون باز و بسته کردن درب منزل، چک کردن وضعیت سلامتی بدن ، انجام خرید به صورت مجازی و ... را انجام دهیم. اما نکته ای که در مورد این گجت ها وجود دارد آن است که تمام این فناوری ها به بینایی برای کار کردن نیاز دارد و افراد نابینا قابلیت استفاده از آن ها را ندارند و به عبارت دیگر هیچ گجت هوشمندی برای افراد نابینا ساخته نشده است. در این راستا یک شرکت کره ای برای اولین بار در جهان ساعت هوشمندی مخصوص افراد نابینا ساخته است که به جای حروف دیجیتال از خط بریل در آن استفاده کرده است .

این ساعت هوشمند که "The Dot" نام دارد هیچ محدودیت خاصی نسبت به دیگر گجت ‌های قرن بیست و یکمی ندارد و از ۴ سلول بریل که همگی پویا و دینامیک هستند، برای نمایش محتوا بر روی صفحه نمایشگر خود بهره می ‌گیرد.

امکانات ساعت "The Dot"

این ساعت مانند دیگر دیگر گجت های هوشمند، از طریق بلوتوث به تلفن همراه هوشمند کاربر متصل می ‌شود و قابلیت دریافت و نمایش انواع پیام‌ ها (مانند پیام‌ های دریافت شده از نرم افزارهای مسنجر و یا جهت‌ یابی به وسیله‌ ی سرویس نقشه ‌ی گوگل مپس) را در قالب حروف بریل خواهد داشت؛ همچنین این ساعت،  این امکان را برای کاربران خود فراهم می اورد که بتوانند سرعت به ‌روزرسانی کاراکترها بر روی نمایشگر این گجت را به توجه به سلیقه و توانایی خود تنظیم نمایند تا با توجه به مهارت خود در خواندن پیام در قالب این خط، بتواند از امکانات The Dot بهره ببرد.

این گجت هوشمند همچنین دارای  دکمه‌ هایی در کنار بدنه‌ ی خود می باشد که این امکان را برای نابینایان فراهم می آورد که برای ارسال پیام‌ های از آن استفاده نمایند. "The Dot" دارای API متن ‌باز است و این بدان معناست که هر توسعه ‌دهنده‌ ای می ‌تواند بنا بر خلاقیت و مهارت خود، قابلیت‌ های به آن اضافه نماید .

این ساعت هوشمند با توجه با قابلیت های فراوانی که دارد مورد توجه بسیاری از نابینایان در سرتاسر جهان قرار گرفته است و هم اکنون با قیمت 320 هزار دلار به فروش می رسد .

انتهای پیام /

زمان انتشار: پنج شنبه ۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 86442

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب