قدرت و بحران جدید در منطقه با توافق آمریکا و طالبان خبرگزاری علم و فناوری - قدرت و بحران جدید در منطقه با توافق آمریکا و طالبان
کارشناس ارشد مسائل خاورمیانه:

قدرت و بحران جدید در منطقه با توافق آمریکا و طالبان

حسن عبدی رئیس دفتر مطالعات غرب آسیا مذاکره ترامپ با طالبان را غیر قابل پیش بینی دانسته و گفت: هدف از این کار وارد کردن منطقه در بحران جدید با رویکرد درگیر کردن قدرت های بزرگی چون ایران ، روسیه و چین است

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از زنجان، حسن عبدی کارشناس مسائل کشور عراق در گفتگویی با اشاره به ۹ دوره مذاکرات مستقیم و درگیری های بسیار که نزدیک به یک سال به طول انجامید، اظهار داشت: سرانجام ایالات متحده و طالبان به توافقات کلی دست یافتند.

ترامپ غیر قابل پیش بینی

کارشناس مسائل خاورمیانه به خروج نیرو های آمریکایی از خاک عراق اشاره کرده و ادامه داد: در این توافق واشنگتن تنها در صورت تعهد  طالبان مبنی بر کاهش خشونت ها و آغاز گفتگوی مستقیم با دولت افغانستان در مورد توافق سیاسی و عدم استفاده از خاک افغانستان برای انجام عملیات تروریستی علیه آمریکا حاضر به خروج نیروهای خود از افغانستان خواهد شد.

حسن عبدی با بیان اینکه برخی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا را بازنده خطاب می کنند ابراز کرد: "بریت هیوم " تحلیلگر سیاسی، توافق آمریکا با طالبان را "حقارت" خوانده و نام این توافق را "باخت" نامیده است.

رئیس دفتر مطالعات غرب آسیا به غیر قابل پیش بینی بودن ترامپ در عمل اشاره کرده و خاطر نشان کرد: ترامپ وقتی به مذاکره با طالبان روی آورد و به شکل جدی مذاکره کرد که هیچ کس چنین چیزی را پیش بینی نمی کرد، براساس این مذاکره آمریکا ۵ هزار نفر نظامی خود را از افغانستان خارج می کند و در مقابل هم طالبان متعهد شده است که افغانستان پایگاهی برای گروه های تندرو برای حمله به آمریکا و هم پیمانان آن تبدیل نشود‌.

حسن عبدی این مذاکرات را در سایه تحولات میدانی گذشته دانسته و گفت: در سه سال اخیر و گسترش سلطه سرزمینی طالبان در افغانستان رخ داده است به نحوی که آمارها نشان می دهد که دولت اشرف غنی تا اکتبر ۲۰۱۸ تنها بر ۵۳.۸ درصد کل افغانستان سیطره داشته در حالی که این میزان در سال ۲۰۱۵، ۷۲ درصد بود است.

افغانستان ضعیف تر می شود

کارشناس مسائل خاورمیانه به دو دهه حضور آمریکا در افغانستان اشاره کرده و اظهار کرد: در این مدت نه امنیت و نه دولت قوی در افغانستان به وجود آمده است به طوریکه مطالعه تحولات میدانی افغانستان نشان می دهد که ایالات متحده در شکل دهی به ساختار قدرت در افغانستان موفق نبوده است و در حال کنونی نیز دولت-ملت سازی در این کشور را رها کرده است.

رئیس دفتر مطالعات غرب آسیا ادامه داد: هدف آمریکا از امضای توافق با طالبان با توجه به روند نمایی صورت گرفته از تحولات افغانستان نشان دهنده ، ایجاد خلاء قدرت در افغانستان و اجازه دادن سیطره کامل طالبان بر افغانستان می باشد، دولت حاکم در افغانستان ضعیف است و از سوی هم پیمان ایالات متحده محسوب می شود.

کارشناس ارشد مسائل عراق به باور آمریکایی ها مبنی بردوام نداشتن دولت مرکزی به بیش از چند ماه اشاره کرده و مطرح کرد: هیچ تضمینی نیز مبنی بر پایان خشونت در افغانستان و یا به دست آوردن قدرت توسط طالبان از طریق انتخابات و یا ابزارهای غیر نظامی و مدنی وجود ندارد و این مسئله باتوجه به ضعف های نیروهای نظامی دولت افغانستان اوضاع را پیچیده تر خواهد کرد.

سناریو آمریکا برای فرار از شکست های منطقه

حسن عبدی به شکست های ایالات متحده در منطقه اشاره کرده و گفت: توافق نامه آمریکا و طالبان در راستای شکست  های پی در پی آمریکا در منطقه به وقوع پیوسته است و با این توافق آمریکای ها در برآوردهای خود به دنبال فراگیر کردن خشونت میان طالبان و دولت مرکزی افغانستان می باشد.

وی افزود: ایالات متحده از مشکلات و چالش های پس از خروج خود از افغانستان آگاهی دارد، شاید نگرانی آنها از نفوذ قدرت منطقه ای و یا فرامنطقه ای دیگر در افغانستان بسیار زیاد باشد و یا آنکه از استیلاء کامل طالبان نگران باشند ولیکن آمریکا به دنبال خنثی سازی تهدیدات ناشی از طالبان می باشد به گونه ای که پس از خروج احتمالی، تهدیدات از جانب طالبان متوج آمریکا نگردد و از جهت دیگر معادلات افغانستان را به نفع خودش تغییر ندهد.

کارشناس ارشد مسائل عراق به دو سناریو توسط آمریکا اشاره کرده و گفت: سناریو اول این است که خروج خود را با کارشکنی در مذاکره با طالبان به تاخیر بیندازد و دومین سناریو که از احتمال بسیار بالایی برخوردار است، ایجاد زمینه شکل گیری یک آشوب بلند مدت در افغانستان است.

کارشناس مسائل خاورمیانه بهره گیری از زمین سوخته را هدف آمریکا بیان کرده و مطرح کرد: آمریکا با این کار می خواهد ابتدا اجازه برداشت منافع را به رقبای خود ندهد و از سوی دیگر هزینه امنیتی و اقتصادی آن ها را در جهت کنترل این آشوب افزایش دهد که در مجموع اهداف آمریکا از توافق صلح با طالبان را می توان ؛ ۱- خروج از باتلاق افغانستان ۲- مانور تبلیغاتی برای محقق جلوه دادن یکی از وعده های ترامپ ۳- ایجاد خلاء قدرت در افغانستان و وارد کردن یک شوک سیاسی به منطقه ۴- وارد کردن منطقه در بحران جدید با هدف درگیر کردن قدرت های بزرگی چون ایران ، روسیه و چین دانست.

انتهای پیام/

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۲:۴۵

شناسه خبر: 86527

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
نظرات ارسال شده :
تعداد نظرات : ۱ نظر
علی محمدی
۰ مخالف          ۰ موافق
سه شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۰:۴۶:۱۲

بسیار عالی بود

اشتراک گذاری مطالب