داروی استنشاقی گیاهی کروناساید تولید شد خبرگزاری علم و فناوری - داروی استنشاقی گیاهی کروناساید تولید شد
برای مقابله با ویروس کرونا

داروی استنشاقی گیاهی کروناساید تولید شد

محققان بسیجی شرکت آرتا نوش دارو داروی استنشاقی گیاهی کروناساید را تولید کردند که می تواند در کنترل و درمان ویروس کرونا مؤثر باشد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل؛ گیاهان دارویی در طب سنتی برای درمان انواع بیماری ها از جمله بیماری های عفونی بکار می روند. با توجه به اینکه درمان عفونت های ویروسی با داروهای شیمیایی موجود به علت پیدایش مقاومت دارویی در ویروس ها معمولا با مشکلاتی روبرو می شود، نیاز مبرم به داروهای ضد ویروسی نوین همیشه احساس می شود. پژوهش های نوین نشان داده اند که برخی از گیاهان دارویی که در پزشکی سنتی مورد استفاده قرار می گیرند اثرات ضد ویروسی دارند. عصاره برخی از گیاهان بعنوان عوامل ضد ویروسی توصیف شده اند بویژه اثرات ضد ویروسی چندین نوع از فلاونوئیدها، آنتراکینونها و مشتقات آنها مورد بررسی قرار گرفته اند. به عنوان مثال نشان داده شده است آنتروکینونهایی که استخلاف پلی فنلی یا پلی سولفونات دارند آنزیم رونوشت بردار معکوس 0 -HIV را مهار می کنند.

شرکت آرتا نوش دارو با توجه به پیشینه خود در زمینه تحقیق در مورد بیماری های ویروسی و عفونی با ارائه طرحهای موفقی مانند ترکیب گیاهی نوزاویت، ساپوژکس و رنیفیکس و داشتن تیم مجرب و متخصص با توجه به تحقیق گسترده ای که بر روی بیماری های ویروسی داشته است ترکیب گیاهی کروناساید را تولید کرده است که میتواند در کنترل و درمان ویروس کرونا مؤثر باشد.

افشین کرمی مخترع بسیجی و مدیرعامل شرکت گفت: با توجه به پیشینه تحقیقات شرکت در زمینه بیماری های تنفسی طیور که موفق به تولید داروی گیاهی فرموله شده برای طیور به صورت استنشاقی شده بود ساختار دارو به نحوی طراحی شد که استنشاقی باشد. کنترل و درمان بیماری هایی مانند نیوکاسل، آنفلوانزا برونشیت و CRD و به صورت استنشاقی نسبت به روش های دیگر بهتر می باشد.

وی ادامه داد: عصاره آبی گیاهان مورد نظر تهیه گردید و آستانه توکسیسیته آنها روی دودمان سلولی Vero وRD با روش جذب رنگ قرمز خنثی و مشاهده میکروسکوپی CPE تعیین گردید. اثرات ضد ویروسی داروها با روش های سنجش مهار اثرات CPE و سنجش کاهش پلاک مورد بررسی قرار گرفتند.

نتایج مطالعه اولیه حاکی از آن است که از طب سنتی می توان به عنوان راهنمایی اولیه در جهت بررسی غربالگرایانه گروههایی از گیاهان دارویی که دارای فعالیت بیولوژیکی ویژه ای هستند استفاده نمود.

 

 

 

 

زمان انتشار: یکشنبه ۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۶:۰۰:۰۰

شناسه خبر: 86648

دیدگاه ها و نظرات :
نام کامل وارد شود
دقیق و صحیح وارد شود
لطفا فارسی و خوانا باشد
captcha
ارسال
اشتراک گذاری مطالب