ابداع سنسورهای بی سیم برای ردیابی سلامت کودک خبرگزاری علم و فناوری - ابداع سنسورهای بی سیم برای ردیابی سلامت کودک

ابداع سنسورهای بی سیم برای ردیابی سلامت کودک

محققان دانشگاه نورس وسترن نوع جدیدی از سنسورهای بی سیم را ایجاد کرده اند که می تواند برای ردیابی علائم حیاتی هم در نوزادان و هم در مادران باردار، روی پوست پوشیده شود.

به گزارش خبر گزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از نیو اطلس؛ بین میزان بقای نوزادان نارس متولد شده در جهان در حال توسعه و آنهایی که در جهان توسعه یافته وجود دارد اختلاف زیادی وجود دارد، اما محققان در دانشگاه نورس وسترن در تلاشند تا روش هایی برای رفع این شکاف را انجام دهند. این امر منجر به ایجاد نوع جدیدی از سنسورهای بی سیم شده است که می تواند برای ردیابی علائم حیاتی هم در نوزادان و هم در مادران باردار، روی پوست پوشیده شود، این فناوری طی چند سال آینده بر روی هزاران نفر مورد آزمایش قرار می گیرد.

این تحقیق بر اساس کار قبلی از همان دانشمندان انجام شده است که سال گذشته نوع جدیدی از حسگر نرم و انعطاف پذیر را نشان دادند که به منظور جایگزینی سیستم های سیمی که نوزادان را تحت مراقبت های ویژه قرار می دهند، طراحی شده است. به طور معمول، این الکترودها برای ردیابی فشار خون، سطح اکسیژن خون، ضربان قلب و سایر علائم حیاتی روی پوست کودک قرار می گیرند، اما این تیم دریافتند که می توانند با استفاده از نسخه های بی سیم، داده هایی را با همان دقت بدست آورند.

این سنسورها به صورت جفت کار می کنند، یکی در پا قرار دارد و دیگری روی قفسه سینه. در حال حاضر آنها با قابلیت اضافه شده در نظارت بر گریه، حرکات، جهت یابی بدن و صداهای قلبی، تا حد زیادی از عملکرد راه حلهای سیمی موجود فراتر رفته اند، در حالی که این سنسورها نسبت به نسخه های سیمی نیز بسیار نرم تر روی پوست های حساس نوزادان هستند. این تیم باتری های نازک را به عنوان منبع تغذیه اضافه کرده است و داده ها از طریق امواج رادیویی به صفحه نمایش تلفن، تبلت یا ایستگاه پرستار منتقل می شوند.

جان ای راجرز رهبر تیم تحقیقات گفت: ما نمی توانیم فن آوری موجود خود را به کشورهای دیگر و تنظیمات مختلف منتقل کنیم بدون اینکه نیازهای خاص آنها را در نظر بگیریم. ما می خواستیم چشم انداز وسیع تری را بفهمیم و فناوری ای را تهیه کنیم که کاربرد آن آسان، مفید و کاربردی باشد.

وی ادامه داد: ما می دانستیم که ما نیاز به ایجاد پایه های دستگاه های بسیار مقاوم و قابل استفاده مجدد، قابل اجرا در مناطقی با امکانات و منابع محدود داریم.

این فناوری همچنین می تواند برای نظارت دقیق از علائم حیاتی در بین زنان باردار در حین زایمان برای اطمینان از زایمان ایمن و کاهش خطر مرگ و میر مادران مورد استفاده قرار گیرد. این تیم در حال حاضر سنسورها را بر روی 42 کودک در کنیا آزمایش کرده است که عملکرد آن در کنار سیستم های نظارت استاندارد طلا نیز انجام شده است. محققان اکنون در حال آماده سازی برای آزمایشات در مقیاس بزرگ هستند که شامل آزمایشاتی بر روی 15000 زن باردار و 500 نوزاد تازه متولد شده تا اواسط سال 2021 است.

دکتر دبرا ویس مایر که با راجرز رهبری این تحقیق را انجام داده است، گفت: این فناوری جدید نشان دهنده پیشرفتی مهم در مراقبت از نوزاد و کودکان است.

وی ادامه داد: این به معنای ساخت سیستم های مراقبت ویژه " بی سیم " نیست، این به معنای تفکر گسترده در مورد متغیرهای غیر سنتی است که باید برای مطالعه کاملتر سلامت و اطمینان از پایداری، بطور گسترده تفکر کنیم. "

محققان در تلاشند تا در اواخر سال جاری میلادی به تأیید FDA برای این فناوری بپردازند، با این امید که در مدت 12 ماه سنسورهای مستقر در بیمارستانهای ایالات متحده را مستقر کنند. آنها همچنین در تلاشند تا هوش مصنوعی را در سیستم ادغام کنند تا پردازش داده ها کارآمدتر شود.

این تحقیق در ژورنال Nature Medicine منتشر شد.

زمان انتشار: جمعه ۲۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۴:۱۴

شناسه خبر: 86548

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب