همه باهم کرونا را مهار می کنیم خبرگزاری علم و فناوری - همه باهم کرونا را مهار می کنیم
نگاهی به اقدامات پیشگیرانه از کرونا در هرمزگان

همه باهم کرونا را مهار می کنیم

با گذشت حدود ۲۴ روز از شیوع بیماری کرونا یا کویید ۱۹ در کشور و استان هرمزگان شاهد اقدامات قابل توجه مسئولان ، مدیران اجرایی و کادر بهداشت و درمان استان هستیم.

تردد خودروها در ساحل سورو ممنوع شد

 

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری از هرمزگان؛ با قاطعیت می توان گفت ​همه بسیج شده اند تا بتوانند این طاعون قرن که بسیار موذی و ویرانگر هم هست را مهار و نابود کنند.

گروههای مردم نهاد به میدان آمده اند تا با استفاده از ظرفیت های مردم و خودشان اقلام بهداشتی را تهیه و در محلات فقیرنشین توزیع نمایند، هر شب شاهد توزیع الکل، ماسک و ... در بعضی از محلات شهر هستیم که این اقدام خودجوش و مردمی قابل ستایش است.

از طرفی مسئولان هم هر روزه با کنترل ورودی های استان سعی در غربالگری و تب سنجی و کنترل افراد ناقل دارند اما هنوز در اول راه هستیم و کاستی های زیادی وجود دارد که باید برطرف و تعدیل شود تابهشرایط ایده ال برسیم و خدا کند که خیلی دیرنشود.

ارش حسینی جوان خیری که با هزینه شخصی خود 1800 ماسک را تهیه و در خیابان دانشگاه بندرعباس بین مردم و عابران پیاده توزیع کرد تا بگوید که همه در کنار هم کرونا را شکست می دهیم.

تولید ماسک توسط سهامداران صندوق حمایت از توسعه منابع طبیعی هرمزگان

مدیر عامل صندوق حمایت از توسعه منابع طبیعی از راه اندازی تولید ماسک توسط سهامداران صندوق حمایت از توسعه منابع طبیعی خبر داد و گفت : روزانه هزار عدد ماسک توسط سهامداران این صندوق تولید می شود.

 حجت دهقانی افزود: تاکنون بیش از 8 هزار ماسک توسط 4 واحد تولیدی تولید شده است .

دهقانی گفت : صندوق حمایت از توسعه منابع طبیعی علاوه بر ارائه آموزش های بهداشتی مجازی به سهامداران تحت حمایت این صندوق برای مقابله با ویروس کرونا و توزیع رایگان لوازم بهداشتی در دومرحله بین سهامداران و توزیع در سطح شهرستان بندرعباس و همچنین ارسال به دیگر سهامداران شهرستانهای استان را از جمله فعالیت ها در مبارزه با ویروس کرونا در نظر داشته است .

تردد خودروها در ساحل سورو ممنوع شد

فرماندار بندرعباس هم با میدان آمد تا با عزمی جزم و محکم در راستای کنترل نانوایی ها و اصناف نظارت و بازرسی داشته و اصناف غیربهداشتی و انهایی که رعایت موازین بهداشتی را ندارند را پلمپ نموده که تاکنون 14 واحد صنفی به علت عدم رعایت بهداشت پلمپ شده اند و د رتازه ترین اقدام خود تردد خودروهارا در ساحل سورو ممنوع اعلام نمود.

عزیزاله کناری شب گذشته (۲۴ اسفندماه) در نشست ستاد مدیریت ویروس کرونا بندرعباس، افزود: باید ورودی و خروجی‌های شهرستان بندرعباس بیشتر از گذشته شبانه‌روزی با تعریف نوبت‌های کاری کنترل شود.

وی با ذکر اینکه لازم است با نصب بنرهای تبلیغاتی و اطلاع‌رسانی در سطح شهر با موضوع کرونا و راه‌های مقابله با آن مردم و شهروندان را بیشتر آگاه کنید، تصریح کرد: تمامی ادارات جهت مقابله با این ویروس محوطه اداری خود را مرتب ضدعفونی کنند.

فرماندار بندرعباس گفت: برای رفاه حال شهروندان و کمک به سلامت خانواده‌ها، تردد خودروها در ساحل سورو ممنوع و مقرر شد شهرداری با کمک انتظامی، دریابانی و پلیس راهور تمامی ورودی های خودرو به سمت ساحل سورو را مسدود کند و از شهروندان و ساکنین محله سورو نیز درخواست می‌شود که در این زمینه همکاری لازم را داشته باشند.

مدیران بهداشت و درمان هم که از ابتدای بحران پای کار هستند و با ایثارگری در حال رصد روزانه وضعیت موجود و دادن امار مبتلایان و بهبودیافتگان به مردم و روشنگری و تاکید همه جانبه بر خانه ماندن جهت قطع این زنجیره انتقالهستند.

پنجشنبه اخر سال  به دیدار اهل قبور نرویم

زیارت اهل قبور در پنج‌شنبه پایان سال از سنت‌های نیکویی است که سالیان سال در هرمزگان رایج بوده، اما مردم این استان در مصاف با غریبه‌ای به نام کرونا تصمیم گرفته‌اند از راه دور فاتحه بخوانند.

هرمزگانی‌ها هرساله با آغاز ماه اسفند با برنامه‌های مختلفی به استقبال سالی جدید می‌رفتند که نویدبخش روزهای شاد و پراز امید بوده ولی امسال که کرونا همه را زمین کرده، سعی می کنند به مکانهای شلوغ نروند .

این ویروس خطرناک که روزها و شب‌های بهاری هرمزگان را غمگین کرده و بسیاری از هموطنان ایرانی عزیزان خود را از دست داده‌اند، مردم هرمزگان نیز بنا به توصیه مسوولان بهداشتی این استان تصمیم دارند آخرین پنج‌شنبه آخر سال را در کنار خانواده خود از راه دور برای سفرکرده‌هایشان فاتحه بخوانند.

مرد جوانی که  همسر جوانش را در حادثه رانندگی شش ماه پیش از دست داده  گفت این روزها بخاطر شیوع بیماری از رفتنبه مزار همسر خودداری می کنم وبه خانواده هایمان هم همین را گوشزد کرده ام تا بروز شرایط عادی نمی رویم.

وی ادامه داد: امسال اما به جای رفتن بر سر مزار همسرم و دیگر عزیزان از دست داده تصمیم گرفتیم در خانه بمانیم و در کنار سفره عید برایشان یادبود بگیریم و فاتحه بخوانیم.

در شرایط کنونی که ویروس و عفونت در حال گسترش است مسوولان حوزه بهداشت و درمان به صورت جدی به شهروندان توصیه کرده‌اند در پنج‌شنبه آخر سال از مراجعه به آرامستان‌ها چشم‌پوشی کنند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان از کسانی است که توصیه کرده شهروندان ضمن چشم‌پوشی از مراجعه به آرامستان‌ها و از دید و بازدیدها و دیده بوسی با اقوام و آشنایان در ایام عیدنوروز نیز صرف نظر کنند.

به گفته دکتر فاطمه نوروزیان، توجه به توصیه‌های وزارت بهداشت و استفاده صحیح از ماسک و دستکش و شستشوی مکرر دست‌ها بسیار ضروری است.

دکتر عبدالحسین مدنی رییس دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان نیز برای کاهش خطر انتقال عفونت از طریق ویروس کرونا توصیه کرده است تمامی مراسم‌ها مثل عروسی و اجتماعات مذهبی تا کنترل کامل این بیماری به تعویق بیفتد.

مردم هر شهر و روستای این استان نیز مانند همه دیگر نقاط کشور امسال در حالی پا به سال ۹۹ می‌گذارند که این مهمان مرزناشناس هرچند ترس و واهمه در دل‌ها انداخته اما، فرصت خانه‌نشینی نوروزی را فراهم کرده و نباید به هر شکلی اصول مقابله با کرونا را بهم زد.

حضور در مکان‌هایی که باعث تجمع زیاد افراد می‌شود از جمله مزار اهل قبور و بازارها امکان ابتلا به آن یا از دست دادن عده‌ای دیگر از هم‌وطنان و به زحمت انداختن خانواده و کادربهداشتی و درمانی این استان را بیشتر فراهم می‌کند، لذا مشارکت بین مردم و مدیران حوزه بهداشت و سلامت می‌تواند به یک مقابله همه‌گیر منجر شود تا بتوان هرچه زودتر این ویروس را شکست داد.

چهار مورد مثبت قطعی بیماری کووید ۱۹ هم اکنون در بیمارستان های استان هرمزگان بستری هستند

رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان شنبه شب گفت: در ۲۴ ساعت گذشته تست مثبت کرونا در بیمارستان های هرمزگان نداشتیم و تاکنون ۷۰ نفر از بیمارستان ها ترخیص شده‌اند.

دکترحسین فرشیدی ادامه داد: از زمان شیوع کرونا در هرمزگان، ۷۴۹ نفر به عنوان بیمار حاد تنفسی در بیمارستان های هرمزگان بستری بودند.

به گفته وی، از این تعداد ۴۲۵ نفر به دلیل مشکوک بودن به کرونا از آن ها نمونه گیری شده که تا امروز ۸۳ نفر به این ویروس مبتلا هستند.

۴۶ تن اقلام بهداشتی آماده ترخیص از گمرکات هرمزگان است


ناظر گمرکات هرمزگان گفت: هم اکنون ۴۶ تن اقلام بهداشتی درحال انجام تشریفات گمرکی بوده که تا پایان هفته جاری ترخیص می شوداین اقلام در قالب ۱۳ اظهارنامه گمرکی شامل ۶فقره ماسک مخصوص جراحی وکمک تنفسی، سه فقره دستکش، یک فقره الکل و سه فقره ژل ضدعفونی کننده می باشد.

وی بیان داشت در این راستا طی نامه ای که به اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان ارائه شد با همکاری این نهاد و انجام تشریفات گمرکی وقانونی صاحبان کالا می توانند ظرف ۴۸ ساعت آینده برای ترخیص این اقلام اقدام کنند.

ناظرگمرکات هرمزگان اظهارداشت: در ۲ ماهه اخیر نیز  اقلام بهداشتی شامل ۱۱۰ تن ماسک جراحی و کمک تنفسی، ۱۴ تن ژل ضدعفونی کننده، ۵۶ تن الکل و میزان قابل توجهی دستکش در قالب ۷۰اظهارنامه وارد گمرکات استان شد.

ادارات هم بسیج شدند

تمامی ادارات استان هم دست به کار شده و به صورت روزانه تمامی ساختمان های اداری و ملزومات را ضدعفونی کرده و از ورود ارباب رجوعان و مراجعات حضوری خودداری می کنند ؛ روابط عمومی های دستگاه های دولتی هم با اعلام اینکه تمامی خدمات از ظریق میزهای خدمت الکترونیک و  سایت های ادارات انجام می شود از مردم خواسته اند که مراجعه حضوری نداشته باشند.

شهرداری بندرعباس بازارهای شب و دستفروشی  را تعطیل کرد

معاون خدمات شهری شهرداری بندرعباس خاطرنشان کرد: ضد عفونی ساختمان‌های مجموعه شهرداری، معابر عمومی پرتردد، بازارها، ترمینال‌های مسافربری، تاکسی‌ها، اتوبوس‌ها و غیره از جمله اقداماتی است که در بندرعباس آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

موحدی‌نژاد تصریح کرد: تعطیلی بازار کارگزاری(محل فروش پرندگان)، تعطیلی شب بازار طالقانی، بازار دستفروشان پیاده راه حافظ، دستفروشان ماهی‌فروش و غیره از دیگر اقدامات انجام شده در این راستا است.

وی ادامه داد: انتقال ماهی‌فروشان به بازار جدید و عرضه ماهی در شرایط مناسب‌تر از قبل، یکی دیگر از اقدامات صورت گرفته است.

این مقام مسئول اضافه کرد: سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بندرعباس نیز به وسیله ماشین‌های آتش‌نشانی ضمن ضد عفونی بوستان‌های ساحلی و پارک‌های محل تجمع شهروندان، تذکرات لازم در جهت عدم اسکان و استقرار مسافرین را در دستور کار دارند.

موحدی‌نژاد از فعالیت گروه نجات و امداد مردمی با عنوان«نام» در زمینه ضد عفونی شهر خبر داد و تصریح کرد: سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری نیز مامورت ممنوعیت عرضه کلیه خدمات تفریحی و عرضه مواد غذایی در بوستان‌های شهر را اجرا کرده تا امنیت بیشتری در زمینه پیشگیری از این بیماری برقرار باشد.

وی همچنین از ضد عفونی میدان میوه تره‌بار، دانشگاه‌ها و ورزشگاه‌ها به عنوان دیگر مکان‌های پرتجمع شهر یاد کرد.

تقدیر از کارکنان ارامستان بندرعباس

رییس شورای شهر هم هرچند دیر اقدام کرد اما تصمیماتی گرفته که خالی از لطف نیست ؛ اختصاص وجه نقد برای تقدیر از پرسنل ارامستان بندرعباس که در تدفین بیماران کرونایی همکاری می کنند.

اختصاص ۵۰ میلیون تومان برای تقدیر از پرسنل آرامستان بندرعباس که متوفیان کرونا را خاک می‌کنند

فاطمه جراره رییس شورای شهر بندرعباس گفت: مبلغ ۵۰ میلیون تومان به عنوان تقدیر از پرسنل سازمان آرامستان که جهت تدفین اجساد بیماران مبتلا به کرونا به‌طور مستقیم خدمات‌رسانی می‌کنند (طبق فهرست تایید شده توسط شورای شهر)‌ در اختیار سازمان آرامستان قرار خواهد گرفت.

همچنین شورای شهر جهت تقدیر از کادر درمانی بیمارستان‌های درگیر با کرونا در شهر بندرعباس مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان مصوب کردند.

باید گفت این روزها همه پای کار هستند تا هرچه زودتر این ویروس منحوس را ریشه کن کنند اما مردم که مهمترین و اصلی ترین حلقه انتقال این بیماری هستند متاسفانه کم کاری کرده و رعایت نمی کنند؛ هنوز بازارها مملو از جمعیت، رستورانها شلوغ و خیابانها مملو از عابران پیاده ای است که وقت گذرانی می کنند لطفا برای سلامتی خود وعزیزانتان هم که شده رعایت نموده و چندروزی را د رخانه بمانید .

انتهای پیام/

زمان انتشار: یکشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۱:۴۸

شناسه خبر: 86583

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب