کووید ۱۹با بدن چه می کند؟

کرونا ویروس جدید انسانی یا همان سندرم حاد تنفسی حاد که در دسامبر سال ۲۰۱۹ در چین پیدا شد، اکنون فقط در کشور ما بیش از ۱۱ هزار نفر را آلوده کرده و بیش از ۵۰۰ نفر از این افرادهم جان خود را از دست داده اند، اما COVID-۱۹ چه کاری با بدن انجام می دهد؟

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان به نقل از مدیکال نیوز، کرونا ویروس جدید انسانی یا همان سندرم حاد تنفسی حاد که در دسامبر سال 2019 در چین  پیدا شد، اکنون فقط در کشور ما بیش از 11 هزار نفر را آلوده کرده و بیش از 500 نفر هم از این افرادهم جان خود را از دست داده اند، اما COVID-19 چه کاری را با بدن انجام می دهد؟.

coronavirus SARS-CoV-2 جدید، که با نام 2019-nCoV شناخته می شود، ویروسی است که باعث COVID-19 می شود، و گسترش آن در سراسر جهان تقریباً در همه کشورها باعث وحشت شده است. با مرگ و میر از 1٪ تا 2٪ در بیماران جوان اما در افراد سالخورده و بیماران حدود 5٪ -8٪ است، این ویروس قادر به ویران کردن سیستمهای مختلف اندام در بدن انسان است.

یک مطالعه جدید در مورد ویروس که در مارس سال 2020 در مجله سالنامه پزشکی داخلی منتشر شده است، بازتولید سریع ویروس در دستگاه تنفسی فوقانی و ریختن ویروس از خلط را نشان می دهد. خلط تقریباً دو هفته پس از بهبودی بالینی، نشان دهنده حضور ویروس بود. این بیماری می تواند قبل از شروع علائم، در طول دوره نقاهت و حتی پس از بهبودی گسترش یابد.

 

ریه ها

در اکثر بیماران، COVID-19 در درجه اول یک بیماری ریه است زیرا این ویروس یک ویروس تنفسی است، درست مانند سایر کورو ویروس ها. به طور معمول از طریق قطرات تنفسی از فرد به دیگران منتقل می شود، که اغلب در هنگام سرفه تولید می شود. اولین نشانه تب و سرفه است. این ممکن است برای تبدیل شدن به پنومونی (ذات الریه) بدتر شود. تصور می شود بیش از 80٪ از افراد آلوده فقط به یک عفونت خفیف مبتلا هستند و بقیه به این بیماری شدید یا بحرانی مبتلا هستند.

در طی مراحل ابتدایی عفونت، ویروس به سلولهای ریه اعم از سلولهای مخاط ساز و سلولهای ماساژور حمله می کند. اولی برای مرطوب نگه داشتن بافت ریه و محافظت از سطح اپیتلیوم ریه در برابر ارگانیسم های مضر تولید مخاط می کند. مژه ها هم ذرات و ارگانیسم های خارجی را پاک می کنند.

 

مانند SARS، به نظر می رسد ویروس ایجاد کننده COVID-19 سلولهای مایع دار را نیز هدف قرار دهد که متعاقباً برای پر کردن مجاری هوایی با مایع التهابی و بقایای مواد ریخته می شوند و باعث پنومونی دوبل و تنگی نفس می شوند.

در این مرحله سیستم ایمنی بدن فعال می شود و حضور ویروس را حس می کند. ریه با سلولهای ایمنی بدن که سلولهای آسیب دیده را از بین می برد و بافت ریه را ترمیم می کند، پر می شود. این معمولاً یک فرآیند با دقت تنظیم شده است که صدمات را در مناطقی که آلوده هستند، بصورت موضعی حفظ می کند. با این حال، گاهی اوقات یک سیستم ایمنی بیش فعالی باعث صدمه بیشتر می شود و ریه ها همچنان با مایعات انباشته می شوند.

مرحله سوم با افزایش آسیب ریه و سرانجام نارسایی تنفسی در برخی از بیماران یا آسیب باقی مانده ریه در برخی از بازماندگان آغاز می شود. مشخصات مشخصه لانه زنبوری ریه ها در فرد مبتلا به عفونت شدید COVID-19 از نزدیک شبیه به ویروس SARS است. تصور می شود این امر به علت "سوراخ" در بافت ریه ناشی از فعالیت بیش از حد ایمنی بدن است، در نتیجه زخم هایی ایجاد می شود که ریه ها را از آسیب بیشتر محافظت می کند اما همچنین سفتی ریه را افزایش می دهد.

ریه های سفت دیگر از تبادل گاز کافی بین بدن و جو پشتیبانی نمی کنند، که التهاب همراه باعث می شود غشاهای نازک رگهای خونی را از آلوئولهای ریه جدا کنند و دچار لکه شوند، مایعات بیشتری را به داخل ریه ها ریخته و باعث می شود هنوز هم قادر به انجام اکسیژن رسانی نباشد همانطور که فریدمن می گوید ، "در موارد شدید، شما اساساً ریه های خود را آب می کنید، و نمی توانید نفس بکشید. اینگونه مردم می میرند. "

 

روده

مانند ویروس SARS ، کرونا ویروس جدید به گیرنده های روی اپیتلیوم روده متصل می شود، تا در این سلول ها شکوفا شود و باعث آسیب و اسهال شود. دو مطالعه ویروس را در نمونه‌های مدفوع بیماران آلوده شناسایی کرده است، که ممکن است بیانگر انتقال فکو دهان و دندان باشد و به طور قطع می‌تواند علائم دستگاه گوارش را به خود اختصاص دهد.

ویروس SARS-CoV-19 همچنین به گیرنده های ACE2 که به نظر می رسد در دهان فراوان است، متصل می شود و احتمالاً می تواند مسئول انتقال هوازی ویروس باشد.

 

خون

فعال شدن بیش از حد سیستم ایمنی بدن می تواند منجر به آشفتگی تمام عیار در بدن شود، آنزیم های کبدی بالا، تعداد سلول های خون و پلاکت ها پایین باشد و فشار خون کاهش یابد. برخی از بیماران حتی فشار خون شدید ایجاد کرده اند که منجر به ایست قلبی و قطع حاد عملکرد کلیه می شود. سوالی که ویروس شناسان دوست دارند پاسخ دهند این است که آیا این به دلیل ویروس است یا به دلیل اثرات غیر هدفمند سیتوکین های آزاد شده در طی فرآیند التهابی شدید. سایتوکاین ها مواد شیمیایی هستند که توسط سلولهای ایمنی بدن جذب می شوند تا سلولهای ایمنی بیشتری را به محل التهاب یا آسیب وارد کنند. نقش آنها نابودی سلولهای آلوده و در نتیجه جلوگیری از پیشرفت ویروس مهاجم با جلوگیری از تکثیر آن در این سلول ها است.

با یک عفونت کروناویروس شدید، انتشار سیتوکین می تواند از دست خارج شود و در نتیجه منجر به  نابودی بی نظم و وحشی سلول ها، آلوده یا غیر آلوده شود. این می تواند به دلیل آزاد شدن اجزای داخل سلول از سلولهای کشته یا در حال مرگ باعث التهاب شدید شود. این منجر به ضعف رگهای خونی ریوی می شود، که به معنای واقعی کلمه در آلوئول های ریه یا کیسه های هوا خونریزی می کند.

سیتوکین ها همچنین بر قلب و سایر رگ های خونی تأثیر می گذارند و باعث کاهش خونرسانی به اندام های متعدد می شوند که به نوبه خود منجر به آسیب شدید در  boardمی شود. نتیجه نهایی در بحرانی ترین موارد نارسایی چند اندام، ناشی از فعالیت بیش از حد سیتوکین و تضعیف عملکرد قلب است که خونرسانی به بقیه بدن را به خطر می اندازد. بنابراین سیتوکین ها از نظر ویروس در ایجاد آسیب بافتی به ریه ها، کبد، طحال و کلیه ها به همان اندازه یا مهمتر هستند.

 

کبد

خون رسانی فراوان به کبد باعث ورود آسان کروناویروس جدید می شود. پس از آلوده شدن، عملکرد کبد مختل می شود. کبد یکی از شلوغ ترین و اساسی ترین ارگان ها به غیر از مغز و قلب است، کبد مراقبت از سم زدایی هزاران ماده از غذای، ایجاد مواد مغذی مختلف برای نیاز بدن و ایجاد صفرا برای کمک به جذب چربی را بر عهده دارد.

آسیب کبد به سرعت با بازسازی سلولهای جدید کبدی جبران می شود، که باعث می شود کبد بسیار سخت و مقاوم در برابر آسیب باشد. با عفونت کروناویروس جدید، آسیب کبدی که باعث ریختن آنزیم های کبدی در خون می شود می تواند صدمه مستقیم یا وثیقه ناشی از پاسخ ایمنی شدید باشد. به گفته کارشناسان، نارسایی کبد هرگز تنها علت مرگ در بیماران مبتلا به عفونت SARS نبوده است.

 

کلیه ها

همانطور که در اپیدمی های قبلی SARS و MERS وجود دارد، کرونا ویروس جدید نیز باعث آسیب حاد کلیه در برخی بیماران می شود، هر چند این نادر است. با این حال، عواقب تقریباً کشنده است. به نظر می رسد این ویروس نه به صورت انتخابی بلکه با ایجاد فشار خون پایین، سپسیس یا اختلال در سوخت و ساز بدن، به توبولهای کلیه حمله کند. برخی از داروها همچنین ممکن است آسیب کلیوی را تسریع کنند، در حالی که در موارد شدیدتر خروش سیتوکین ناشی از التهاب شدید مسئول است. آسیب چند عضو، تهویه مکانیکی طولانی و آنتی بیوتیک ها نیز می توانند از عوامل بالقوه نارسایی کلیه باشند.

ناحیه ای که نسبتاً دست نخورده باقی مانده است انتقال عمودی است، که هرگز مشخص نشده است که با ویروس کرونا ویروس یا ویروس های قبلی رخ دهد.

انتهای پیام/

https://www.news-medical.net/news/20200312/What-does-COVID-19-do-to-the-body.aspx

زمان انتشار: یکشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۰:۰۰

شناسه خبر: 86561

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب