میزان ماندگاری ویروس کرونا بر روی اشیاء مختلف/ آیا خبرگزاری علم و فناوری - میزان ماندگاری ویروس کرونا بر روی اشیاء مختلف/ آیا گرم شدن هوا می تواند "کوید ۱۹" را از بین ببرد ؟
علم و فناوری گزارش می دهد؛

میزان ماندگاری ویروس کرونا بر روی اشیاء مختلف/ آیا گرم شدن هوا می تواند "کوید ۱۹" را از بین ببرد ؟

پروفسور سیدمسعود هوشمند از اعضای هیات علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک معتقد است ویروس جدید کرونا می تواند از ۴ تا ۲۸ روز بر روی سطوح زنده بماند ولی اگر درجه حرارت به کمتر از ۳۰ تا ۴۰ درجه سانتی‌گراد برسد مدت زیست این ویروس کمتر می‌شود نه آنکه از بین برود.

 گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری – سجاد عبدلی ؛  طی روزها اخیر، بسیاری از مردم کشورمان درگیر مهمان ناخوانده ای به نام "کرونا" هستند . متأسفانه تعدادی زیادی از هموطنانمان به این ویروس آلوده شده و شماری نیز جان خود را از دست داده اند. در این راستا تلاش‌های درمانگران برای مهار این ویروس ادامه دارد، اما ما نیز باید اقدامات پیشگیرانه را برای حفظ سلامتی خود و دیگران انجام دهیم. یکی از این کارها، پرهیز از تماس با سطوح آلوده است. اما طول عمر ویروس کرونا چقدر است؟ این ویروس چقدر روی سطوح مختلف زنده می‌ماند؟ در این گزارش قصد داریم به سئوالات احتمالی شما در این زمینه پاسخ دهیم و شما را با جدیدترین نتایج تحقیقات بر روی این ویروس آشنا کنیم ؛ با ما همراه باشید.

ویروس کرونا تا چند روز بر روی اشیاء زنده می ماند؟

ویروس کرونا جدید یا "کوید-۱۹" (COVID-19) که هم اکنون جهان را درگیر کرده، نوعی ویروس واگیردار مبتنی بر قطرات بوده و از طریق تماس مستقیم یا دست زدن به سطوح آلوده منتقل می شود. تحقیقات انجام گرفته روی انواع ویروس کرونا نشان می دهد بسیاری از آنها می توانند تا 9 روز روی سطوح شیشه ای، پلاستیکی یا فلزی زنده بمانند. به گفته محققین، ویروس کرونا می تواند از طریق تماس با دستگیره درب، تخت بیمارستان، دکمه ها، میزهای اتاق بیمار، لبه تخت و دست زدن به سطوح پلاستیکی و فلزی مانند دکمه آسانسورها و یا هروسیله ای دیگری که در تماس مستقیم با فرد بیمار هستند، منتقل شود.

میزان ماندگاری ویروس کرونا بر روی اشیاء مختلف

مطالعات نشان می دهند کروناویروس ها می توانند روی سطح مختلف به طور میانگین بین چهار تا پنج روز زنده بمانند. برخی از آنها نیز می توانند تا نه روز خارج از بدن و در دمای اتاق دوام بیاورند. "Günter Kampf" پروفسور بیمارستان "Greifswald University Hospital" آلمان می گوید:

«دمای پایین و رطوبت بالای هوا طول عمر آنها [انواع کروناویروس] را افزایش می دهد.»

بر اساس تحقیقات صورت گرفته ، برخی از ویروس‌های کرونای حیوانی (آن دسته از ویروس‌های کرونا که می‌توانند حیوانات را آلوده سازند) می‌توانند بیشتر از ۲۸ روز نیز بقا داشته باشند.

روش های از بین بردن ویروس کورونا از روی سطوح

بر اساس تحقیقات انجام شده ، موادی مانند پراکسید هیدروژن، اتانول و هیپوکلریت سدیم (یک ماده شیمیایی در سفیدکننده)، ویروس‌های کرونا را روی سطوح مختلف به‌سرعت نابود می‌کنند. همچنین ضدعفونی کردن سطوح به‌مدت ۱ دقیقه با هیپوکلریت سدیم با غلظت ۰٫۱ درصد یا اتانول ۶۲ تا ۷۱ درصد، توان شیوع ویروس‌ها را به‌شدت کاهش می‌دهد.

روش ساخت مواد گندزدایی برای از بین بردن ویروس کرونا با محلول های خانگی

محققان بر این باورند که اقداماتی مانند شستن صحیح دست ها همچنان بهترین راه مقابله با شیوع ویروس از طریق سطوح مختلف‌ است چراکه با شستن دست های خود با مواد مناسب می توان این ویروس را از بین برد .

آیا گرم شدن هوا می تواند باعث از بین رفتن ویروس کرونا گردد ؟

 

به اعتقاد محققان حوزه اپیدمیولوژیست‌ها ویروس کرونا جزو ویروس‌های گرما دوست نیست از این رو با شروع فصل سرما این ویروس فعال خواهد شد. این در حالی است که اخیرا یک سری بروشورها و کاتالوگ‌ها درفضای مجازی در حال باز نشر است که در آنها مطرح می‌شود که ویروس کرونا در دمای 30 درجه سانتی‌گراد یا دمای 30 درجه سیلسیوس یا 30 درجه بالای صفر  از بین می‌رود که این گفته یک تصور غلط و یک برداشت اشتباه از نحوه زیست این ویروس است.

همچنین در رسانه‌های جمعی اعلام می‌شود که برای از بین بردن کرونا ویروس بهتر است مواد غذایی فریرز شود و این در حالی است که به گفته دکتر آهنگری استاد تمام پژوهشگاه ملی ژنتیک این ویروس سرما دوست است و با کاهش دما، بقای آن پایدارتر خواهد بود.

در این رابطه بخوانید :

رکورد تشخیص بیماری کرونا در جهان شکسته شد/ آیا با هوش مصنوعی می توان مرگ و میر "کوید ۱۹" را کنترل کرد ؟

پروفسور سیدمسعود هوشمند از اعضای هیات علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک معتقد است که بر اساس نتایج مطالعات جدید بر روی ویروس جدید کرونا، این ویروس از 4 تا 28 روز بر روی سطوح می‌تواند زنده بماند ولی اگر درجه حرارت به کمتر از 30 تا 40 درجه سانتی‌گراد برسد مدت زیست این ویروس کمتر می‌شود نه آنکه از بین برود. وی ادامه می‌دهد: برخی تصور می‌کنند که اگر دمای محیط خانه را به 30 درجه سانتی‌گراد برسانند این ویروس از بین خواهد رفت که این تصور نادرستی است؛ چرا که در این دما حیات کرونا ویروس کاهش می‌یابد و این به معنای از بین رفتن کامل این ویروس نیست.

چرا ویروس کرونا باعث از بین رفتن خفاش ها نمی شود ؟

بر اساس نتایج مطالعات محققان این ویروس در دمای بالا از بین نمی‌رود بلکه فعالیت آن کاهش می‌یابد. حال این سوال مطرح می‌شود که چرا این ویروس که در بدن خفاش‌ها وجود دارد، در آنها علایمی مشاهده نشده است؟

دکتر هوشمند، در خصوص این همزیستی مسالمت آمیز میان این ویروس با خفاش‌ها چنین توضیح می‌دهد: از آنجایی که دمای بدن خفاش‌ها 48 درجه سانتی‌گراد است از این رو کرونا ویروس‌ با این موجودات کاری ندارد.

وی حتی به مساله رابطه میزان رطوبت و حیات این ویروس نیز اشاره می‌کند و معتقد است: این ویروس به غیر از میزان دما، به رطوبت نیز حساس است. طول حیات کرونا ویروس ها در رطوبت 50 درصدی بیشتر از رطوبت 30 درصدی است.

این عضو هیات علمی پژوهشگاه زیست فناوری، بهترین روش برای کاهش فعالیت این ویروس را استفاده از مواد ضد عفونی کننده مانند اتانول 70 درصد است. این نوع مواد می‌تواند قادر هستند در مدت کوتاه یک دقیقه، این ویروس را از بین ببرد.

انتهای پیام /

 

زمان انتشار: شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 86497

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب