تشخیص بیماری کرونا در مدت ۱۰ دقیقه و با دقت ۹۸ درص خبرگزاری علم و فناوری - تشخیص بیماری کرونا در مدت ۱۰ دقیقه و با دقت ۹۸ درصد امکان پذیر شد / با روش های شناسایی ویروس کوید-۱۹ آشنا شوید
علم و فناوری گزارش می دهد؛

تشخیص بیماری کرونا در مدت ۱۰ دقیقه و با دقت ۹۸ درصد امکان پذیر شد / با روش های شناسایی ویروس کوید-۱۹ آشنا شوید

به تازگی یک شرکت خصوصی در انگلیس نوعی کیت برای تشخیص بیماری کرونا ساخته که به گفته محققانش می تواند در مدت ۱۰ دقیقه و با دقت ۹۸ درصد ویروس این بیماری را تشخیص دهد.

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری سجاد عبدلی ؛ بیماری کرونا با توجه به آن که ریه و کلیه افراد مبتلا به این ویروس را درگیر می کند اگر در زمان کوتاهی تشخیص داده نشود می تواند عوارض جبران ناپذیری برای افراد در پی داشته باشد. با توجه به تحقیقات محققان ، برای تشخیص این ویروس به وسیله کیت ها زمانی بین 24 تا 72 ساعت لازم است. اما به تازگی محققان انگلیسی نوعی کیت ساخته اند که می تواند در مدت 10 دقیقه و با دقت 98 درصد این بیماری را تشخیص دهد.

تشخیص بیماری کرونا چگونه صورت می گیرد ؟

با ورود کرونا ویروس به کشورمان شاید در ذهن بسیاری از افراد این سوال مطرح باشد که چگونه می‌توان این ویروس را تشخیص داد تا بتوان روند مقابله با آن را در پیش گرفت ؟ برای پاسخ به این سئوال باید گفت که در سرتاسر جهان برای تشخیص این ویروس از 3 روش کلی استفاده می شود که در ادامه این گزارش به آن ها اشاره می کنیم :

1- با استفاده از علائم ظاهری فرد بیمار

ابتدایی ترین روش برای شناسایی افراد مبتلا به ویروس کرونا، علائم ظاهری فرد بیمار می باشد؛ این علائم می ‌تواند از نشانه‌های سرماخوردگی عادی تا تب، سرفه، تنگی نفس و مشکلات حاد تنفسی باشد. همچنین بیمار ممکن است سرفه‌های چند روزه ظاهراً بدون دلیل نیز داشته باشد. کروناویروس ، برخلاف سارس، نه تنها دستگاه تنفس بلکه ارگان‌های حیاتی دیگر بدن مثل کلیه و کبد را نیز درگیر می‌کند. در موارد حاد مشکلات گوارشی نظیر اسهال، نارسایی حاد تنفسی، اختلالات انعقادی خون و نارسایی کلیه نیز گزارش شده‌است که این مورد می‌تواند بیمار را به همودیالیز نیازمند کند.

علائم فرد مشکوک به بیماری کرونا

علائم کرونا ویروس جدید که منجر به بیماری 19COVID- می‌ شود، معمولاً چند روز پس از آلوده شدن فرد به ویروس شروع می ‌شود. اما در بعضی افراد ممکن است علائم کمی دیرتر ظاهر شوند. براساس آمارها و تحقیقات انجام شده علائم می‌توانند شامل: تب (در۴۳/۸ درصد افراد هنگام پذیرش و ۸۸/۷ درصد افراد هنگام بستری)، سرفه خشک (در ۶۷/۸ درصد موارد)، اختلال تنفسی، احساس خستگی و درد عضلانی (در ۱۱ تا ۱۴٪ موارد)، اسهال (در ۳٫۸ درصد موارد) باشند. به ‌طور متوسط incubation period یا دوره نهفتگی علائم، چهار روز بوده ‌است.

2- تشخیص به وسیله CT اسکن

دومین روشی که برای تشخیص بیماری کرونا از آن استفاده می کنند CT اسکن قفسه سینه باشد. در این روش سرعت ایجاد تصاویر با کیفیت از بافت ریه بالا است و رادیولوژیست‌ می‌تواند به سرعت میزان درگیری ریه با بیماری را مشخص کند. سی تی اسکن قفسه سینه ویژگی‌های رادیولوژیکی رایج در بیماران مبتلا به ذات‌الریه ناشی از کوید-19 را مشخص می‌کند. این ویژگی‌ها شامل نقاط توده‌ای تار (ground-glass opacity)، لکه‌های چند کانونی (multifocal patchy consolidation) و تغییرات بینابینی با توزیع محیطی (interstitial changes with peripheral distribution) است. در مطالعه‌ای که محققان چینی بر روی 1014 بیمار مشکوک به کرونا ویروس انجام دادند، مشخص شد که حساسیت سی تی اسکن در تشخیص بیماری کرونا، 97 درصد بوده است.

تصویر CT اسکن فرد مبتلا به ویروس کرونا

تصاویر CT اسکن بالا مربوط به خانم 47 ساله ‌ای می باشد که به مدت سه روز تب بالای 38 درجه سانتی‌گراد داشته است. این تصاویر به صورت رایج در بیماران کرونایی دیده می‌شوند. در تصویر a که سه روز پس از بروز علائم از قفسه سینه بیمار گرفته شده است، ناحیه کوچکی از GGO‌های موضعی با تراکم جزئی در قسمت تحتانی لوب راست ریه مشاهده می‌شود. تصویر b مربوط به سی تی اسکن روز هفتم بیمار است که در آن وسعت یافتن GGO‌ها و انتشار آن‌ها با الگوی crazy-paving کاملا مشخص است. تصویر c، سی تی اسکن بیمار در روز یازدهم بیماری را نشان می‌دهد که در آن GGO‌ها با تراکم‌های جدید دیده می‌شوند. در تصویر شماره d که مربوط به سی تی اسکن بیمار در روز بیستم است، GGO‌ها در حال پراکندگی هستند و باندهای پارانشیمی مشاهده می‌شوند.

3- تشخیص بیماری کرونا به وسیله کیت ها

سومین روش برای تشخیص بیماری کرونا، استفاده از کیت های مخصوص می باشد . در گام اول برای این موضوع از گلو یا بینی فرد مشکوک نمونه گیری انجام می شود و در برخی مواقع نمونه خلط یا ترشحات فرد مشکوک هم به همراه نمونه خون به آزمایشگاه ارسال می‌شود البته این را باید گفت نمونه معمولا از کسانی گرفته می‌شود که تب، تنگی نفس و سرفه دارند.

برای تشخیص آزمایشگاهی ویروس جدید کرونا از روشی به نام واکنش زنجیره‌ای پلی‌مراز کمی با استفاده از آنزیمی به نام نسخه‌بردار معکوس استفاده می‌شود که باعث می‌شود تا علاوه بر تشخیص ویروس، می‌توان تعداد ویروس را از روی تعداد ژنوم در نمونه آزمایش شده تعیین کرد. در این روش معمولا 24 تا 72 ساعت زمان برای تشخیص این بیماری لازم است .

ساخت کیتی که می تواند در مدت 10 دقیقه بیماری کرونا را تشخیص دهد

همانگونه که در بالا به آن اشاره کردیم برای تشخیص بیماری کرونا به وسیله کیت ها زمانی بین 24 تا 72 ساعت لازم می باشد. اما به تازگی دو شرکت خصوصی در انگلیس مشغول توسعه کیتهای تست کووید ۱۹ هستند که قابلیت تشخیص ابتلای فرد به این ویروس را در ۱۰ دقیقه دارند. شرکت‌های انگلیسی ادعا می‌کنند که آنها دو کیت تست ایجاد کرده‌اند که یکی از آنها از دقت ۹۸ درصدی برخوردار است و می‌تواند برای تشخیص ابتلا به ویروس کرونا مورد اطمینان باشد و دیگری در یک زمان کوتاه می‌تواند ابتلا به این ویروس را مشخص کند.

قیمت این تست کمتر از یک دلار خواهد بود. این شرکت ادعا می کند تست مذکور تایید شده و هم اکنون در انگلیس، ایرلند، آلمان، اسپانیا، سوییس، هلند، ترکیه، کویت و عمان استفاده می‌شود. این درحالی است که بهداشت عمومی انگلیس موضع خود را در مورد تجهیزات سریع تشخیص بیماری کووید 19 تغییر داده و تأکید کرده که این نوع از کیت‌ها نیاز به بررسی بیشتری دارد. کیت تشخیص در ۱۰ دقیقه نیز مربوط به یک شرکت انگلیسی دیگر به نام Mologic می‌شود؛ نگرانی‌هایی مربوط به صحت تست‌ها وجود دارد و افرادی که تشخیص مثبتی را دریافت می‌کنند، ترجیح می‌دهند یک تست مبتنی بر سواب از دستگاه‌های رسمی بهداشت نیز دریافت کنند.

کروناویروس‌ها (Coronaviruses) خانواده بزرگی از ویروس‌ها و زیر مجموعه کروناویریده هستند که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری‌های شدیدتری همچون سارس، مرس و کووید ۱۹ را شامل می‌شود. کروناویروس‌ها در سال ۱۹۶۵ کشف شدند و مطالعه بر روی آن‌ها به‌طور مداوم تا اواسط دهه ۱۹۸۰ ادامه داشت. این ویروس به‌طور طبیعی در پستانداران و پرندگان شیوع پیدا می‌کند، با این حال تاکنون هفت کروناویروس منتقل شده به انسان، کشف شده‌است. آخرین نوع آن‌ها، کرونای جدید، در دسامبر ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین با همه‌گیری در انسان شیوع پیدا کرد.

اگرچه تلاش‌های بسیاری برای تولید واکسن این ویروس انجام شده‌است، اما هنوز واکسن یا داروی مخصوصِ ضدِ ویروسی برای ریشه‌کن کردن؛ درمان قطعی، جلوگیری یا مقابله با عفونت‌های ناشی از کروناویروس به‌طور عام وجود ندارد.

انتهای پیام /

 

زمان انتشار: پنج شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 86632

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب