تسهیل بحران کرونا با ربات ها خبرگزاری علم و فناوری - تسهیل بحران کرونا با ربات ها
علم و فناوری گزارش می دهد:

تسهیل بحران کرونا با ربات ها

ربات ها می توانند با فعالیت در زمینه تولید و بسیاری از مشاغل خدماتی کاهش تولید را جبران کرده و نمودار رکود اقتصادی را ملایم تر کنند

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از زنجان، با توجه به اینکه در 27 روز گذشته که ویروس ناخوانده کرونا مهمان خانه های ایرانیان شده است و حدود 16 هزار مورد مثبت ابتلا به ویروس کرونا از لحاظ آزمایشگاهی در کشور به ثبت رسیده و عده ای نیز جان خود را از دست داده اند.

سیاستگذاران در کشورمان با توجه به ناشناخته بودن این ویروس از همان ابتدا تصمیم به در خانه ماندن و پرهیز از انجام فعالیت های ضروری گرفتند تا لااقل با قطع زنجیره انسانی انتقال ویروس، از سلامت مردم حفاظت کنند تا در آستانه آغاز سال جدید شمسی، کام مردم تلخ نشود. 

کرونا و دنیای مجازی

تخمین های اولیه حکایت از ماندگاری ویروس کووید-19 تا پایان اردیبهشت ماه دارد، همچنین با توجه به تعطیلی مدارس و دانشگاه ها و کاهش ساعات کارکرد ادارات دولتی، اهتمام مسئولین معطوف به بهره گیری از فضای سایبری و تکنولوژی های های تک شد تا جایی که برخی دانشگاه ها از آموزش مجازی نیز استفاده نمودند.

شرایط کنونی بیش از هر زمان دیگری لزوم بهره گیری هدفمند از فضای سایبری و امکانات نوین را نمایان می کند، به نحوی که اگر زیر ساخت های بهره گیری از تکنولوژی های پیشرفته در کارخانه ها و کارگاه های تولیدی فراهم می شد، زندگی روزمره مردم به این اندازه تحت الشعاع قرار نمی گرفت.

توسعه روز افزون اینترنت اشیاء، هوش مصنوعی و استفاده از آن ها در صنعت و سایر فعالیت ها گاها سبب عدم نیاز به انسان در فعالیت های تولیدی می شود  و در موازات آن سرعت بالای رشد ربات ها، حضور پر هزینه انسان را کاهش می دهد.

ربات ها ناجی اقتصاد پسا کرونایی

ربات های مختلفی امروزه در جهان به کار گیری می شوند که اگر بخواهیم به چهار دسته پر طرفدار آن اشاره کنیم، ربات های خانه دار، ربات های همراه، اتومبیل های بدون راننده و ربات های سلامت درصدر فهرست قرار دارند و رفته رفته جایگاه خود را در بین انسان ها پیدا می کنند.

اگر از ربات ها هوشمندانه استفاده شود می تواند زندگی بنی بشر را متحول کند به گونه ای که در بحرانی که ویروس کووید 19 برای انسان ها به وجود آورده است، ربات ها می توانند گره گشای بسیاری از مشکلات مانند تولید، خرید، امنیت و ... در زندگی روزمره باشند.

مهم ترین مقوله ای که در کنار کرونا ویروس برای مردم جهان مطرح می باشد اقتصاد است که حتی پس از پشت سر گذاشتن این ویروس منحوس، زندگی مردم را تحت الشعاع قرار خواهد داد، حال شرایطی را فرض کنید که تولید در یک کشور صنعتی کاملا متناسب با اینترنت اشیاء یا هوش مصنوعی می بود، آیا کاهش تولید و رکود اقتصاد باز هم کشور ها را تهدید می کرد؟

در کنار زندگی ماشینی و بی روحی که ربات ها برای انسان ها ممکن است، بسازند، می توانند در شرایط حساس به کمک انسان بیایند و پدیده ها را در جهان به گونه ای دیگر رقم بزنند، با وجود این تفاسیر عده ای مطلقا استفاده از چنین ماشین هایی را نا صحیح می دانند.

انتهای پیام/

زمان انتشار: سه شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۰:۳۵

شناسه خبر: 86642

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب