«کرونا ویروس» هم نتوانست کیفیت اینترنت ایران را به خبرگزاری علم و فناوری - «کرونا ویروس» هم نتوانست کیفیت اینترنت ایران را بهبود بخشد!

«کرونا ویروس» هم نتوانست کیفیت اینترنت ایران را بهبود بخشد!

با توجه به حساسیت‌های موجود در نظام آموزشی، همه مربیان به فضای مجازی رو آورده و مجبورند آموزش بصورت آنلاین را تجربه کنند ولی عمده مشکلی که همه مردم با آن روبرو هستند سرعت پایین اینترنت است. خبر خوب اینکه ریس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کشور برای بهبود کیفیت اینترنت، ضرب العجل تعیین کرده است اما اینکه چه میزان محقق شده است جای پرسش دارد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ با شیوع کرونا ویروس در ایران، پزشکان اکیدا توصیه می‌کنند که در خانه بمانید و از قرار گرفتن در معرض این ویروس خودداری نمایید حتی تمام مدارس و مراکز آموزشی کشور نیز تعطیل شده است.

با توجه به حساسیت‌های موجود در نظام آموزشی، همه مربیان به فضای مجازی رو آورده و مجبورند آموزش بصورت آنلاین را تجربه کنند ولی عمده مشکلی که همه مردم با آن روبرو هستند سرعت پایین اینترنت است. خبر خوب اینکه ریس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کشور برای بهبود کیفیت اینترنت، ضرب العجل تعیین کرده است اما اینکه چه میزان محقق شده است جای پرسش دارد.

«ریس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با اعلام افزایش 40 درصدی استفاده کاربران از اینترنت، خبر از تلاش های صورت گرفته برای بهبود آن داد. حسین فلاح جوشقانی می‌گوید پس از شکایت متعدد کاربران نسبت به کیفیت سرویس اپراتورهای مختلف، آنها در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و وزارت ارتباطات به اپراتورهای ثابت و همراه دستور داده‌اند ضمن بررسی شکایت کاربران، حداکثر تا فردا شب نسبت به رفع مشکلات موجود اقدام کنند.»

 

وضعیت اینترنت در ایران نسبت به سایر کشورها

در آمار جدید وب‌سایت SpeedTest تا ماه ژانویه سال ۲۰۲۰، اینترنت موبایل ایران با متوسط سرعت دانلود ۲۷.۵۳ مگابیت‌برثانیه در رتبه ۷۰ قرار گرفته و از کشورهایی از جمله آذربایجان و گرجستان سرعت پایین‌تری دارد. البته در حال حاضر اینترنت موبایل ایران از ایرلند و آنگولا بالاتر است. این در حالی است که متوسط سرعت دانلود اینترنت موبایل تا پایان ماه دسامبر ۲۰۱۹، ۲۶.۷۴ مگابیت‌برثانیه و متوسط سرعت آپلود، ۱۲.۳۰ مگابیت‌برثانیه بوده است.

همچنین در بخش اینترنت پهن‌باند ثابت نیز ایران با متوسط سرعت دانلود ۱۸.۴۱ مگابیت‌برثانیه، جایگاه ۱۲۲ جهانی را کسب کرده است، جایگاهی که از کشورهایی از جمله مراکش و میانمار پایین‌تر است و البته درمقایسه با کنیا و بولیوی در رتبه بالاتری قرار دارد.

متوسط جهانی سرعت دانلود اینترنت موبایل در تمامی کشورها، ۳۱.۹۵ مگابیت‌برثانیه و متوسط جهانی سرعت آپلود، ۱۱.۳۲ مگابیت‌برثانیه است. رتبه یک تا پنج اینترنت موبایل در جهان، به ترتیب به امارات متحده عربی (۸۵.۲۹ مگابیت‌برثانیه)، کره جنوبی (۸۳.۹۰ مگابیت‌برثانیه)، قطر (۸۲.۵۹ مگابیت‌برثانیه)، کانادا ( ۷۱.۰۳مگابیت‌برثانیه) و هلند (۶۸.۵۰ مگابیت‌برثانیه) تعلق دارد.

متوسط جهانی سرعت دانلود اینترنت پهن‌باند ثابت در تمامی کشورها، ۷۴.۲۳ مگابیت‌برثانیه و متوسط جهانی سرعت آپلود، ۴۰.۷۹ مگابیت‌برثانیه است. رتبه یک تا پنج اینترنت پهن‌باند ثابت در جهان، به ترتیب به سنگاپور (۲۰۲.۰۵ مگابیت‌برثانیه)، هنگ‌کنگ (۱۶۹.۴۹ مگابیت‌برثانیه)، موناکو (۱۶۱.۸۵ مگابیت‌برثانیه)، رومانی (۱۴۸.۷۶ مگابیت‌برثانیه) و سوییس (۱۴۶.۴۷ مگابیت‌برثانیه تعلق دارد.

آیا کرونا ویروس بر سرعت اینترنت در ایران تاثیر گذاشت؟

با تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها و کم شدن ساعات کاری، ویروس کرونا این روزها بخش بزرگی از مردم را خانه نشین کرده است. در این شرایط مسئولینی نیز هستند که تلاش می‌کنند با اقداماتی، مردم را به خانه نشینی تشویق کنند. در همین راستا وزیر ارتباطات از ارائه 100 گیگ اینترنت ثابت رایگان خبر داده است.

درباره این 100 گیگ اینترنت حرف و حدیث‌ها بسیار است. عده‌ای اصلا این بسته برایشان فعال نمی‌شود برخی هم که فعال شده از سرعت کم آن می‌نالند، اینجا این سوال مطرح است که تا کی باید شاهد سرعت پایین اینترنت در کشور باشیم؟ آیا مسئولین در این شرایط حساس کشور نباید بیشتر به این موضوع توجه جدی داشته باشند؟

به گفته سجاد بنابی، نایب رییس هیئت مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت، یک جلسه چهار ساعته با حضور وزیر ارتباطات و مدیرهای سازمان تنظیم مقررات و زیرساخت برگزار شده و به بررسی علت مشکلات کاربران اینترنت ثابت پرداخته‌اند.

لیست مشکلات اعلام شده به شرح زیر است:

1- شرکت آسیاتک در ۱۰ استان با مشکل پر شدن ظرفیت خطوط انتقال استانی مواجه بوده و این ظرفیت‌ها از سوی شرکت ارتباطات زیرساخت تأمین و واگذار شد.

۲- شرکت ندا گستر صبا با پر شدن شدید ظرفیت انتقال بین استانی و اینترنت مواجه بود. گراف‌های این شرکت نشان دهنده وضعیت بد کیفیت سرویس از ساعت ۲ عصر هر روز تا ساعت ۱ بامداد بود. در حال حاضر شرکت مخابرات ایران و زیرساخت در حال ارتقای مدارات انتقال این شرکت هستند.

۳- شرکت داتک هم با پر شدن شدید ظرفیت ارتباط بین مراکز مخابراتی درون شهری و نیز ارتباطات اینترنت مواجه بود. برای این شرکت نیز که پهنای باندش را از شرکت رسپینا تأمین می‌کند ارتقای مدارات آغاز شد.

۴- شرکت مخابرات استان اصفهان با مشکل فنی در بالانس ترافیک اینترنت بین لینک‌های فعلی مواجه بود که با تغییر تنظیمات و اصلاح بالانس مشکل برطرف شد.

۵- پر شدن ظرفیت ارتباطات اینترنتی شرکت مخابرات استان خراسان و مخابرات استان تهران نیز با افزایش ظرفیت ارتباطات آنها حل شد.

۶- از مجموع بیش از ۱۴۰۰ مرکز مخابراتی کشور، تجهیزات انتقال شرکت مخابرات ایران در ۷۰ مرکز، نیازمند ارتقای سخت افزاری است. حدود ۲۰ مرکز از این ۷۰ مرکز در استان کرمان واقع است. حل مشکل این ۷۰ مرکز که عمدتاً کم ظرفیت هستند در مدت کوتاه قابل رفع نیست و باید خرید تجهیزات و نصب، پیگیری شود.

کلام آخر

مسئولین باید در این وضعیت حساس، که نیاز فوری به اینترنت با کیفیت دارند تا بتوانند به خانه‌نشینی عادت کنند و بهترین استفاده از فضای مجازی داشته باشند باید تدابیری جدی بیاندیشند و نیاز مردم را برطرف نمایید.

توصیه ما به شما جهت بهینه سازی و افزایش سرعت اینترنت برنامه Auslogics BoostSpeed 11است که در لینک زیر می‌توانید آموزش تصویری آن را ببینید و استفاده نمایید.

انتهای پیام/حسینی مفرد

زمان انتشار: سه شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۰:۰۰

شناسه خبر: 86600

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب